آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » آمار تولیدات علمی ایران در سال ۲۰۱۴

آمار تولیدات علمی ایران در سال ۲۰۱۴

13930318000617_PhotoA

سرپرست سابق ISC گفت: میزان تولیدات علمی ایران در سال ۲۰۱۳ میلادی ۲۹ هزار و ۹۸۵ مدرک است که در مقایسه با سال ۲۰۱۲ میلادی که ایران موفق به تولید ۳۰ هزار و ۱۸۵ مدرک شد، تعداد ۲۰۰ مدرک کمتر است.

جعفر مهراد استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز و سرپرست سابق ISCبا اشاره به پایان سال میلادی ۲۰۱۴، گفت: پژوهشگران ایرانی در طول سال ۲۰۱۴ میلادی تعداد ۲۶ هزار و ۴۹۴ مدرک تولید کردند که از سوی پایگاه استنادی تامسون رویترز که در ایران به آی اس آی معروف است ثبت و نمایه شد.
وی ادامه داد: میزان تولیدات علمی ایران در سال ۲۰۱۳ میلادی ۲۹ هزار و ۹۸۵ مدرک است که در مقایسه با سال ۲۰۱۲ میلادی که ایران موفق به تولید۳۰ هزار و ۱۸۵ مدرک شده است تعداد۲۰۰ مدرک کمتر است. آمار تولید علم ایران در سال ۲۰۱۱میلادی نیز تعداد۲۸ هزار و ۳۶۳ مدرک است.
این استاد علم اطلاعات خاطر نشان ساخت: آمارهای فوق کل مدارک یعنی مقاله‌ها، مجموعه مقالات کنفرانس‌ها، فصول کتاب و سایر فرم‌های اطلاعاتی را در بر می‌گیرد.
چهره ماندگار علمی کشور افزود: چنانچه بخواهیم تنها تعداد مقالات علمی را که در مجلات معتبر بین المللی به چاپ رسیده است محاسبه کنیم رتبه تولید علم ایران متفاوت خواهد بود.
وی گفت: بر این اساس، میزان تولیدات علمی ایران به شکل مقاله در سال ۲۰۱۴ میلادی ۲۳ هزار و ۷۰۱ مقاله است. تعدادمقالات دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور در سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ نیز به ترتیب ۲۱ هزار  و ۶۴۶ مقاله، ۲۴ هزار و ۲۳۵ مقاله، و ۲۵ هزار و ۷۲۴ مقاله است.
به گفته مهراد پنج رشته برتر از نظر تولیدات علمی در سال ۲۰۱۴ میلادی عبارت است از شیمی چند رشته‌ای با یک هزار و ۵۱۱ مقاله، علم مواد چند رشته‌ای با یک هزار و ۴۸۰ مقاله، مهندسی شیمی با یک هزار و ۴۶۵ مقاله ، برق والکترونیک با ۱۳ هزار و ۷۸۷ مقاله و شیمی فیزیک با یک هزار و ۱۳۶ مقاله.
عضو فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران گفت: پراستنادترین مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۴ میلادی توسط دانشمندان ایران بچاپ رسیده و در تامسون رویترز ثبت و نمایه شده است مربوط به محسن شیخ الاسلامی، مفید گرجی بندپی، محسن حسن و سهیل سلیمانی است که تا کنون ۴۳ بار مورد استناد قرار گرفته است.
مهراد در معرفی دومین و سومین مقاله پراستناد سال ۲۰۱۴ میلادی گفت: دومین مقاله در بین ۲۳ هزار و ۷۰۳ مقاله به محسن شیخ الاسلامی، مفید گرجی بندپی، داود دومیری گنجی، وسهیل سلیمانی و سپس به محمود نصراله زاده، علی احسانی و اکبر رستمی تعلق دارد.

به گفته مهراد به مقالات هر کدام از این پژوخشگران برجسته ۲۸ بار استناد صورت گرفته است.
وی در همین رابطه به تولیدات علمی ترکیه نیز اشاره کرد و گفت: کل تولیدات علمی ترکیه در سال ۲۰۱۴ میلادی ۲۸ هزار و ۳۹۸ مدرک است که تعداد ۱۹۰۰ مدرک نسبت به ایران بیشتر تولید کرده است.

براین اساس، ایران در پایگاه استنادی تامسون رویترز بعد از ترکیه قرار دارد و ترکیه رتبه اول و ایران مقام دوم تولید علم منطقه را به خود اختصاص داده‌اند.
مهراد با اشاره به انتقادهای روزهای اخیر در مورد تولیدات علمی کشور گفت: این انتقادات ناصواب است و با اسناد بالا دستی در تناقض هستند.

وی افزود: هر گونه غفلت در این حوزه خسارت‌های جدی بر پیکر تولید علم ایران وارد خواهد کرد که وزارت علوم در این زمینه مسئولیت اساسی دارد.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.