آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » اعضای شورای مرکزی نظام مهندسی از شناسنامه فنی ملکی می گویند

اعضای شورای مرکزی نظام مهندسی از شناسنامه فنی ملکی می گویند

2115

صما، گروه نظام مهندسی- صدور و اجرایی شدن شناسنامۀ فنی ملکی ساختمان با نقدها و اما و اگرهای فراوانی روبرو بوده است، به نحوی که برخی آن را یک سند معتبر برای رسیدن به کیفیت مطلوب ساخت و ساز در کشور می دانند و از دیگر سو برخی به چشم یک سند صوری به آن نگاه می کنند که فقط تحمیل هزینه به سازندگان و در نهایت خریداران مسکن است.

براین اساس خبرنگار «صما» نظر برخی از اعضای شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور را جویا شده است که نقطه نظرات کارشناسانه آنها در باب شناسنامۀ فنی ملکی را در زیر می خوانیم. این گزارش نظرسنجی نتعاقا تکمیل می شود.

محمد رضا اسماعیلی:  شناسنامه فنی ملکی عامل تحول صنعت ساختمان

در صورتی که  گردش کار و دفترچه اطلاعاتی که در شناسنامه فنی ملکی درج می شود مسیر درست را طی کند،  مطمئن هستم که حداقل ۹۰ درصد این اهداف محقق خواهد شد و سود اصلی آن را بهره بردار می برد؛ به این دلیل که بهره بردار ظاهر ساختمانی که تحویل گرفته را می بیند از باطن خبر ندارد، شناسنامه فنی اطلاعاتی است که در زمان خرید و تعمیر و نگهداری مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر اینها  وجود شناسنامۀ فنی می تواند، تضمین کننده سرمایه گذاری بهره بردار باشد. البته در مورد کیفیت مصالح ساختمانی باید بگویم مهندسان ابزاری ندارند به صحت علامت استانداردی که مصالح ساختمانی دارند پی ببرند و صرفا به نشان استاندارد اکتفا می کنند.

شناسنامه فنی و ملکی نیاز به مجری ذی صلاح دارد  که در خیلی جاها نیست البته این مهم در مشهد رعایت شده و  در ساختمان های بالاتر از ۶۰۰ متر این کار انجام شده است. در کل می توانم بگویم اگر شناسنامۀ فنی را به درستی اجرا کنیم مسلماً شاهد یک تحول بزرگ در صنعت ساختمان خواهیم بود.

علیرضا  سنایی دشتی:  شناسنامۀ فنی  بر اساس کیفیت، رنگ بندی شود

شناسنامه فنی ملکی به عنوان یک دفترچه اطلاعاتی، محل درج  نوع مصالح به کار رفته در ساختمان است که این کار توسط ناظر و مجری انجام  می  شود. با توجه به اینکه این طرح در همه مناطق کشور اجرایی نشده است در حال حاضر نمی توانیم شناسنامه فنی را دلیل بر سلامت و کیفیت صددرصدی محصول نهایی بدانیم.

در اجرای این طرح قبل از هر چیز باید از کیفیت مصالح و کارگاه های تولیدی اطمینان حاصل کرد و استاندارد مصالح و حتی کارگاه های ساختمانی توسط متخصصان تایید شود. در برخی موارد هم احتمال دارد که مصالح استاندارد باشد، ولی در مرحله اجرا به طور صحیح عمل نشود،که همۀ این ها در کیفیت محصول نهایی مؤثر خواهد بود.

پیشنهاد بنده این است که شناسنامۀ فنی را بر اساس کیفیت، رنگ بندی کنیم. مثلاً طلایی و نقره ای یا هر رنگ دیگر که نشان دهندۀ میزان کیفیت و سلامت سازه باشد تا به مرور زمان به درجات بالایی از اطمینان برسیم که بتوانیم به شناسنامۀ فنی به عنوان یک سند معتبر اعتماد کنیم. البته لازمۀ این امر وجود مجریان ذیصلاح است به نحوی که نظارت مهندسان فقط حالت بازرسی داشته باشد تا مقررات ملی ساختمان به درستی اجرا شود. گفتنی است تا زمانی که ناظر و مجری به کار خود دید شغل اول یا دوم را داشته باشند، نمی توان انتظار یک محصول با کیفیت در صنعت ساختمان را داشت. برای کار با کیفیت نیاز به نگاه و تفکر حرفه ای است.

