آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » آیا رییس بعدی نظام مهندسی بی طرف خواهد بود؟
آیا رییس بعدی نظام مهندسی بی طرف خواهد بود؟

آیا رییس بعدی نظام مهندسی بی طرف خواهد بود؟

«صما» بررسی می کند:
آیا رییس بعدی نظام مهندسی بی طرف خواهد بود؟
نظام مهندسی ساختمان یک سازمان حرفه‌مند است که بیش از ۳۰۸ هزار مهندس از هفت رشته عمران، معماری، شهرسازی، ترافیک، تأسیسات برقی و مکانیکی و نقشه برداری را به عضویت خود درآورده است. انتخابات هیئت مدیره های نظام مهندسی هر سه سال یک بار برگزار می شود و در نهایت سه نفر به وزیر راه و شهرسازی معرفی شده و یکی از آنها با حکم رئیس جمهور برای مدت سه سال به ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان منصوب می شود.

در طی ۶ دوره گذشته محمد غرضی، مهدی هاشمی و اکبر ترکان ریاست این سازمان حرفه ای را بر عهده داشته اند که شاید شاخصه مشترک هر سه نفر را بتوان دولتی بودن و غالب بودن وجهه سیاسی بر وجهه حرفه ای آنها تعبیر کرد.

البته در دوره اول برای اینکه وزن و جایگاه اولیه و مناسبی را برای سازمان تعریف کنند ریاست سازمان را به مهندس غرضی سپردند که سابقه وزارت را در کارنامه داشت که دکتر پیروز حناچی- معاونت نظام مهندسی و اجرای ساختمان وزارتخانه وقت- در مصاحبه ای اختصاصی با صما در این باره گفته بود«یکی از خاطرات من این است که در دوره اول شخص دیگری رای آورده بود و من از نفر اول خواهش کردم چون اولین دوره است اجازه بدهید ما کسی را به عنوان رییس سازمان معرفی کنیم که در قامت این تیپ باشد. آقای غرضی تازه از وزارت آمده بود. گفتیم بالاخره چون مخاطب ما قرار است دولت باشد بهتر است کسی را انتخاب کنیم که پشت در وزرا و کابینه معطل نماند و راحت‌تر بتواند رایزنی کند و از همان موضع بتواند رفتار کند و نفر اول که آقای سعید پورشریف از آذربایجان شرقی بود ایثار کرد و من از ایشان خواهش کردم و ایشان هم بزرگوارانه خواهش من را پذیرفت و تا چند دوره بعد هم آقای غرضی به عنوان رییس نظام باقی ماندند.

دومین ریاست سازمان را مهندس مهدی هاشمی در دوره پنجم به عهده گرفت که البته با اما و اگرهایی هم روبرو شد. او که سابقه قائم مقامی وزارت راه و ترابری و سرپرستی وزارت کشور را در کارنامه داشت پس از چند ماه کش و قوس با حکم محمود احمدی نژاد به ریاست سازمان رسید که مهندس اکبرزاده – معاونت نظام مهندسی و اجرای ساختمان وزارتخانه وقت- در مصاحبه اختصاصی با صما گفت: « ما در انتخابات نظام مهندسی در دوره آقای سعیدی‌کیا، انتخابات را برگزار کردیم و افرادی هم برنده شدند و عده ای اعتراض کردند و دوباره رای‌ها شمرده شد، بعد که همه اینها تایید شد آقای سعیدی‌کیا گفتند جلسه‌ای بگذارید تا اعتبارنامه‌ها را بدهیم، گفتند سریع‌تر جلسه را بگذارید و من متوجه نشدم که چرا ایشان گفتند سریع‌تر جلسه را بگذارید. همان زمانی بود که آقای نیکزاد می‌خواست بیاید و آقای نیکزاد گفتند اعتبارنامه‌ها را ندهید تا من بیایم.

