آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » ازدواج در ایران ۹۸ درصد فراگیری دارد

ازدواج در ایران ۹۸ درصد فراگیری دارد

13911130000418_PhotoA

حاتم حسینی بعد از ظهر امروز در کارگروه تخصصی فرهنگی و اجتماعی همدان با بیان اینکه با ادامه روند فعلی رشد جمعیت کشور به صفر می‌رسد، افزود: در سال ۱۴۴۰ شمسی با ادامه روند فعلی هرم سنی ایران برعکس امروز خواهد شد.

وی گفت: رشد جمعیت ایران در حال حاضر ۱٫۳ درصد است که با ادامه این روند جمعیت کشور به ۱۵۰ میلیون نفر خواهد رسید.

استاد دانشگاه بوعلی سینا همدان با تأکید بر اینکه افزایش موالید پدیده میمون و مبارکی است، تصریح کرد: بسیاری از کشورها به ویژه چین و ژاپن از پدیده افزایش جمعیت به خوبی استفاده کرده و با مدیریت آن در توسعه موفق شدند.

وی با بیان اینکه زنان قسمت بیشتر جمعیت سالخورده را تشکیل خواهند داد، خاطرنشان کرد: تنظیم خانواده با کنترل موالید متفاوت است و نباید این موضوع یکی انگاشته شود.

حسینی افزایش شیوع استفاده از وسایل پیشگیری از حاملگی و رواج الگوهای متفاوت استفاده از وسایل از جمله چالش‌های پیش رو در تنظیم خانواده است، گفت: ۸۰ درصد مادران در سن باروری از وسایل پیشگیری استفاده می‌کنند.

وی اظهار کرد: ۱۶ درصد حاملگی‌ها ناخواسته، ۱۸ درصد نابهنگام و ۲۰ درصد حاملگی‌ها به سقط جنین عمدی منجر می‌شود.

استاد جمعیت‌شناسی دانشگاه بوعلی با بیان اینکه ۷۳ هزار و ۲۰۰ مورد سقط جنین در سال رخ می‌دهد، متذکر شد: اگر خدمات پیشگیری توسط دولت قطع شود، قاچاق وسایل پیشگیری رخ خواهد داد.

وی تصریح کرد: بازنگری در سیاست‌های جمعیتی باید براساس واقع‌بینی صورت گیرد.

حسینی با بیان اینکه ازدواج در ایران ۹۸ درصد فراگیری دارد، خاطرنشان کرد: افزایش سن ازدواج به معنای علاقه نداشتن به ازدواج در ایران نیست، بلکه بیشتر به دلیل مسائل اقتصادی است.

بالا بودن میانگین نرخ ازدواج همدان نسبت به کشور

مدیرکل ثبت احوال استان همدان نیز با بیان اینکه روز سوم دی ماه به نام روز ثبت احوال نامگذاری شده، گفت: در حال حاضر جمعیت ایران ۷۸ میلیون نفر است و جمعت استان همدان به یک میلیون و ۸۱۶ هزار نفر می‌رسد در حالی که در سرشماری سال ۹۰ جمعیت استان یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر عنوان شد.

عبدالله مقصودی‌فر با بیان اینکه بیشترین تغییرات افزایشی جمعیت در شهرستان همدان و کمترین آن مربوط به تویسرکان است، اظهار کرد: رشد جمعیت استان در سال ۹۳ به ۳٫۳ درصد رسید که از این میان ۹۱۱ هزار نفر مرد و ۹۰۴ هزار نفر زن بوده است.

وی با تأکید بر اینکه همدان یکی از استان‌های مهاجرفرست بوده که از سال ۹۰ به بعد جمعیت آن پایدار و مهاجرت کمتر شده، افزود: استان در هشت ماه امسال با افزایش رشد جمعیت مواجه بوده و تعداد خانوارها در سال ۱۳۹۰ به ۵۰۶ هزار و ۵۳۶ خانوار اعلام شد.

مدیرکل ثبت احوال همدان با اشاره به اینکه نرخ خام ازدواج در استان همدان نسبت به میانگین کشوری بالاتر است، ادامه داد: نرخ خام ازدواج در کشور ۱۰٫۱ درصد و در استان همدان ۱۲٫۴ درصد است.

وی با تأکید بر اینکه میانگین سن ازدواج در استان همدان ۲۲ سال و چهار ماه است، تصریح کرد: افزایش سن ازدواج موجب کاهش باروری شده است.

مقصودی‌فر تأکید کرد: نرخ خام طلاق در استان همدان ۲٫۱ درصد بوده و از میانگین کشوری یک دهم درصد بیشتر است.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.