آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » اجرای شناسنامه فنی به مسئولیت پذیری چند نهاد منتهی نمی شود

اجرای شناسنامه فنی به مسئولیت پذیری چند نهاد منتهی نمی شود

komsion

نایب رییس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به عملکرد ضعیف نهادها و سازمان های مسئول در زمینه اجرای شناسنامه فنی ملکی ساختمان گفت: تعهد مسئولان نسبت به صدور واقعی شناسنامه فنی ملکی، شرایط را برای رعایت استانداردهای ساخت و ساز و احداث ساختمان های با کیفیت مهیا می کند.

محمدرضا رضایی کوچی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: متاسفانه تاکنون سازمان نظام مهندسی و شهرداری به وظایف و مسئولیت های خود در قبال اجرای شناسنامه فنی ملکی ساختمان عمل نکرده اند و همین موضوع موجب شده که در حال حاضر اغلب ساختمان ها فاقد هویت و مشخصات فنی باشند.

وی در ادامه افزود: با صدور واقعی شناسنامه فنی ملکی، شرایطی فراهم می شود که استانداردهای ساخت و ساز اعم از کارگران ماهر، مصالح ساختمانی استاندارد، مجری ذی صلاح و … رعایت شود و بنابراین در شرایط فعلی که شاهد احداث ساختمان های غیراستاندارد و بی کیفیت هستیم، اجرای این سند مهم بسیار ضروری به نظر می رسد.

رضایی کوچی با بیان این موضوع که مردم نیز باید مطالبه کننده شناسنامه فنی ملکی ساختمان باشند، گفت: اجرای واقعی و کامل شناسنامه فنی ملکی تنها به فعالیت و مسئولیت پذیری یک یا چند نهاد و سازمان منتهی نمی شود، بلکه مردم نیز پیش از خرید یک ساختمان باید این سند بسیار مهم را مطالبه کنند.

نماینده مردم جهرم در مجلس اضافه کرد: رسانه ها باید این موضوع را به مردم اطلاع رسانی کنند که شناسنامه فنی ملکی ساختمان می تواند تضمینی برای امنیت جانی و مالی آنها باشد.

رضایی کوچی با اشاره به وجود سازندگان غیر حرفه ای و فاقد صلاحیت در ساخت و سازها گفت: متاسفانه وجود این قبیل سازندگان ساختمان که تعهد و مسئولیت پذیری لازم را در مقابل محصول کار خود ندارند، یکی دیگر از دلایل اجرا نشدن شناسنامه فنی ملکی تاکنون است.

نایب رییس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به ضرورت به روز شدن شناسنامه فنی ملکی در گذر زمان گفت: برای به روز شدن این سند باید اقدامات مختلفی انجام شود که مهمترین آنها باید برگزاری دوره های آموزشی برای مهندسان ناظر و مجریان ذی صلاح باشد تا وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند.

منبع: شبکه اطلاع رسانی صما

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.