آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » اختصاص ۲۵ درصد سطوح پارک‌ها به فعالیت‌های ورزشی

اختصاص ۲۵ درصد سطوح پارک‌ها به فعالیت‌های ورزشی

13921211000383_PhotoA

شهردار کرج از اختصاص ۲۵ درصد سطوح پارک‌ها به فعالیت‌های ورزشی در این شهرستان خبر داد.

علی ترکاشوند ظهر امروز در مراسم افتتاح مجموعه ورزشی شهید چمران اظهار کرد: شهرداری کرج در افزایش سرانه ورزشی این کلانشهر جدیت و اهتمام ویژه ای دارد، بنابراین حمایت قاطع خود را از ورزشکاران و ورزش دوستان نیز اعلام می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: طی چند سال گذشته از سوی مدیریت شهری کرج در حوزه سالم‌سازی و ارتقای کیفیت بهره‌برداری از پارک‌های سطح شهر اقدامات ویژه‌ای انجام و رضایت نسبی شهروندان فراهم شده، در واقع مدیریت شهری بر این عقیده است که هرچه بتوان پارک‌ها را فضاهایی عملگرا در جهت استفاده بهینه مردم طراحی، اجرا و بهره‌برداری کرد، بسیاری از معضلات و مشکلات اجتماعی مانند اراذل و اوباش، معتادان، کارتن‌خوابان، توزیع‌کنندگان مواد مخدر و … کاهش می‌یابد.
این مسئول افزود: یکی از وجوه بسیار مهم عملکردی در این خصوص توسعه فضاهای فرهنگی و ورزشی در پارکها است که در حیطه فرهنگی با ایجاد فرهنگ‌سراها، خانه های فرهنگ و خانه باغ‌ها، حس مشارکت‌پذیری شهروندان در این مراکز شکوفا و تقویت می‌شود که با تحقق این مهم پارک‌ها و فضاهای عمومی شهر پویاتر شده و چهره فرهنگی‌تری به خود می‌گیرند.
شهردار کرج عنوان کرد: در کنار آن، مهم‌ترین موضوعی که شهرداری به آن توجه کرده، توسعه ورزش در ابعاد سخت‌افزاری (ایجاد امکانات فیزیکی) و نرم‌افزاری برای حضور شهروندان است که جز اولویت‌های مدیریت شهری است، در واقع این توسعه و برنامه‌ریزی باید به نحوی باشد که هرساله تعداد چشم‌گیرتری از شهروندان طی ساعات شبانه‌روز در پارک‌ها اقدام به انجام فعالیت‌های ورزشی کنند.
* ۲۵ درصد سطوح پارک‌ها به فعالیت‌های ورزشی اختصاص دارد
ترکاشوند ادامه داد: با توجه به بررسی‌های انجام شده در حال حاضر حدود ۵ درصد از شهروندان کرجی طی شبانه‌روز در عرصه‌های ورزشی مدیریت شهری اقدام به ورزش می‌کنند که این آمار طی ۶ سال گذشته نزدیک به یک درصد بود، در واقع رشد این آمار و افزایش گرایش شهروندان به انجام فعالیت‌های ورزشی در پارک‌ها، نشان‌دهنده ارتقای فرهنگ شهروندی و ایجاد محیط‌های فیزیکی استاندارد و افزایش امکانات مناسب بوده است.
شهردار کلانشهر کرج یادآور شد: در این راستا مدیریت شهری با اتخاد سیاست ایجاد فضاهای ورزشی در پارک‌ها که بیش از ۲۵ درصد سطوح یک پارک را شامل می‌شود، توانسته با ایجاد امکانات مطلوب به رشد کمی تعداد بهره‌برداران کمک کند.
وی گفت: طی چند سال اخیر سازمان پارک‌ها توجه ویژه‌ای به گسترش زیرساخت‌های انجام فعالیت‌های ورزشی در پارک‌ها و بوستان‌های سطح شهر داشته که نتیجه آن ایجاد امکاناتی مانند زمین‌های فوتبال، چمن مصنوعی، زمین‌های چند منظوره مانند والیبال، بسکتبال، گل کوچک و فوتبال است؛ همچنین عرصه‌هایی به منظور انجام ورزش‌های صبحگاهی، پیست‌های اسکیت و دوچرخه‌سواری و مسیرهای ویژه پیاده‌روی نیز در پارک‌های این کلانشهر ایجاد شده است.
این مسئول اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ پارک و بوستان در سطح شهر به تجهیزات استاندارد تندرستی و ورزشی مجهز شدند، در واقع طی سال‌های ۹۲ و ۹۳ حدود ۷۰ سری از این تجهیزات توسط شرکت‌های مورد تأیید سازمان استاندارد و هیئت ورزش‌های همگانی استان خریداری و از سوی سازمان پارک‌ها در پارک‌های سطح شهر نصب شده، باغ ایرانی، باغ فاتح، پارک خانواده، پارک هامون، پارک تندرستی و ایران زمین از جمله پارکهای بزرگ کلانشهر کرج و دارای امکانات و تجهیزات مطلوبی در حوزه ورزشی هستند.
