آخرین خبرها
خانه » اخبار سازمان بسیج مهندسین » اتلاف انرژی از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است

اتلاف انرژی از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است

392141551957329222319232107151132206232214در چهارمین همایش مدیران کانون‌های بسیج مهندسین صنعتی مطرح شد

علی فارسی، کارشناس مدیریت انرژی گفت: رسانه، آموزش و پرورش و بسیج سه نهادی هستند که وظیفه دارند با عزم ملی و مدیریت جهادی در زمینه مدیریت انرژی گام بردارند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بسیج مهندسین صنعتی، علی فارسی،‌ کارشناس مرکز ملی آموزش مدیریت انرژی ایران، در جمع مدیران کانون‌های بسیج مهندسین صنعتی در رامسر گفت: امروزه مدیریت انرژی به‌صورت یک وظیفه شرعی درآمده است.

فارسی با بیان اینکه مرکز ملی آموزش مدیریت انرژی ایران در سال ۱۳۸۰ بر اساس تفاهم‌نامه‌ای با ژاپن، برای ارتقای مدیریت انرژی در کشور احداث شد، افزود: این موسسه آموزشی و پژوهشی مجهز به ۹ آزمایشگاه تخصصی در صنعت و تعدادی امکانات قابل حمل است.

وی ادامه داد: از این‌گونه موسسات شش مرکز در ژاپن و چند مرکز هم در سایر کشورها وجود دارد که موفق‌ترین آن در ترکیه است که انقلابی را در بحث انرژی ترکیه ایجاد کرده و به‌طور کاملا محسوس مصرف انرژی را پایین آورد.

این کارشناس مدیریت انرژی تاکید کرد: اسراف فقط در انرژی انجام نمی‌شود بلکه در منابع هم اسراف صورت می‌گیرد، وقتی از هر چیزی استفاده درست صورت نگیرد به نوعی اسراف به حساب می‌آید.

وی با اشاره به اینکه آزمایشگاه‌های این مرکز بیش از ۸۰ درصد مصرف انرژی صنعت کشور را پوشش می‌دهند، بیان کرد: انجام پروژه‌های ممیزی انرژی و آموزش در محل نیز در این مرکز انجام می‌شود.

فارسی توضیح داد: جایگاه قانونی این مرکز در قانون اصلاح الگوی مصرف پیش‌بینی شده است و طبق ماده ۶۹ قانون اصلاح الگوی مصرف مصوب مجلس در اسفند ۸۹ کلیه واحدهای صنعتی با مصرف سالانه سوخت پنج میلیون مترمکعب گاز یا سوخت مایع معادل آن و تقاضای قدرت الکتریکی بیش از یک مگابایت، ملزم شده‌اند که مدیر انرژی داشته باشند و همچنین مدیران انرژی آنها باید از کسانی که دارای گواهینامه مرکز ملی انرژی هستند انتخاب شوند.

وی هشدار داد: مشکل محیط زیست به مراتب حادتر از منابع انرژی است، همان‌طور که در بحث منابع انرژی، بحث آب حادتر از سایر منابع انرژی است.

وی انتقاد کرد: چند سالی است که بحث اقتصاد غیر نفتی مطرح شده است ولی متاسفانه دولت‌ها گامی به‌سوی آن بر نمی‌دارند، اگر به این موضوع پرداخته و به رهنمودها عمل می‌شد تحریم به یک چالش عظیم تبدیل نمی‌شد.

این کارشناس مدیریت انرژی با ابراز اینکه هزینه بالای انرژی در همه دنیا وجود دارد، گفت: مصرف انرژی در ایران هزینه‌های ملی دارد.

وی ادامه داد: رویه مصرف انرژی در سال‌های گذشته بدون ترمز و توقف روند افزایشی داشته و بیشترین افزایش برای حامل انرژی زغال‌سنگ است و این در حالی است که آلودگی محیط زیستی زغال‌سنگ سه برابر سایر سوخت‌های فسیلی است.

فارسی ابراز داشت: در سیاست‌های ابلاغی رهبری فرمودند بعد از برنامه پنجم توسعه باید مصرف انرژی کشور حداقل به دو سوم برسد ما به راحتی می‌توانستیم به آن برسیم و باید در این راستا حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه در سیاست‌های ابلاغی اصلاح الگوی مصرف یک بحث مهم الگوهای فرهنگی و توسعه و ترویج فرهنگ است، گفت: آموزش تخصصی و پیشگامی دولت از مفاد این قانون است که باید مورد توجه قرار بگیرند.

این کارشناس انرژی افزود: رسانه، آموزش و پرورش و بسیج سه نهادی هستند که وظیفه دارند با عزم ملی و مدیریت جهادی در زمینه مدیریت انرژی گام بردارند.

وی در ادامه گفت: یکی از مصادیق اصلی امر به معروف و نهی از منکر بحث اتلاف انرژی است.

وی در پایان ابراز داشت: بسیج باید از ضریب نفوذ بالای خود استفاده کرده و از ظرفیت‌های خود در آموزش‌های تخصصی استفاده کند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.