آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » آیا این نامه را ترکان نوشته است؟
آیا این نامه را ترکان نوشته است؟

آیا این نامه را ترکان نوشته است؟

تحلیل «صما» از انتشار تصویر نامه منسوب به رییس سازمان نظام مهندسی:
آیا این نامه را ترکان نوشته است؟
دیروز و امروز تصویر نامه‌ای منتسب به اکبر ترکان، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، خطاب به عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در شبکه‌های اجتماعی و برخی سایت های خبری، دست به دست می‌گردد که درخواست عجیبی دارد: واگذاری فرآیند صدور پروانه‌های ساختمانی به نظام مهندسی، به جای شهرداری.

ت1

 

از نفس این درخواست عجیب و اینکه آیا وزیر راه و شهرسازی قانونا توانایی اجابت چنین درخواستی را دارد یا نه که بگذریم، تصویر این نامه نکات قابل توجهی دارد که برای نمونه به چند مورد در ادامه اشاره می‌شود.

۱٫ با نگاهی به این نامه و مقایسه با یکی از نامه‌های پیشین سازمان نظام مهندسی که خطاب به وزیر راه و شهرسازی نوشته شده است، متوجه اختلاف در نحوه خطاب وزیر راه و شهرسازی می‌شویم. همان‌طور که در تصویر نامه‌ زیر می‌بینید وزیر راه و شهرسازی، به صورت «جناب آقای دکتر آخوندی، مقام عالی وزارت راه و شهرسازی» مورد خطاب قرار گرفته است که معمول نامه‌های اداری نیز چنین است. اما در این نامه نه تنها به نام وزیر راه و شهرسازی اشاره ای نشده که نوع بیان سمت هم متفاوت است. به نظر می‌رسد که نویسنده نامه با نحوه خطاب متفاوت مقام وزارت در نامه‌های اداری آشنا نبوده است.

ت3

۲٫ نکته‌ای که در این نامه به شدت جلب توجه می‌کند آن است که این نامه بدون «سلام» و صرفا «با احترام» نوشته شده است. به نظر نمی‌رسد اختلافات رییس سازمان نظام مهندسی کشور و وزیر راه و شهرسازی آن قدر جدی باشد که ایشان از یک سلام در نامه اداری هم دریغ کرده باشند.

۳٫ نحوه شماره‌گذاری دو نامه فوق را اگر با یکدیگر مقایسه کنیم متوجه تفاوت در فرمت این دو و همچنین اختلاف فراوان در شماره نامه خواهیم شد. قاعدتا سازمان نظام مهندسی کشور در این فرصت کوتاه نسبت به تغییر فرمت شماره‌گذاری نامه‌های خود اقدام نکرده و همچنین این میزان نامه ارسال نکرده است.

۴٫ در نامه با غلط‌های املایی و نگارشی فراوانی مواجهیم. از نگارش کلمه حوزه به صورت «حوذه» بگیرید تا نوشتن کلمه «رانت‌خواری» به صورت «راندخوری». همچنین پاراگراف پایانی نامه از لحاظ جمله‌بندی مشکلات فراوان دارد.

۵٫ در این نامه، به نامه دیگری ارجاع داده شده که نه تنها تصویر آن به پیوست ارسال نشده (به گواه بخش پیوست در سربرگ نامه که خالی است) بلکه حتی اطلاعات دقیقی (از جمله نام دقیق نویسندگان) در مورد آن اشاره نشده است و صرفا به ذکر پرابهامی از محتوای آن پرداخته شده است.

۶٫ در خط دوم این نامه از برخی نویسندگان نامه مورد اشاره در بند قبل به عنوان اعضای هیئت مدیره دوره هفتم نام برده شده است. به نظر می‌رسد که رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نیز واقف باشند که منتخبین انتخابات هفتمین دوره سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، تا زمان صدور اعتبارنامه‌هایشان به عنوان عضو هیئت مدیره شناخته نمی‌شوند.

تماس‌های خبرنگار صما برای تایید یا تکذیب ارسال چنین نامه‌ای از جانب سازمان نظام مهندسی هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است، اما با توجه به آنچه که گفته شد به نظر می‌رسد که تکذیب این نامه دور از ذهن نخواهد بود.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.