آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » آخوندی مسکن مهر را جمع کند هنر بزرگی کرده است
آخوندی مسکن مهر را جمع کند هنر بزرگی کرده است

آخوندی مسکن مهر را جمع کند هنر بزرگی کرده است

وزیر مسکن دولت اصلاحات در گفت وگو با «صما» مطرح کرد:
آخوندی مسکن مهر را جمع کند هنر بزرگی کرده است/ طرح جامع مسکن دست و پا شکسته و ناکارآمد است
وزیر پیشین مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه بازارمسکن در حال حاضر در رکود شدیدی به سر می برد به اظهارنظر درباره وام ۸۰ میلیون تومانی، طرح جامع مسکن و نیز عملکرد عباس آخوندی پرداخت و گفت: طرح جامع مسکن طرح دست و پا شکسته ای است که ازجمع بندی ضوابط و مقررات فعلی تهیه شده و هیچ گرهی از مشکل مسکن نمی تواند حل کند.

علی عبدالعلی زاده در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار «صما» ضمن بیان مطالب فوق و ابراز امیدواری از اینکه نتایج مثبت توافق هسته ای قادرشود یخ رکود بازارمسکن را بشکند، در همین حال سهم وام ۸۰ میلیون تومانی را در قیمت مسکن ناکافی ارزیابی کرد و اظهارداشت: نظام بانکی باید قادر شود حداقل ۵۰ درصد از قیمت مسکن را تامین کند و این رقم در شهرهای کوچک به ۷۰ درصد افزایش پیدا می کند.

وزیر مسکن و شهرسازی دولت اصلاحات با اشاره به اینکه قیمت مسکن بین سال‌های ۸۴ تا ۹۲ حدود ۱۶ برابر شده است تاکید کرد: مصداق بارز این جهش قیمتی، خانه سازمانی مربوط به وزارت وقت مسکن و شهرسازی در شهرک غرب است که در زمان خرید در سال ۸۴ مترمربعی ۹۰۰ هزارتومان بوده است، اما درسال ۹۲ به قیمت مترمربعی ۱۶ میلیون تومان به فروش رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در آن سال‌ها رقم اعطایی تسهیلات که از سوی بانک‌ها واگذار می شد ۱۸ میلیون تومان بوده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه قیمت مسکن ۱۶ برابر شده است در این صورت تسهیلات خرید مسکن نیز باید ۱۶ برابر افزایش پیدا کند و بر این اساس وام ۱۸ میلیون تومانی در حال حاضر باید به حدود ۲۶۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند؛ این درحالی است که این رقم به ۸۰ میلیون تومان تنزل پیدا کرده است.

وزیر پیشین مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه نامعادله مذکور بیانگرآن است که وام ۸۰ میلیونی تکافوی نیاز واقعی بازارمسکن را نمی دهد همچنین در ادامه به طرح جامع مسکن که اخیرا از سوی وزارت راه وشهرسازی رونمایی شده اشاره کرد و گفت: طرح جامع مسکن طرح دست و پاشکسته ای است که ازجمع بندی ضوابط و مقررات موجود ایجاد شده این درحالی است که حدود ده سال از زمان تصویب این طرح می گذرد و هیچ گرهی از مشکلات مسکن بازنکرده است.

وی با اشاره به اینکه مبنای طرح جامع مسکن نیازسنجی بازار مسکن تا افق ۱۴۰۶ بوده است گفت: در زمان تصویب این طرح نیاز بازارمسکن تا ۲۶ سال بعد پیش بینی و اعلام شد با توجه به جمعیتی که ۲۶ سال بعد به سن ازدواج می رسند و به مسکن نیاز پیدا می کنند می بایست برای عرضه مسکن برنامه ریزی کرد و بنابراین در طرح جامع مسکن که اخیرا رونمایی شده حرف جدیدی گفته نشده است.

وی همچنین به نقد عملکرد عباس آخوندی پرداخت و گفت: وزیر راه و شهرسازی اخیرا صرفا به اظهار نظر درباره طرح جامع مسکن بسنده کرده و گفته مسکن مهر بد است و مسکن اجتماعی خوب است اما اینکه مسکن اجتماعی شامل چه مواردی است، موضوعی است که آقای آخوندی از پاسخ به آن امتناع می کند.

وزیر مسکن و شهرسازی دولت اصلاحات در همین حال تاکید کرد: البته آقای آخوندی همین که مسکن مهر را جمع کند هنر بزرگی کرده است. دولت احمدی نژاد سنگی که در بخشهای متعدد در چاه های مختلف ریخته است در حوزه مسکن شامل مسکن مهر می شود.

وی پیش بینی کرد دولت فعلی و دو دولت آینده با مسکن مهر دست به گریبان خواهند بود و گفت: اگر آقای آخوندی سنگ مسکن مهر را بتواند از چاه خارج کند هنر کرده است و بقیه کارها پیشکش او و لازم است که به او خدا قوت گفت.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.