آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » از کارنامه حرفه‌ای مهندسان تا هویت‌بخشی به صنعت ساختمان
از کارنامه حرفه‌ای مهندسان تا هویت‌بخشی به صنعت ساختمان

از کارنامه حرفه‌ای مهندسان تا هویت‌بخشی به صنعت ساختمان

سال هاست مقوله کوتاه‌کردن دست افراد غیرمتخصص از صنعت ساختمان به یکی از دغدغه‌های اساسی این حوزه تبدیل شده و برای علاج آن متولیان امر، نسخه‌های بسیاری را پیچیده‌اند که به اذعان کارشناسان شفابخش بودن آن تنها در گرو همکاری تمام دستگاه‌های فعال در این عرصه است.

بدیهی است سالانه هزینه‌های زیادی در صنعت ساختمان صرف می‌شود که متاسفانه با کم‌توجهی به کیفیت اجرای ساخت و سازها، بخش اعظمی از این هزینه‌ها هدر می‌رود و بعد از چندین سال، شاهد ساختمان‌های فرسوده‌ در کشور خواهیم بود که نوسازی و تعمیر آن، نیازمند صرف هزینه‌های مجدد است.

از دیگر سو موقعیت کشور ما به لحاظ جغرافیایی جزو کشورهای بزرگ زلزله خیز دنیاست و وقوع زمین لرزه‌های متعدد و پرآسیب در آن بدیهی است که این امر خود دلیل محکمی برای حضور مهندسان حرفه ای به منظور ارتقای کیفیت ساخت و ساز خواهد بود.

به علاوه کارشناسان حوزه ساخت و ساز بر این باورند که دلیل ضرورت حضور متخصصان در صنعت ساختمان، تعهد، مسئولیت‌پذیری و وجدان کاری آنهاست؛ چرا که تنها فردی که دارای تجربه، صلاحیت و اهلیت حرفه ای باشد می تواند در برابر بهره برداران و جامعه مسئولانه اقدام کند و بهترین محصول یعنی ساختمان ایمن و مقاوم را تولید کند.

همچنین بر اساس اعتقاد وزیر راه و شهرسازی کشور، مسئولیت پذیری در مقابل خدمات ارائه شده از مهمترین ویژگی‌های یک مهندس حرفه ای است؛ عباس آخوندی تاکید دارد مهندسان باید در بازار کار و ارائه خدمات حرفه ای خود تمام استانداردها و مهارت‌های لازم را لحاظ و در برابر بهره برداران، صاحب کاران، دولت و نهادهای ناظر پاسخگو باشند.

حال نکته حائز اهمیت این است که صاحب‌کاران و بهره برداران ساختمان چگونه می‌توانند افراد صلاحیت‌دار و مهندسان حرفه‌ای را از غیرمتخصصان تشخیص و آنان را انتخاب کنند؟ آیا تنها صرف داشتن پروانه اشتغال برای مهندسان دلیل بر حرفه‌ای بودن آنان است؟

به تحلیل صاحب نظران، در حال حاضر درصد کمی از مهندسان کشور حرفه‌ای هستند چراکه  متاسفانه شرایط قانونی به گونه‌ای است که فارغ التحصیلان بی تجربه رشته مهندسی تنها با قبولی در آزمون مهندسی حرفه‌ای، پروانه اشتغال را کسب کرده و به عنوان یک مهندس حرفه‌ای می‌تواند در امور ساختمانی فعالیت کند و این رویه اشتباه به جامعه و مهندسان آسیب می‌رساند.

بنابراین متخصصان تاکید دارند قانون باید به گونه‌ای اصلاح شود که تنها مهندسان دارای سابقه و رزومه درخشان، اجازه فعالیت داشته باشند .

البته طرح ارائه کارنامه حرفه‌ای مهندسان جدید ترین نسخه ای است که توسط شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور با هدف تشخیص و شناسایی متخصصان در حوزه ساخت و ساز مطرح شده است.

کارشناسان با این تعریف که کارنامه حرفه‌ای یک مقوله خارق‌العاده و غیرقابل دسترس نیست، معتقدند: کارنامه حرفه‌ای مهندسان، پکیج کاملی از سوابق کاری آنان است که علاوه بر درج سوابق درخشان مهندسان، کلیه تخلفاتی که در طول فعالیت خود در حوزه ساختمانی انجام داده‌اند نیز در آن ذکر می‌شود.

همچنین به گفته حمید بدیعی عضو هیات رییسه شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور، بهترین شکل کارنامه حرفه‌ای روش خوداظهاری است به گونه‌ای که تمام مهندسان می بایست سوابق کاری خود را در یک پایگاه اطلاع‌رسانی جامع و قابل دسترس قرار ‌دهند و چنانچه پس از تحقیق، سوابق ارائه شده مدعیان با واقعیت حرفه‌ای آنان همسو نباشد، با برخوردهای قانونی مواجه می‌شوند.

این در حالی است که عده محدودی از اعضای نظام مهندسی بر این باورند، ارائه کارنامه حرفه‌ای‌ به مهندسان در شأن و جایگاه آنها نیست و می‌بایست به جای اجرای این طرح، مسئولان ضوابط و مقررات ساخت و ساز را اصلاح کنند.

اما به تحلیل برخی دیگر از کارشناسان اجرای این طرح، احترام به حقوق بهره برداران، حفظ حقوق ملی و منافع بلندمدت شهروندان را در پی دارد و مهم تر از آن به صنعت ساختمان کشور هویت حرفه‌ای می بخشد.

البته طرح کارنامه حرفه‌ای به معنای واقعی هنوز اجرایی نشده و در ابتدای راه قرار دارد که امید است با گذشت چندین ماه از ارایه این موضوع توسط شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور، در سال آینده شاهد اجرایی شدن این امر مهم در حوزه صنعت ساختمان باشیم؛ چرا که قدر مسلم اجرای این طرح به سود جامعه مهندسان، سازندگان متخصص، بهره برداران و در کل ارتقای صنعت ساختمان و حفظ منافع ملی خواهد بود.

منبع: شبکه اطلاع رسانی صما

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.