من فکر می‌کنم ایشان هم تحت فشار جایی دیگر بودند چند ماه این کار متوقف شد و ریاست جمهوری چند بار من را خواست و گفتند چرا نظر آقای وزیر را قبول ندارید. گفتم من که طرف آقای هاشمی یا غرضی نیستم ولی حتی اگر می‌خواهید تفسیرتان را از قانون عوض کنید بگذارید برای انتخابات بعدی یا اینکه انتخابات را ابطال کنید و انتخاباتی با تفسیر جدید بگذارید ، چون از نظر وجهه مهندسی بد است که مهندسین رای خود را به صندوق بیندازند و بعد بگویند اشتباه است و این جزو روزهای بدی بود که گذراندیم».

سومین ریاست سازمان را نیز مهندس اکبر ترکان عهده دار شد که سابقه وزارت دفاع و راه و ترابری را در کارنامه داشت که بیشترین انتقادی که به او وارد می دانستند داشتن شغل های فراوان و در اصطلاح ابوالمشاغلی او عنوان می شد که حسین محمدزاده نماینده مردم درگز با انتقاد از نامزد شدن ترکان و زنگنه برای ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان در دوره ششم، به باشگاه خبرنگاران گفته بود: اگر قرار است تغییری در ریاست این سازمان رخ دهد چرا نباید از بین قشر عظیمی که در بحث مهندسی صاحب حق بوده و وقت بیشتری دارند، انتخاب شود؟ و چرا باید حتما از افرادی نام بیاوریم که وقت نداشته و از مشغله کاری بالایی برخوردار هستند؟ سازمان نظام مهندسی ساختمان سازمان بزرگی است و می‌بایست وقت بیشتری صرف آن بشود، لذا این سازمان به رئیس تمام وقت نیاز دارد. بنابراین با مسئولیت‌هایی که این دو نفر دارند، فکر نمی‌کنم کوچک‌ترین فرصتی داشته باشند تا به مدیریت سازمان نظام مهندسی ساختمان اختصاص بدهند و قطعا این سازمان به صورت نیابتی اداره می‌شود و مدیریت آن به یک فرد ثالثی محول خواهد شد که این رویکرد اسباب نزول تمامی شئون نظام مهندسی کشور را سبب می‌شود.

اما در این بین افراد زیادی نیز بر این باور هستند که سازمان حرفه ای نظام مهندسی ساختمان نیازمند یک رئیس حرفه ای است که به امور حرفه کاملا آشنا باشد و بتواند به خوبی به انتظام امور حرفه بپردازد و به بالا بردن جایگاه سازمان کمک کند که می توان به گفته های بهرام غفاری از اعضای با سابقه نظام مهندسی اشاره کرد که گفته بود تثبیت مرجعیت فنی و مهندسی سازمان به عنوان مرجع اصلی کلیه تصمیم‌گیری‌های مربوط به حیطه کاری ساخت و ساز در برابر دولت و شهرداری، احقاق دستمزد واقعی مهندسان که ظرف سال‌های اخیر بسیار کمتر از حق واقعی آنان بوده است و حفظ و ارتقای دانش فنی و مهندسی متناسب با نوآوری‌های روز دنیا مهم‌ترین اولویت‌های پیش رو برای اعضای جدید هیات رییسه سازمان نظام مهندسی است. سازمان نظام مهندسی باید در مسائل مربوط به حرفه مهندسی ساختمان مرجع نهایی و مورد قبول دولت، شهرداری و سایر سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با امر ساخت و ساز باشد. نه‌اینکه همچون گذشته تابع‌این نهادها باشد. این در حالی است که در یک دهه گذشته،‌ این وظیفه و رسالت سازمان سیر نزولی داشته و از آنچه در سال‌های ابتدایی تاسیس به دست آورده بود، نیز فاصله گرفته است.

البته همچنان برخی را باور بر این است که با توجه به اینکه نیروهای سیاسی از توان و ارتباط بالایی در ساختار دولتی برخوردارند بهتر است همچنان این نیروها ریاست سازمان را عهده دار باشند. با توجه به مطالب گفته شده و کناره گیری اکبر ترکان از کاندیداتوری هفتمین دوره انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان باید دید که در دوره هفتم، باز هم ریاست این سازمان را فردی سیاسی و جناحی بر عهده می گیرد یا بی طرف!

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.