آخرین خبرها
خانه » اخبار سازمان بسیج مهندسین » اجرای رایگان کنترل قند خون در البرز

اجرای رایگان کنترل قند خون در البرز

13930803000298_PhotoA

رئیس انجمن دیابت استان البرز از کنترل قند خون رایگان شهروندان در هفته دیابت خبر داد.

داریوش جلیلی در همایشی که به همت انجمن و حوزه سلامت معاونت فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج برگزار شده بود، به شیوع بسیار بالای بیماری دیابت در کشور اشاره کرد و گفت: به دلیل آمار بالای مبتلایان به این بیماری یک هفته را به نام هفته دیابت در ایران نام‌گذاری کرده‌اند.

رئیس انجمن دیابت استان البرز در ادامه سخنان خود به سابقه کشف انسولین در جهان اشاره کرد و اظهار داشت: پزشک و دانشمند کانادایی “فردریک بنتینگ” حدود ۹۳ سال پیش موفق شد این ماده حیاتی را کشف کرده و عامل نجات بسیاری از بیماران دیابتی را در اختیار آنان قرار دهد.

جلیلی، مرگ و میرهای بسیار زیاد ناشی از بیماری دیابت را تا پیش از کشف انسولین بسیار بالا خواند و عنوان کرد: کشف این ماده اساسی مورد نیاز برای این نوع بیماری که نخستین بار از لوزالمعده یک سگ به دست آمد، جان میلیون‌ها انسان را از مرگ و عوارض ناشی از این بیماری نجات داد.

وی در این همایش که با استقبال قابل توجه بیماران و علاقمندان به کسب آگاهی‌های بیشتر در این خصوص مواجه شده بود، با تقدیر از معاونت فرهنگی ورزشی شهرداری کرج برای همکاری در برپایی این همایش، از اجرای ویژه‌برنامه‌های مرتبط با این هفته، طی روزهای آتی خبر داد و ادامه داد: کنترل قند خون رایگان شهروندان در این هفته انجام می‌شود.

در ادامه این نشست رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز نیز طی سخنانی از شیوع دیابت نوع دو در البرز خبر داد و گفت: از هر ۱۰ نفر یک نفر مبتلا به این بیماری است.

حمید درفشی تأکید کرد: به طور تقریبی از میان هر ۱۰ نفر در استان یک نفر مبتلا به دیابت نوع دو است که این آمار محصول انجام عملیات غربالگری و کنترل قند خون ۲۲۳ هزار نفر در استان البرز می‌باشد.

۳۸ هزار نفر در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت هستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز در ادامه سخنان خود با بیان این که ۳۸ هزار نفر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند، بیان داشت: وجود زمینه‌های ارثی و نشانه‌های پزشکی نظیر عدم تحرک و تغذیه نامناسب عامل اصلی قرارگیری این افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو است.

درفشی اعلام کرد: در کل کشور ۳ میلیون نفر به این بیماری سخت، مزمن و هزینه‌بر دچار هستند که با توجه به افزایش سن جمعیت کشور و ترویج تغذیه ناسالم و عدم تحرک میان مردم، این رقم در آینده نزدیک به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

وی خواستار عزم عمومی برای کاهش ابتلا به این بیماری شد و با بیان این که بهترین و مهم‌ترین پزشک برای افراد دیابتی، خود شخص است، اظهار داشت: استفاده از رژیم غذایی مناسب، تحرک کافی و بهره‌گیری از دستورات پزشکی و دارویی شایسته‌ترین نوع کنترل و مدیریت بیماری به شمار می‌آید.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.