سلیمان شیرزادی: نظارت عالی جزء لاینفک شناسنامه فنی ملکی به شمار می رود

شناسنامه فنی ملکی اگر درست اجرا شود و صوری نباشد می تواند دلیل بر کیفیت ساختمان باشد؛ درست همانند کاتالوگ یک محصول که مشخصات آن را نشان می دهد. البته این طرح در  برخی استان ها با کیفیت و نظارت عالی  اجرا می  شود، اما در بعضی استان های دیگر، بند بند آن اجرا نمی شود.

توجه داشته باشید که نظارت عالی جزء لاینفک شناسنامه فنی ملکی است، و حضور بازرسان تخصصی و حرفه ای در این زمینه یک ضرورت به شمار می رود.

اگر مجری و ناظر در انتخاب مصالح، استاندارد های لازم را رعایت کنند و در اجرا هم نظارت عالی و کافی وجود داشته باشد آن وقت می توانیم تضمین بدهیم آنچه که در شناسنامۀ فنی قید شده است صحیح و قابل اطمینان است.

به اعتقاد بنده باید آیتم های جدیدی به شناسنامه فنی اضافه شود و حداقل در ساختمان های گروه« ج» و «د» استفاده از مجریان ذیصلاح و ناظر مقیم اجباری شود و در کنار آن بازرسان فعال و نظارت عالیه هم باشد، البته در برخی استان ها این موارد اجرایی شده است.

قابل ذکر است که نقشه مصوب سازمان باید دقیقاً توسط مجری اجرا شود  اما وقتی در اجرا از نظر ارتفاع و سطح چیز دیگری اجرا می شود مشکل ایجاد می شود. هرچند به طور کلی نمی توان گفت که نقشه های مصوب با نقشه های اجرایی در همه استان ها و همه موارد متفاوت است؛ اما زمانی که ناظر گزارش خلاف ارائه کرد، شهرداری موظف است که برای پیگیری مورد و صدور نقشه جدید کار را  متوقف کند و پس ار تایید کمسیون ماده ۱۰۰ اجازه کار داده شود. در این صورت بهره بردار می تواند در شناسنامۀ فنی به نقشه های سازه و معماری و تاسیسات و غیره اعتماد کند.

علی حیدر  عبدی پور: اجرای صحیح شناسنامه فنی سرمایه ملی محسوب می شود

در قانون به صراحت آمده که شناسنامه فنی ملکی در واقع  ضامن کیفیت ساختمان است که علاوه بر اطلاعات عمومی که به مالک و بهره بردار می دهد باید به گونه ای باشد که براساس واقعیتِ اجرا و مصالح مورد استفاده تنظیم شود.

 

واقعیت ساخت زمانی می تواند برای بهره برداری ایجاد آرامش کند که بتواند کیفیت ساخت را تنظیم کند،  شناسنامۀ فنی  در خیلی از استان ها در یک مقطع زمان اجرا شد، اما همانند بسیاری از  موارد دیگر به شکل صوری بوده و در نتیجه  این کار در کیفیت ساخت و ساز و تعهداتی که مهندسان دارند خیلی موثر واقع نشد. خلاصه اینکه اگر شناسنامه فنی براساس واقعیت ها تهیه شود و به گونه ای باشد که کیفیت ساخت را تضمین کند قابل اعتماد و سند گارانتی ساختمان به شمار می رود.

 

بنده معتقدم که  اگر شناسنامه فنی به درستی اجرا شود به طور کلی مثلث مجری، مهندس ناظر و بهره بردار از آن منتفع می شوند. از یک طرف مجری ذی صلاح کسب اعتبار می کند و از طرف دیگر بهره بردار با اطمینان از محصول نهایی استفاده می کند در کل اجرای صحیح شناسنامه فنی می تواند سرمایه و ثروت های کشور که سرمایه ملی محسوب می شود را حفظ و صیانت کند اگر به این صورت باشد ساختمان دارای شناسنامه فنی یک ساختمان برتر و یک دستاورد فنی و مهندسی قابل اعتماد و اتکا خواهد بود و در غیر این صورت فقط یک هزینه اضافی را به مجری و در نهایت مصرف کننده تحمیل می کند.

