آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » اخلاق حرفه ای به قانون تبدیل شود
اخلاق حرفه ای به قانون تبدیل شود

اخلاق حرفه ای به قانون تبدیل شود

معاون وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با «صما»:
اخلاق حرفه ای به قانون تبدیل شود/ ضرورت ممانعت از رعایت سلیقه ای اخلاق حرفه‌ای
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با اشاره به اهمیت رعایت اخلاق حرفه‌ای در جامعه مهندسی تاکید کرد: رعایت اخلاق حرفه‌ای از ابتدای کار دولت یازدهم توسط وزیر راه و شهرسازی مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفت و اذهان جامعه حرفه‌ای معطوف به رعایت این موضوع شد.

محسن نریمان در گفتگو با «صما» با بیان این مطلب، افزود: ابلاغیه و بخشنامه‌هایی که در خصوص وضعیت سازمان‌های نظام مهندسی از سوی وزیر راه و شهرسازی ابلاغ شده همه آنها مصداقی از توجه این مسئول به رعایت اخلاقیات در حرفه است.

نریمان با بیان اینکه رویکرد وزیر راه و شهرسازی باعث پیاده‌سازی اخلاق حرفه‌ای در انتخابات اخیر سازمان‌های نظام مهندسی شده تصریح کرد: جلوگیری از باندبازی‌های انتخاباتی، رانت‌هایی که در این زمان توسط تشکل‌های ساختمانی شکل می‌گرفت مصداقی از رعایت اخلاق حرفه‌ای در انتخابات بود که با تلاش وزیر راه و شهرسازی تجلی یافت.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید رعایت اخلاق حرفه‌ای را امری پرمنفعت برای جامعه دانست و اظهار داشت: رعایت این مولفه در جامعه مهندسی امری ضروری است چرا که مهندسان با رعایت اخلاقیات جامعه را به سمت آبادانی و توسعه سوق می‌دهند.

نریمان با بیان اینکه رعایت اخلاق حرفه‌ای بستر توسعه کشور را فراهم می‌کند، افزود: اخلاق حرفه‌ای به صورت پایدار در جامعه نهادینه می‌شود که به صورت قانونی و مقررات جایگاه خود را پیدا کند.

وی تاکید کرد: اخلاق حرفه‌ای زمانی جایگاه قانونی می‌یابد که با نهادهای قانونی مثل مجلس و کمیسیون‌های مشترک به یک تعامل برسیم تا رعایت آن در جامعه و حرفه‌مندان به یک قانون تبدیل شود.

به گفته این مسئول رعایت اخلاق حرفه‌ای در جامعه سلیقه‌ای نیست و باید به یک اصل قانونی تبدیل شود و با مبدل شدن این مولفه به یک قانون مستقل می‌توان آن را از آفت‌های سلیقه‌ای نجات داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: رعایت اخلاق حرفه‌ای اصل فرهنگی است که باید به کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی به یک اصل قانونی تبدیل شود.

نریمان با تاکید بر اینکه اخلاق حرفه‌ای باید به یک قانون مصوب شورای نگهبان تبدیل شود و به جامعه انتقال یابد، افزود: اگر می‌خواهیم رعایت اخلاق حرفه‌ای جایگاه و پایگاه قانونی و مستقل خود را در میان جامعه بیاید باید روند تصویب آن در مجلس طی شود در غیر این صورت با تغییر مدیران در دوره‌های بعد سلیقه‌های دیگر روی کار می‌آید که شاید اهمیت چندانی به رعایت اخلاق حرفه‌ای ندهد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در پایان با اشاره به مخالفت‌های عده‌ای به ابلاغیه اخیر وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در حالی که ابلاغیه‌های اخلاقی وزیر مورد انتقاد عده‌ای قرار گرفت و از طریق مراجع قانونی اقدام به لغو آن کردند اما چون روح این ابلاغیه‌ها قانونی بود به اجرا درآمد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.