آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » آسیب های تخریب افراد در یک انتخابات تخصصی
آسیب های تخریب افراد در یک انتخابات تخصصی

آسیب های تخریب افراد در یک انتخابات تخصصی

«صما» تحلیل می کند:
آسیب های تخریب افراد در یک انتخابات تخصصی
صما- گروه نظام مهندسی: در حالی که کمتر از یک ماه دیگر هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان بزرگ ترین رفراندوم جامعه مهندسان برگزار می شود که وزیر راه و شهرسازی و معاون وی حامد مظاهریان تاکید کرده اند که در فضای تبلیغات برای انتخابات، مهندسان یکدیگر را تخریب نکنند و رقابتی سالم داشته باشند.

این در حالی است که در کشور ما همواره پیش از برگزاری هر انتخاباتی، جلوگیری از به وجود آمدن فضای تخریب مورد تاکید مسئولان بوده و قاعدتا در انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز که یک انتخابات تخصصی است، اخلاق مداری باید جایگاه ویژه ای داشته باشد. اما در شرایطی چنین اظهار نظری از سوی مسئولان عالی رتبه وزارت راه و شهرسازی مطرح می شود که برخی از کارشناسان و صاحبنظران بر این باورند که باید در عین اینکه اخلاق مداری، پرهیز از تخریب در فضای انتخابات و رقابت سالم مورد تاکید و توجه قرار می گیرد، نشاط انتخاباتی و حضور حداکثری مهندسان در انتخابات حفظ شود.

اما سوالی که در این میان مطرح می شود، آن است که تخریب در فضای انتخابات چه آسیب هایی را به دنبال دارد؟ ایمان قرایی مقدم، جامعه شناس و استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش می گوید: قاعدتا تخریب در هر انتخاباتی موجب ایجاد فضای بی اعتمادی می شود و این فضا به تدریج به درون جامعه نیز رسوخ می کند.

وی در ادامه می افزاید: هر چند که در کشور ما نیز مانند بسیاری از کشورها تخریب شخصیت افراد جرم محسوب می شود اما متاسفانه در اغلب موارد از سوی قوه قضاییه، برخوردهای لازم با متخلفان و خاطیان انجام نمی شود. همچنین فضای حاکم بر فرهنگ کل جامعه که بعضا تخریب افراد در رده های مختلف کشور دیده می شود، نیز به نوبه خود به گسترش تخریب در جریان برگزاری انتخابات های مختلف دامن می زند.

قرایی مقدم با بیان اینکه تخریب در انتخابات بد است و تبعات منفی به دنبال دارد، اظهار می دارد: البته نباید پرهیز از فضای تخریب، مانع از آن شود که واقعیت ها در مورد عملکرد افراد بیان شود و نباید از این امر ممانعت به عمل آورد که مشخص شود افراد در گذشته چه اقداماتی انجام داده اند.

این جامعه شناس در ادامه می گوید: از همین روست که اگر نقد منطقی و منصفانه در جریان هر انتخاباتی در مورد عملکرد افراد صورت بگیرد، بسیار خوب است و می تواند موجب آگاهی بخشی شود و جامعه را به سمت توسعه یافتگی هدایت می کند اما چنانچه نقد در جهت تخریب افراد باشد، ضرر و آسیب های بسیاری خواهد داشت.

قرایی مقدم در پاسخ به این سوال که برای حفظ نشاط انتخاباتی و ایجاد رقابت سالم بین رقبا به دور از تخریب باید چه اقداماتی انجام شود، عنوان می کند: برای حصول چنین موضوعی باید افراد بتوانند به شکل آزادانه در انتخابات شرکت کنند و انتخاب عقلانی و منطقی داشته باشند.

وی اظهار می کند: قاعدتا اگر در انتخاباتی مانند انتخابات نظام مهندسی ساختمان هم، مهندسان بتوانند به شکل آزادانه شرکت کنند و به هر فردی که وجهه کاری و خدماتی بهتری دارند، رای بدهند، انتخاباتی سالم و پرشور شکل می گیرد.

انتظار فضای تخریب وجود ندارد

در همین حال محمد دامادی، عضو کمیسیون عمران مجلس نیز با اشاره به اینکه در هیچ انتخاباتی تخریب خوب نیست، می گوید: در هر انتخاباتی و از جمله انتخابات نظام مهندسی ساختمان باید اصول اخلاقی رعایت شود و در عین حال فضای رقابتی به وجود بیاید، زیرا اگر فضای پرنشاط رقابتی وجود نداشته باشد اصولا انتخابات خوبی برگزار نمی شود.

دامادی با بیان اینکه در انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان انتظار فضای تخریب وجود ندارد، عنوان می کند: باید انتخاب افراد کاملا بر اساس گفتمان و برنامه های ارائه شده، باشد و با توجه به گستره فضای انتخابات رقابت انجام شود، اما قاعدتا هیچ عقل سلیمی تخریب را در چنین انتخاباتی نمی پسندد.

نماینده مردم ساری در مجلس در ادامه می افزاید: البته کمتر مشاهده شده که در انتخابات های این چنینی تخریب انجام شود اما حتی اگر ذره ای هم مسایلی از این دست رخ دهد، باز هم جای نگرانی و تامل وجود دارد.

دامادی با تاکید بر اینکه شیوه انتخابات نظام مهندسی مشخص است، اظهار می دارد: بد اخلاقی آفت هر کاری و از جمله انتخابات است و باید اخلاق به صورت جدی رعایت شود که این موضوع بایستی از سوی کاندیداها و رای دهندگان مدنظر قرار بگیرد و فضای انتخابات را به سمتی ببرند که در آن تخریب صورت نگیرد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تلاش های وزیر راه و شهرسازی و معاونان وی برای برگزاری انتخابات سازمان نظام مهندسی به شکل متفاوتی نسبت به دوره های قبل می گوید: باید دید که سیاستگذاری های وزارت راه و شهرسازی به کدام سمت و سو خواهد رفت و در این مسیر چه اتفاقاتی رخ خواد داد و در نهایت چه نتیجه ای حاصل خواهد شد.

دامادی خاطرنشان می کند: طبیعتا برگزاری انتخابات سازمان نظام مهندسی به دور از فضای تخریب و تهمت، به پویایی و نشاط این سازمان و عملکرد بهتر آن در آینده کمک شایانی می کند.

حال باید منتظر ماند و دید که با توجه به تاکید عباس آخوندی و معاونان وی بر پرهیز از تخریب افراد در انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان و تشریح پیش‌نویس اصل اخلاق حرفه‌ای و شئون مهندسی از سوی عالی ترین مقام وزارت راه و شهرسازی، در حدود یک ماه باقی مانده تا بزرگترین رفراندوم جامعه مهندسان، چه فضایی بر این انتخابات حاکم خواهد شد و آیا در نهایت انتخابات متفاوتی نسبت به دوره های قبل رقم خواهد خورد یا خیر؟

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.