مهدی اژدری مقدم: شناسنامه فنی ملکی یک برند برای ساختمان است

شناسنامه عملا تاریخچه ساخت و ساز یک ملک است البته باید نقایص آن را رفع کنیم تا به اندازه یک سند برای ساختمان اعتبار داشته باشد. یعنی همان طور که سند، حدود اربعه ملک را نشان می دهد وضعیت ساخت و ساز یک ملک که به نظر من از حدود اربعه مهم تر است را شناسنامه فنی ملکی نشان می دهد که اگر به درستی تمام آیتم های مورد نظر آن تکمیل شود یک بیان کلی از چگونگی ساخت، دقت نظرهایی که انجام شده و حتی یک برند برای ساختمان است، در حال حاضر پاسخگو نهایی  ناظر است در حالی که  ناظر که نمی تواند در سر پروژه آزمایشات لازم را انجام دهد. ناظر به استانداردهایی که توسط سازمان مربوطه برای یک محصول ساختمانی در  نظر گرفته اطمینان می کند، شایان ذکر است که صحت اساندارد ها یک بحث حاکمیتی و دولتی است و جز وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان به شمار نمی رود.

با اجرای واقعی مهندس مجری در پروژه های ساختمانی خیلی از مشکلات برطرف خواهد شد. ساختمان و صنعت ساخت و ساز از جمله امور پیچیده ای است که عوامل و فاکتورهای متعددی در اجرای آن  دخیل و تاثیر گذار هستند  اما جای بسی تعجب و تاسف است که جای  مجری ذیصلاح در این حوزه خالی است. اگر بتوانیم مجری ذیصلاح داشته باشیم دیگر نظارت خیلی مهم نیست چون مجری صلاحیت دارد و نظارت هم می تواند به کنترل مضاعف منجر شود.

محمد یونسیان: شناسنامه فنی ملکی در اصل گارانتی ساختمان است

اگر شناسنامه فنی به شکل صحیح اجرایی شود در اصل به عنوان گارانتی ساختمان معرفی می شود، مانند خودرویی که گارانتی دارد و خودرویی که گارانتی ندارد. شناسنامه فنی ملکی به تنهایی ملاک نیست، عامل دیگر در کیفیت ساختمان وضعیت بیمه کیفی ساخت است.

زمانی که شناسنامه فنی ملکی با بیمه کیفی ساخت در کنار هم قرار بگیرند، می توان گفت که یک ترکیب حرفه ای برای ساختمان صورت گرفته که تضمین اجرایی دارد؛ به عنوان مثال مصرف کننده می تواند به جایی مراجعه کند و بگوید شناسنامه فنی تاسیسات ساختمان را این گونه تعیین کرده اما در واقع به گونه ای دیگراست، در این شرایط شرکت بیمه پاسخگوی ضرر و زیان ها خواهد بود. اما اشکال کار در اینجاست که به هنگام اجرای طرح  یک سری اسناد و مدارک را طراحی می کنیم و آن را کامل می دانیم، اما متاسفانه درمرحله عملیاتی نقشه های به طور کامل و اصولی اجرا نمی شوند. این اشکال از شناسنامه فنی ملکی نیست بلکه  ضعف از کسانی است که نمی توانند طرح های تدوین شده را کامل اجرا کنند.

در شناسنامه فنی ملکی، موضوعاتی از قبیل  تاسیسات، فولاد، شن و ماسه و ستون و بتن که همگی از ارکان ساختمان هستند و  قابل مشاهده نیستند مطرح می شود و سازندگان ادعا می کنند که این محصولات دارای بهترین کیفیت هستند در این مرحله تنها با ارائه یک سند معتبر می توان این ادعاها را ثابت کرد که این سند همان شناسنامۀ فنی ملکی است. البته در حال حاضر کاستی هایی وجود دارد اما نفس کار درست است و نقدها باید به سمت اصلاح این شناسنامه باشد، نه اینکه در جهت نفی موضوع و برکناری اصل مطلب باشیم.

منبع: شبکه اطلاع رسانی صما

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.