آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » آیا نظام مهندسی با ضبط پروانه سالم‌سازی می‌شود؟
آیا نظام مهندسی با ضبط پروانه سالم‌سازی می‌شود؟

آیا نظام مهندسی با ضبط پروانه سالم‌سازی می‌شود؟

صما تحلیل می‌کند:
آیا نظام مهندسی با ضبط پروانه سالم‌سازی می‌شود؟
صما: تودیع پروانه اشتغال اعضای هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی در جهت جلوگیری از وقوع تخلفات، رانت خواری و زدوبندهای خاص، طرحی است که به تازگی از سوی برخی مسئولان این حوزه ارائه شده است.

طبق این طرح، به منظور جلوگیری از بروز فسادهای حرفه مهندسی، به وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد شده تا با ابلاغ بخشنامه‌ای جدید، دستور تودیع پروانه اشتغال حرفه‌ای افراد را بعد از قرار گرفتن در بدنه هیئت مدیره نظام مهندسی، جهت حفظ سلامت این نهاد ارائه دهد.

به عقیده موافقان این طرح، فسادهای پنهانی موجود در حرفه مهندسی همچون رانت‌بازی، امضافروشی و مهرفروشی ناشی از کارکرد پروانه اشتغال حرفه‌ای افرادی است که جزو مستخدمین دولتی هستند. از همین رو این اجازه باید از آنها سلب شود و امکان استفاده از پروانه اشتغال به کار مهندسی صرفا برای افرادی فراهم باشند که در نهادهای دیگر مشغول به کار نباشند.

دراین میان اگرچه ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی مبنی بر منع کاندیداتوری کارمندان وزارت کشور، شهرداری‌ها و اعضای شورای شهر در انتخابات اخیر سازمان نظام مهندسی، راهی برای جلوگیری از ورود افراد دوشغله به بدنه این سازمان‌ها بود، اما برخی معتقدند که علاوه بر ارگان‌های مذکور، کارکنان و کارمندان سایر نهادهای دولتی نیز باید شامل این آیین‌نامه می‌شدند.

بر اساس این گزارش، هرچند بدیهی است که ورود افراد باتجربه، متعهد به اخلاق حرفه‌ای و انضباط اجتماعی به این سازمان‌ها در ارتقای صنعت ساختمان و کیفیت ساخت و سازها موثر خواهد بود، اما سوال اینجاست که آیا تودیع پروانه اشتغال به کار اعضای هیئت مدیره می تواند در راستای ممانعت از بروز تخلفات و رانت خواری و سالم‌سازی روند کاری در این سازمان ها موثر باشد؟

این پرسشی است که بسیاری از کارشناسان در پاسخ به آن معتقدند: شاید این نوع نگاه بتواند در جهت جلوگیری از فساد و تخلف کمک کننده باشد، اما نمی‌تواند دلیلی بر درستکار و پاکدست بودن افرادی باشد که در قالب اعضای هیئت مدیره قرار می گیرند، چرا که در این راستا هیچ اختیاری از خود ندارند.

به عقیده این گروه از صاحب نظران، هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی باید در عین داشتن اختیار و آزادی عمل از انجام تخلفات به دور بمانند و این عمل ناپسند را در شان جایگاه حرفه ای خود ندانند. اما تودیع پروانه آنها به منظور رعایت مساوات و عدالت در بین سازمان های نظام مهندسی، در بلندمدت نمی تواند منجر به سالم سازی این سازمان ها شود.

به گزارش «صما» هرچند نهادهای ذیربط می توانند ابلاغیه‌ها و نظام‌نامه‌های خاصی را برای تودیع و ضبط پروانه اعضای هیئت مدیره صادر کنند، اما مسئله اینجاست افرادی که به عنوان اعضای هیئت مدیره انتخاب می‌شوند، باید امین اعضای سازمان مربوطه خود باشند و در قبال رای اعتمادی که از جانب جامعه مهندسان جهت قرار گرفتن در این سمت دریافت می کنند، خود را ملزم به پاسخگویی، اخلاق حرفه ای و امانتداری بدانند.

در این میان با توجه به افزایش شمار مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی و از سوی دیگر شرایط رکود تورمی حاکم بر صنعت ساختمان و کاهش فعالیت های عمرانی، مسئولان ذیربط سیستم و نحوه ارجاع کار در سازمان ها را یکی از دغدغه‌های عمده اعضا در سازمان ها می دانند.

به طوری که حتی شنیده ها حاکی از آن است که برخی افراد برای گرفتن پروژه های مازاد و بزرگ ازطریق ارتباطات خاص، سعی در جهت قرار گرفتن در بدنه هیئت مدیره می‌کنند و این در حالی است که همه افراد چه اعضای هیئت مدیره و چه اعضای عادی باید در یک ردیف قرار گیرند و ارجاع کار به تمام افراد براساس یک فرمول صورت گیرد.

با این حال، گروه دیگری از کارشناسان بر این اعتقادند که تودیع پروانه‌ اشتغال اعضای هیئت مدیره از زمان شروع فعالیت تا خاتمه کار آنها، مشکلی را حل نمی‌کند، چراکه اعضای هیئت مدیره با قرار گرفتن در بدنه هیئت مدیره دستمزد آنچنانی دریافت نمی‌کنند و با لحاظ این موضوع، بالاخره باید از جایی کسب درآمد کنند. لذا از آنجایی که هیئت مدیره باید به فکر تامین معیشت خود نیز باشند، بهتر است راهکاری اندیشیده شود که آنها موظف به حضور تمام وقت در سازمان نظام مهندسی با دستمزد مناسب باشند که در این صورت طبیعتا به فکر تامین معیشت خود از راه های دیگر اعم از تخلف و رانت خواری نخواهند بود.

درمجموع آنچه مسلم است اعضای هیئت مدیره در قبال جایگاه و مهندسانی که آنها را انتخاب کرده‌اند، باید متعهد باشند، به این معنا که قدر شأن و جایگاه حرفه‌ای خود را بدانند و به دور از رانت خواری و تخلف به فعالیت بپردازند. حضور مهندسان در هیئت مدیره نظام مهندسی باید به قصد خدمت به جامعه و مهندسان باشد و در مقابل سازمان هم باید درصدد تامین انتظارات معقول هیئت مدیره برآید.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.