آخرین خبرها
خانه » اخبار استان البرز » آغاز بهره برداری از پروژه آبخیزداری روستاهای بخش آسارا شهرستان کرج
آغاز بهره برداری از پروژه آبخیزداری روستاهای بخش آسارا شهرستان کرج

آغاز بهره برداری از پروژه آبخیزداری روستاهای بخش آسارا شهرستان کرج

آغاز بهره برداری از پروژه آبخیزداری روستاهای بخش آسارا شهرستان کرج
کرج- ایرنا- معاون منابع طبیعی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز از آغاز بهره برداری از پروژه آبخیزداری روستاهای بخش آسارا خبرداد.
[آغاز بهره برداری از پروژه آبخیزداری روستاهای بخش آسارا شهرستان کرج]

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز، مهدی فتحی در خصوص مرمت سازه های آبخیزداری دربالادست حسنکدر شهرستان کرج گفت: حوضه حسنکدر از زیرحوضه های فرعی حوضه آبخیز ملک فالیز محسوب می شود که طی سیلاب به وقوع پیوسته با دوره بازگشت بیش از ۲۰۰ سال در تیرماه سال ۱۳۹۰ ، برخی از سازه های احداث شده در سنوات گذشته در این زیرحوضه بین ۲۰ تا ۶۰ درصد تخریب شد.
وی افزود: در بازدید انجام شده توسط کارشناسان از محل، حجم رسوبات استحصال شده در مخزن این سازه ها بالغ بر ۶۰ هزار مترمکعب و ابعاد برخی سنگهای حمل شده توسط جریان آب بیش از ۱۵ مترمکعب برآورد شد.
وی اظهار داشت: بر اساس نظرات کارشناسان و افراد بومی در صورتی که این سازه ها احداث نشده بود سیلاب به وقوع پیوسته و مواد محموله آن منجر به تحمیل خسارت فراوان مالی به محدوده مسکونی و باغات حاشیه رودخانه و حتی جانی به ساکنین روستای حسنکدر و مسافرین و خودروهای در حال تردد در مسیر کرج – چالوس می شد که خوشبختانه قدرت تخریب سیل و دبی بالای آن با وجود این سازه ها به طرز چشمگیری کاهش یافته بود.
بر اساس این گزارش، این اداره کل بر اساس و ظیفه ذاتی خود و پیگیری مستمر اعضای شورای اسلامی و دهیاری روستای حسنکدر و مساعدت مسئولین استانداری بخشی ازاعتبار مورد نیاز جهت مرمت و بازسازی سازه های تخریب شده از محل اعتبارات استانی سال ۹۳ به مبلغ سه هزار میلیون ریال به این پروژه اختصاص یافت و تعداد هفت مورد از سازه های تخریب شده به طور کامل مرمت و مقاوم سازی شد و در روزهای گذشته به بهره برداری رسید.
بر اساس همین گزارش، این زیرحوضه به مبلغ سه هزار میلیون ریال اعتبار دیگر جهت کنترل و مهار شدت سیل به طور کامل نیاز دارد.
با توجه به موقعیت قرارگیری حساس حوضه به دلیل وجود مناطق مسکونی در پایین دست و راه ارتباطی پرتردد منتهی به شمال کشور در مجاورت آن، تکمیل این پروژه در الویت برنامه های کاری این اداره کل قرار داشته و در صورت تامین اعتبار لازم در آینده نزدیک ادامه خواهد یافت.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.