آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » آدرس غلط درباره اجاره بها…
آدرس غلط درباره اجاره بها…

آدرس غلط درباره اجاره بها…

یک کارشناس مسائل اقتصادی درگفتگو با «صما» مطرح کرد:
برخی رسانه‌ها آدرس غلط درباره بازار اجاره‌بها به مردم می‌دهند
متاسفانه برخی از رسانه‌ها و مسوولان آدرس غلط به مردم می دهند و با اطلاع رسانی نادرست این توقع را در جامعه ایجاد می‌کنند که رشد اجاره بها در سال جاری می بایست متوقف شود، این درحالی است که چنین چیزی عملا امکان پذیر نیست.

یک کارشناس مسایل اقتصاد کلان با اشاره به اینکه تبلیغات گسترده برخی رسانه‌ها از بازار اجاره مسکن سال ۹۳ تحت عنوان «رکورد زنی کاهش نرخ اجاره بها درسال گذشته» به هیچ وجه به معنای ایجاد انتظار «صفرشدن نرخ اجاره بها درسال جاری» نیست خاطر نشان ساخت: متاسفانه برخی از رسانه‌ها و مسوولان آدرس غلط به مردم می دهند و با اطلاع رسانی نادرست این توقع را در جامعه ایجاد می‌کنند که رشد اجاره بها در سال جاری می بایست متوقف شود، این درحالی است که چنین چیزی عملا امکان پذیر نیست و برخلاف اخبار نادرستی که مخابره شده است، نرخ اجاره بها در سال جاری متناسب با شرایط تورم و اقتصاد کلان افزایش خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار «صما» اخیرا برخی از رسانه ها با اتکا به آمار منتشره از سوی سامانه رهگیری معاملات املاک اعلام کردند که متوسط اجاره‌بهای آپارتمان در پایتخت طی سال۹۳ رقمی معادل ۱۲درصد افزایش پیدا کرد در حالی که طی سال‌های ابتدای ۸۴ تا انتهای ۹۲، این شاخص به طور میانگین ۲۴ درصد در سال متورم شده بود و در طول این ۹ سال اجاره‌بهای سالانه بین ۱۵ تا ۳۸درصد افزایش یافت.

بر پایه چنین گزارشاتی کاهش ۱۲ درصدی نرخ اجاره بها در ده سال اخیر به تعبیر این رسانه‌ها نوعی رکوردزنی این بازار بوده است. در این بین همزمان با انتشار این نوع گزارشها، برخی از مسوولان و به عنوان مثال رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان مواضع خود را درباره این اخبار مطرح کرده و تاکید کرد: موجران در جریان باشند که از خرداد ماه تا پایان تابستان بازار آرامی پیش روی اجاره مسکن خواهد بود و بنابراین، مالکان انتظار افزایش قیمت نداشته باشند.

اما موضع گیری‌هایی از این دست با واکنش برخی از کارشناسان اقتصادی که مسایل کلان اقتصاد و بازار مسکن را رصد می کنند مواجه شده است.

دکتر حسین وکیلی ضمن اعلام مطلب فوق درگفتگو با خبرنگار «صما» اظهار داشت: ما باید در مبحث رشد قیمت‌ها، تورم و اقتصاد مسکن یک روشنگری برای عموم مردم داشته باشیم و توضیحات کافی در اینباره به آنها بدهیم.

وی با بیان اینکه توضیح ناکافی و غیرشفاف درباره شرایط آتی بازار اجاره مسکن باعث ایجاد جو روانی نامطلوب در بین مردم می شود خاطر نشان ساخت: وقتی که براساس آمارها گفته می‌شود میزان تورم در نرخ اجاره‌بهای مسکن در ۹ سال گذشته پایین‌ترین بوده، این امر به معنای آن است که اجاره‌بها پایین آمده، سیر صعودی و شتاب رشد قیمت کنترل شده و به آن شدت و حدت سال‌های گذشته نیست اما این امر به معنای آن نیست که نرخ رشد اجاره بها به صفر رسیده است.

