آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » اختصاص ۴۶ هزار میلیارد تومان به ۴۷۰ طرح عمرانی

اختصاص ۴۶ هزار میلیارد تومان به ۴۷۰ طرح عمرانی

13910407000437_PhotoA

طبق برنامه‌ریزی دولت در بودجه ۹۴ کشور ۴۶ هزار میلیارد تومان اعتبار برای افتتاح ۴۷۰ طرح عمرانی در نظر گرفته شده است و امسال نیز تاکنون ۴۱ درصد اعتبارات این بخش پرداخت شده است.

با توجه به فصل تهیه و تدوین لایحه بودجه ۹۴ کل کشور یکی از موضوعات مهم که نقش مؤثری در رونق پروژه‌ها و طرح‌های زیربنایی و اقتصادی دارد، اعتبارات طرح‌های عمرانی است.

رئیس جمهور در همین باره هفته گذشته از رشد اعتبارات عمرانی در لایحه بودجه ۹۴ خبر داده و گفته بود ۴۶ هزار میلیارد تومان برای این بخش در نظر گرفته شده است.

پیش از این محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی از افتتاح ۴۷۰ پروژه عمرانی در کشور خبر داده بود.

بر این اساس اعتبارات عمرانی از ۴۱ هزار میلیارد سال جاری با ۲۰ درصد رشد به ۴۶ هزار میلیارد تومان در سال آینده در بودجه کل کشور افزایش خواهد یافت.

البته تحقق ارقام بودجه عمرانی از دیگر موضوعات است که به گفته مسئولان تا کنون ۱۷ هزار میلیارد تومان تخصیص یافته و طبق پیش‌بینی معاون رئیس جمهور تا پایان سال ۳۰ هزار میلیارد تومان پرداخت خواهد شد.

بنابراین سه ماه فرصت برای جذب ۱۳ هزار میلیارد تومان طبق گفته نوبخت وجود دارد که با توجه به وضعیت درآمدها و کاهش قیمت نفت امکان تحقق کامل آن بعید به نظر می‌رسد.

کارشناسان معتقدند، دولت در سال جاری در نهایت ۲۰ تا ۲۲ هزار میلیارد تومان از اعتبارات عمرانی را پرداخت خواهد کرد.

همچنین نوبخت گفته بود، تا پایان سال جاری ۲۶۴ طرح در کشور به بهره‌برداری خواهد رسید که با توجه به عدم تخصیص یا جذب اعتبارات این بخش باید منتظر ماند که چه تعداد از این پروژه‌ها به بهره‌برداری کامل می‌رسد.

با این حال در صورتی که به گفته نوبخت ۳۰ هزار میلیارد تومان از ۴۱ هزار میلیارد مصوب این بخش پرداخت شود ۷۳ درصد تحقق اعتبارات وجود دارد.

از نظر تعداد پروژه‌های برنامه‌ریزی شده نیز طرح‌های سال آینده رشد داشته و ۸ طرح اضافه شده است.

اکنون با توجه به پرداخت ۱۷ هزار میلیارد از ۴۱ هزار میلیارد تومان طرح‌های عمرانی در سال جاری، ۴۱٫۵ درصد از اعتبارات این بخش محقق شده و باید شاهد عملکرد ماه‌های آینده دولت باشیم.

به گزارش فارس طی سال‌های اخیر بهترین عملکرد تحقق اعتبارات عمرانی مربوط به سال ۹۰ با تخصیص اعتباری بالغ بر ۲۹ هزار میلیارد تومان است.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.