ترکاشوند یادآور شد: علاوه بر این مهم، از سوی سازمان پارک‌ها به برخی از مؤسسات عمومی دیگر مانند آسایشگاه‌ها، ندامتگاه‌ها و … خدماتی در حوزه فضای سبز و تجهیز اماکن ورزشی ارائه شد که با حمایت‌های شورای شهر و مدیرکل ورزش و جوانان استان البرز و هیئت‌های ورزشی، این روند در دستور کار مدیریت شهری در سال‌های آتی نیز قرار گرفته، بنابراین در این حوزه هدف شهرداری کرج، افزایش کمی تعداد شهروندان برای حضور در پارک‌ها و جذب آنها به فعالیت‌های ورزشی است تا حداقل طی هفته حداقل یک روز در فضاهای ورزشی پارک‌ها حضور یابند و به انجام فعالیت‌های ورزشی بپردازند، این موضوع طی برنامه ۴ ساله می‌تواند آمار را به میزان ۱۰ درصد از شهروندان افزایش دهد.
* برگزاری جشنواره‌های ورزشی در برنامه‌های کاری شهرداری قرار گرفته است
وی اضافه کرد: حمایت از فعالان ورزشی و علاقمندان به سرمایه گذاری در این بخش و ایجاد امکانات لازم برای سرمایه‌گذاری از دیگر سیاست‌ها و اولویت‌های شهرداری و شورای اسلامی شهر کرج است که تاکنون به آن توجه شده که برای تحقق این موضوع ضمن فعال‌سازی بخش‌های مختلف شهرداری مانند حوزه های فرهنگی و ورزشی، اهداف مختلفی در دستور کار مجموعه مدیریت شهری اعم از سازمان پارک‌ها و مناطق ۱۲گانه قرار گرفته است.
شهردار کلانشهر کرج اضافه کرد: اختصاص فضاهای مناسب در سطوح کاربری های سبز به امر توسعه فضاهای فیزیکی با نگاه به جنبه همگانی ورزش و تجهیز آنها (در پارک‌های جدیدالاحداث حداقل ۲۵ درصد سطوح آن به فعالیتهای ورزشی اختصاص داده می‌شود) و برنامه‌ریزی فرهنگی در جهت توسعه و ترویج فرهنگ ورزش و تاثیر آن بر سلامت جسمانی و روانی شهروندان در قالب برگزاری جشنواره‌های ورزشی در محلات و مناطق مختلف از جمله این موارد است.
وی به احداث پارک‌های بانوان نیز اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون کرج دومین شهر در ایران است که دارای دو پارک بانوان بوده و طبق برنامه‌ریزی قرار است که این تعداد به ۴ پارک افزایش یابد، در واقع بیشترین عملکرد پارک‌های بانوان ورزش در فضای باز و آزاد است، همچنین طی سال جاری پارک موضوعی ورزش در کیانمهر کرج افتتاح و راه‌اندازی شد تا بابی باشد برای افزایش انگیزه شهروندان آن منطقه برای انجام فعالیت‌های ورزشی.
این مسئول به فعالیت‌های مطلوب مجموعه بین المللی تنیس نیز اشاره و خاطرنشان کرد: مجموعه بین المللی تنیس کرج با مساحت ۱۶ هزار مترمربع در بلوار جمهوری میان باغات جهانشهر قرار گرفته که به لحاظ استانداردها در ایران سرآمد است، این مجموعه دارای ۷ زمین تمرین و یک زمین مختص مسابقات تنیس به ظرفیت ۱۲۰۰ نفر است که طی سال مسابقات مختلف کشوری و استانی در آن برگزار می شود.
ترکاشوند متذکر شد: یکی از اقدامات مطلوب مدیریت شهری طی هفته گذشته، برگزاری جشنواره محلات بود که طبق آمارهای ثبت شده، بیش از ۱۵ هزار نفر از شهروندان در این جشنواره شرکت و از رشته‌های متنوع آن استقبال کردند.
در ادامه این مراسم مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کرج نیز طی سخنانی بر توسعه فضاهای سبز در کلانشهر کرج تأکید کرد و گفت: عملیات احداث مجموعه ورزشی پارک شهید چمران که جزو یکی از اماکن خاص در شهر است، از ۲ سال گذشته آغاز شد که دارای مساحتی بالغ بر ۲ هکتار است.

عباس زارع افزود: در این مجموعه ورزشی دو زمین بسکتبال، دو زمین تنیس، دو زمین والیبال، یک زمین مینی گلف، یک کورت اسکواش و یک زمین فوتبال بزرگ استاندارد احداث شده است.
این مسئول ادامه داد: در حاشیه زمین فوتبال، جایگاه تماشاگران با ظرفیت ۶۰۰ نفر نیز احداث شده ضمن اینکه تجهیزاتی از قبیل رختکن، سرویس بهداشتی و ساختمان مدیریت نیز برای این مجموعه در نظر گرفته شده است.
زارع یادآور شد: مجموعه ورزشی پارک شهید چمران آمادگی میزبانی از فستیوال‌های بزرگ ورزشی در رشته‌های مختلف را دارد که به طور قطع با آغاز به کار این مجموعه ورزشی، شاهد توسعه این حوزه در شهر خواهیم بود.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.