آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » آیا استعفای جهانگیریان با استیضاح آخوندی مرتبط است؟
آیا استعفای جهانگیریان با استیضاح آخوندی مرتبط است؟

آیا استعفای جهانگیریان با استیضاح آخوندی مرتبط است؟

رییس و عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با «صما» پاسخ می‌دهند:
آیا استعفای جهانگیریان با استیضاح آخوندی مرتبط است؟
صما: با پذیرفته شدن استعفای علیرضا جهانگیریان، رییس سازمان هواپیمایی کشور توسط وزیر راه و شهرسازی، گمانه زنی هایی در خصوص مرتبط بودن استیضاح عباس آخوندی با این موضوع مطرح شد.

به گزارش «صما» تفسیر برخی از استعفای جهانگیریان رییس سازمان هواپیمایی کشور مبنی بر این است که این استعفا با سقوط هواپیمای آنتونوف مرتبط است چراکه پاسخ به دلیل بروز این سانحه یکی از موضوعات اصلی استیضاح وزیر راه است و جابجایی رییس سازمان هواپیمایی کشور می تواند در قانع شدن نمایندگان خواهان استیضاح موثر باشد ، اما برخی از کارشناسان نظری خلاف آن را دارند و کاملا این دو موضوع را غیر مرتبط توصیف می کنند.

ضعف عملکرد در سازمان‌های هواپیمایی کشور مشهود است

در همین رابطه رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه استعفای رییس سازمان هواپیمایی کشور متاثر از موضوع استیضاح وزیر راه و شهرسازی است، گفت: استیضاح وزیر راه و شهرسازی، استعفای رییس سازمان هواپیمایی کشور، و سقوط هواپیمای آنتونوف شاید غیرمرتبط با هم نیز نباشند.

سید مهدی هاشمی در گفتگوی اختصاصی با «صما» ضمن بیان فوق، تصریح کرد: قدر مسلم نمی‌توان ادعا کرد استعفای رییس سازمان هوایپمایی کشور با موضوع سقوط هواپیمای آنتونوف مرتبط است و تاثیر در استیضاح آخوندی دارد چرا که حادثه هواپیمایی مدت‌ها قبل اتفاق افتاده است.

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ضعف عملکرد در سازمان‌های هواپیمایی کشور مشهود است، افزود: طبیعتا یکی از دلایل استعفای معاون وزیر راه و شهرسازی عدم توانمندی و عدم امکان رسیدگی به مشکلات و چالش‌های صنعت هوایی کشور است.

وی در عین حال اضافه کرد: ولی صرفا دلیل استعفای رییس سازمان هواپیمایی کشور تنها به دلیل مسئله استیضاح وزیر و یکی از موضوع‌های استیضاح (سقوط آنتونوف) نیست.

هاشمی در پاسخ به اینکه آیا نمایندگان خواهان استیضاح از توضیحات وزیر راه و شهرسازی در خصوص حادثه آنتونوف قانع شدند، اذعان داشت: اینکه وزیر راه معتقد است پاسخ‌دهی به حادثه هواپیمای مربوط به وزارت دفاع است و مجوز پرواز هواپیمای آنتونوف قبل از وزارت ایشان صادر شده است، پاسخ صحیح و قانع‌کننده‌ای نیست.

این مسئول تاکید کرد: به هر حال دستگاه مسئول در خصوص این سانحه هوایی، وزارت راه و شهرسازی کشور است و سازمان هوایی است که مجوز پرواز را صادر می‌کند.

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پاسخ وزیر راه و شهرسازی در رابطه با سقوط هواپیمای آنتونوف نمایندگان خواهان استیضاح را قانع نکرد اما می‌توان تصور کرد جابه‌جایی و استعفای رییس سازمان هواپیمایی کشور منجر به قانع شدن نمایندگان نسبت به این موضوع شود.

استیضاح آخوندی امروز به هیئت رییسه مجلس ارسال شد

هاشمی با تاکید بر اینکه اصرار نمایندگان خواهان استیضاح بر استیضاح وزیر راه و شهرسازی پابرجاست، اعلام کرد: موضوع استیضاح آخوندی امروز به هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی ارسال شده است و دیگر زمانی برای پس گرفتن استیضاح وجود ندارد.

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان ساخت: نتیجه نهایی استیضاح عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی بستگی به پاسخ و تعهد ایشان دارد.

همزمانی؛تنها وجه مشترک استعفای جهانگیری با استیضاح آخوندی

همچنین عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه موضوع استعفای معاون وزیر راه و شهرسازی ارتباطی به استیضاح آخوندی ندارد، گفت: در جلسه مشورتی که در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در خصوص استیضاح وزیر راه برگزار شد پرسش و پاسخ‌‌های فنی مطرح شد که نمایندگان را قانع کرد.

علیرضا خسروی در گفتگو با «صما» تصریح کرد: سابقه استعفای رییس هواپیمایی پیش از مسئله استعفای وزیر بوده است و ارتباطی به مسئله سقوط هواپیمای آنتونوف ندارد.

نماینده سمنان در مجلس شورای اسلامی تنها وجه مرتبط موضوع استیضاح وزیر با استعفای معاونش را همزمانی این دو بحث با هم دانست و گفت: از طرفی نمی‌توان زحمت‌های رییس هواپیمایی کشور، را نادیده گرفت، این فرد در بخش‌های عملیاتی و اجرایی تلاش‌های بسیاری کرده است.

خسروی با بیان اینکه ما باید ارزش مدیران خود را در بدنه وزارتخانه بدانیم، افزود: البته تغییر و تحولات و عزل و نصب‌هایی که در وزارت راه و شهرسازی صورت گرفت قابل مقایسه با عزل و نصب‌های صورت گرفته در بخش‌های دیگر همچون مراکز فولاد اصفهان و پتروشیمی نیست.

مبنایی برای عزل و نصب در دولت تعریف شود

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عزل و نصب‌های غیرکارشناسانه در دولت، ایرادی است که می‌توان به هر دولتی گرفت، اظهار داشت: ما باید بپذیریم که دوران خودکامگی به سر آمده و باید مبنایی برای عزل و نصب‌ها تو دولت تعریف شود.

وی در ادامه موضوع استیضاح وزیر راه و شهرسازی پرداخت و گفت: سوالات مطرح شده از سوی نمایندگان خواهان استیضاح در جهتی بود که به اعتقاد اعضای کمیسیون عمران به عنوان ناظران جلسه، اقناع نمایندگان حاصل شد.

خسروی در پایان خاطرنشان کرد: برای دست‌یابی به نتیجه موضوع استیضاح و اینکه مشخص شود آیا به طور کامل نمایندگان از پاسخ‌های آخوندی اقناع شده‌اند، نیاز به زمان و صبوری دارد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.