آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » ابلاغ مبحث دوم مقررات ملی قبل از شروع سال جدید/ منتقدان مبحث دوم خواب‌نما شده‌اند
ابلاغ مبحث دوم مقررات ملی قبل از شروع سال جدید/ منتقدان مبحث دوم خواب‌نما شده‌اند

ابلاغ مبحث دوم مقررات ملی قبل از شروع سال جدید/ منتقدان مبحث دوم خواب‌نما شده‌اند

شیبانی اصل در گفتگو با«صما» اعلام کرد:
ابلاغ مبحث دوم مقررات ملی قبل از شروع سال جدید/ منتقدان مبحث دوم خواب‌نما شده‌اند
مدیرکل دفتر نظام مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی با اشاره به زمان ابلاغ مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، گفت: ابلاغ مبحث دوم مقررات ملی ساختمان قبل از شروع سال جدید، برنامه مطلوب وزارت راه و شهرسازی است.
منوچهر شیبانی اصل، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار«صما» با بیان این مطلب تصریح کرد: فرآیند بازنگری مبحث دوم مقررات ملی ساختمان در دست اقدام است که به زودی قبل از شروع سال جدید به منظور نظرخواهی از مخاطبان منتشر و سپس مراحل تصویب آن در هیئت دولت طی خواهد شد.

شیبانی اصل با تاکید بر اینکه مبحث دوم مقررات ملی ساختمان با نظرخواهی افراد اهل فن مورد بازنگری قرار گرفته است، افزود: همواره تلاش بر این بوده است که از تمام تجربیات به دست آمده در یک سال گذشته در خصوص اجرای این مبحث با جمع‌آوری نقاط قوت و ضعف و استفاده از تجربیات کشورهای پیشرفته در بازنگری مبحث دوم مورد بررسی قرار گیرد.

این مسئول همچنین با بیان اینکه کلیه مسائل حقوقی در بازنگری مبحث دوم مقررات ملی ساختمان دیده شده است، اظهار داشت: بازنگری سنگینی بر مبحث دوم مقررات ملی ساختمان ابعاد مختلف انجام شده است چرا که موضوع این مبحث برخلاف مباحث فنی دیگر مقررات ملی ساختمان، موضوعی بسیار پیچیده‌ای و حادی است.

شیبانی در ادامه افزود: مبحث دوم مقررات ملی ساختمان به لحاظ پیچیدگی و فراگیری آن تمام جوانب اقتصادی، مالی، حقوقی، اجتماعی، تعامل بین مهندسان و صاحب‌کاران، تعامل بین نهادهای گوناگون، ظرفیت و پروانه اشتغال مهندسان و اخلاق حرفه‌ای و… در بر می‌گیرد و این جوانب کار، مبحث دوم را از سایر مباحث متمایز کرده است.

مدیرکل دفتر نظام مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی با انتقاد از پیش‌داوری‌های برخی از منتقدین بازنگری مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، گفت: منتقدان بازنگری مبحث دوم مقررات ملی ساختمان با پیش‌داوری‌های خود خواب‌نما شده‌اند، چرا که هنوز مبحث دوم ابلاغ نشده و کاری که منتشر نشده است نمی‌توان به آن انتقاد کرد.

شیبانی با بیان اینکه در نشست‌های مبحث دوم نیز تنها کلیاتی از این مباحث منتشر شده است، گفت: مخاطبان مبحث دوم مقررات ملی ساختمان اجازه دهند تا متن تنهایی این مبحث منتشر و بعد در خصوص آن انتقاد خود را ابراز کنند.

ایجاد رقابت میان مهندسان بارزترین نکته مبحث دوم

این مسئول توجه به فعالیت رقابتی بین مهندسان بر مبنای صلاحیت، کیفیت و اخلاق حرفه‌ای را بارزترین نکته بازنگری مبحث دوم مقررات ملی ساختمان دانست و افزود: در این مبحث توجه ویژه‌ای نیز به اخلاق حرفه‌ای مهندسی شده است.

وی همچنین به بازنگری قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اشاره کرد و گفت: اصلاح قانون نظام مهندسی به لحاظ اینکه باید از مسیر قانونی مجلس شورای اسلامی عبور کند مراحل طولانی‌تری را طی می‌کند و احتیاج به زمان بیشتری دارد.

به گفته شیبانی اصل در حالی که ساخت و سازهای کشور نیازمند یک اقدامات فوری و اصلاح قانون دارد، اما تلاش در جهت اصلاح قانون نتیجه‌ای نداشت، به عنوان مثال ظرفیت‌های قانونی جهت عدم دخالت افراد فاقد صلاحیت در امور ساخت و ساز به خصوص در بحث اجرا وجود دارد اما این ظرفیت‌ها باید مشخص و مدون‌تر شود.

وی افزود: در موازی بازنگری مبحث دوم مقررات ملی ساختمان تعدادی از آیین‌نامه‌‌های اجرایی مقررات ملی ساختمان در جریان تغییر است که نکات مهمی را به خصوص در زمینه اخلاق حرفه‌ای را شامل شده است.

مدیرکل دفتر نظام مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه تکمیل ظرفیت مهندسی، مطالبه مهندسان جامعه است، گفت: در حال حاضر جامعه مهندسان خواستار شیوه‌نامه جدیدی در اجرای ساختمان هستند چرا که موضوع اجرای ساختمان از پیچیدگی خاصی برخوردار است و حتما باید به دست اهل فن آن صورت گیرد.

وی تاکید کرد: بازنگری در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان نقاط ضعف بحث اجرای ساختمان با عنوان پیمانکار ساخت رفع شده است، اما با این حال بازنگری و اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ضروری است و در مراحل بعد به آن خواهیم پرداخت.

شیبانی اصل در پایان به ضمانت اجرای مبحث دوم مقررات ملی ساختمان اشاره کرد و یادآور شد: یکی از چارچوب‌های مبحث دوم مقررات ملی ساختمان در مسائل حقوقی است که در این چارچوب ضمانت اجرای آن نیز تعریف شده است.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.