این کارشناس مسایل اقتصاد کلان با ذکر مثالی در اینباره ادامه داد : به عنوان مثال فرض کنید اجاره‌بها در سال گذشته برای یک واحد مسکونی ۷۵ متر ،یک میلیون و پانصد هزار تومان بوده است. بر این اساس مالک واحد مذکور در سال جاری باتوجه به ثبات قیمت مسکن ممکن است ۱۵ درصد به آن اضافه کند این درحالی است که در زمان اوج گرانی مسکن این رقم به ۳۰ درصد افزایش هم می رسید.

وکیلی تاکید کرد: بنابراین در شرایط مذکور کماکان رشد اجاره‌بها برقرار و تورم در بخش اجاره‌بهای مسکن وجود دارد ولی شتاب این تورم قدری تعدیل شده است.

وی گفت: رشد منفی اجاره بها درصورتی محقق می شود که اجاره‌بها یک واحد به عنوان مثال ماهیانه یک میلیون تومان بوده و مالک در سال بعد از مستاجر ماهیانه ۹۰۰ هزار تومان بگیرد.

این استاد دانشگاه تعبیر رکورد زنی کاهش نرخ اجاره بها و نیز مواضع غیرکارشناسی برخی از مسوولان نسبت به این اخبار مبنی براینکه اجاره‌بها در سال جاری نباید افزایش یابد گفت: متاسفانه نوع اطلاع رسانی و واکنش‌های مسوولان درباره آمار مربوط به اجاره‌بها به گونه‌ای است که شائبه به صفر رسیدن نرخ اجاره‌بها را در بین مردم جامعه ایجاد می‌کند و بنابراین برای رفع این شبهات لازم است که یک روشنگری در این زمینه صورت گیرد.

وی همچنین کاهش نرخ تورم و اعلام آمارهایی مربوط به آن را ازجمله نمونه‌های بارز اطلاع رسانی غلط و انعکاس نادرست آن در بین مردم دانست و گفت : به عنوان مثال دولت می‌گوید تورم ۱۴ درصد رسیده است ولی مردم می‌گویند ما آثاری از این کاهش را نمی‌بینیم. این درحالی است که وقتی گفته می‌شود نرخ تورم ۱۵ درصد کم شده است، این امر به معنای آن است که کماکان ۱۵ درصد به قیمت‌های کالاها اضافه شده است ولی مردم باید خوشحال باشند که این افزایش قیمت به عنوان مثال ۳۰ درصد نبوده است.

وی خاطر نشان کرد: در بخش مسکن نیز ما با چنین مساله‌ای روبه رو هستیم و همیشه یک سیر تورمی و افزایش قیمت‌ها را داریم. اما اگر در سال گذشته این رقم نسبت به سنوات قبل کاهش یافته است این امر به معنای آن است که از شتاب این مسیر رشد تورمی افسارگسیخته، اندکی کم شده، ولی کماکان مردم باز باید آماده باشند که در زمان انقضای مدت اجاره‌شان مالک به میزان اجاره بهاء بیفزاید. اما در وضعیت کنونی با توجه به شاخصه‌ها و مولفه‌های مختلفی که در اقتصاد دیده می‌شود درصد کمتری به میزان اجاره بها افزوده خواهد شد.

عضو هیات علمی دانشگاه تاکید کرد: اگرچه نمی توان منکر این شد که در حال حاضر میزان افزایش مال‌الاجاره و اجاره‌بها از شتاب تورمی‌اش به طور قابل‌توجهی کاسته شده که این امر در ۹ سال گذشته بی‌سابقه بوده اما مسوولان باید به مردم توضیح دهند که اصولا کاهش اجاره بی‌سابقه به معنای به صفر رسیدن آن نیست.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.