آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » اعلام وصول استیضاح آخوندی/ ابتکاری در انتخابات نظام مهندسی/ مراجعه رد صلاحیت شده ها به وزارت راه/ تایید و تکذیب وام ۱۰۰ میلیونی
اعلام وصول استیضاح آخوندی/ ابتکاری در انتخابات نظام مهندسی/ مراجعه رد صلاحیت شده ها به وزارت راه/ تایید و تکذیب وام ۱۰۰ میلیونی

اعلام وصول استیضاح آخوندی/ ابتکاری در انتخابات نظام مهندسی/ مراجعه رد صلاحیت شده ها به وزارت راه/ تایید و تکذیب وام ۱۰۰ میلیونی

نگاه «کافه صما» به مسکن و ساختمان در هفته ای که گذشت:
اعلام وصول استیضاح آخوندی/ ابتکاری در انتخابات نظام مهندسی/ مراجعه رد صلاحیت شده ها به وزارت راه/ تایید و تکذیب وام ۱۰۰ میلیونی
در هفته ای که پشت سر گذاشتیم هیئت‌رئیسه مجلس طرح جمعی از نمایندگان برای استیضاح وزیر راه و شهرسازی را اعلام وصول کرد. این احتمال وجود دارد که جلسه استیضاح عباس آخوندی سه شنبه ۱۴ مهر برگزار ‌شود.

اما در این هفته در حالی که جمشید برزگر، رییس کانون سراسری انبوه سازان از اعلام آمادگی رسمی بانک مسکن برای پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن خبر داد، بانک مسکن این وام را تکذیب کرد. همچنین قول وزیر اقتصاد برای افزایش وام مسکن مهر به ۳۰ میلیون، مراجعه رد صلاحیت شده های انتخابات نظام مهندسی به وزارت راه و انصراف ترکان از انتخابات نظام مهندسی از اهم اخبار بخش مسکن و راه در این هفته بود. «کافه صما» در نگاهی اجمالی مهمترین این رویدادها در هفته نخست مهرماه را مورد بررسی قرار داده است.

تاکید آخوندی بر آمادگی برای انتقال پیکر حاجیان

پس از فاجعه منا که در اواخر هفته گذشته موجب درگذشت و مجروح شدن تعدادی از زائران ایرانی و زائران سایر کشورها شد و کارشکنی های مسئولان عربستان در انتقال پیکر حاجیان ایرانی، روز گذشته وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد که آمادگی کامل برای برگرداندن حاجیان و انتقال اجساد قربانیان حادثه منا وجود دارد و علاوه بر هواپیماهای مسافری، یک هواپیمای باری روی باند فرودگاه آماده شده است که منتظر دریافت مجوز از عربستان هستیم.

عباس آخوندی گفت: با سازمان حج عربستان رایزنی‌هایی برای فرستادن هواپیمای باری برای انتقال اجساد صورت گرفته است که موافقت کرده‌اند اما مجوز لازم داده نشده است.

اعلام وصول طرح استیضاح آخوندی

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم، هیئت‌رئیسه مجلس طرح جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی را با ۱۳ امضا اعلام وصول کرد.

محمد دهقان عضو هیئت‌رئیسه مجلس، ضمن اعلام وصول تقاضای استیضاح وزیر راه وشهرسازی، گفت: این طرح دارای محورهای طولانی است که عدم انجام تعهدات زمان اخذ رای اعتماد، مشکلات حوزه عمومی وزارتخانه و مشکلات حوزه زمین و مسکن شهری و روستایی و مشکلات حوزه حمل و نقل و مشکلات حوزه مالی وزارتخانه از محورهای استیضاح است.

پخش زنده سخنان کاندیداها در سایت صما

شمارش معکوس برای آغاز انتخابات هیئت مدیره های سازمان نظام مهندسی ساختمان آغاز شده است و علی‌رغم وجود رسانه های مختلف و تنوع کانال های ارتباطی هنوز بستر مناسبی برای معرفی نامزدان انتخابات شکل نگرفته است که بتوانند رو در رو و مستقیم به معرفی خود و اهداف و برنامه هایشان بپردازند. با توجه به افراد و سلایق متفاوتی که در میان کاندیداها دیده می شود و از توانایی مالی و اجتماعی برایری نیز بهره مند نبوده و سطح دسترسی آنها به رسانه ها نیز یکسان نیست. مجتمع رسانه ای ساختمان در همین راستا برنامه ای زنده از طریق شبکه اینترنتی «صما» به صورت مستقیم پخش کرد که به هر یک از کاندیداها به مدت ۵ دقیقه فرصت داد تا به معرفی خود و برنامه های‌شان بپردازند.

احتمال بررسی استیضاح آخوندی در هفته آینده

پس از اعلام وصول طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی در هفته جاری، یک عضو هیأت رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه در صورت پس گرفتن امضاهای متقاضیان استیضاح، استیضاح پابرجا خواهد بود، اظهار داشت: طبق آیین نامه، دولت ده روز برای حضور در صحن علنی فرصت دارد که احتمالا جلسه استیضاح سه شنبه ۱۴ مهر برگزار می‌شود.

ضرغام صادقی با تاکید بر اینکه استیضاح تحت هر شرایطی پابرجا خواهد بود، تاکید کرد که از زمان اعلام وصول شدن طرح استیضاح ، درج شدن امضای متقاضیان وجاهتی ندارد و استیضاح در هر شرایطی پابرجا خواهد بود البته این امکان وجود که نمایندگان بیشتری به جمع متقاضیان بپیوندد.

تاکید باهنر بر عملکرد خوب آخوندی

اما در شرایطی که در هفته آینده استیضاح عباس آخوندی در دستور کار مجلس خواهد بود، در این هفته نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آخوندی تا به امروز خوب عمل کرده و من او را جز وزرای استراتژیک و قدرتمند دولت یازدهم می‌دانم، گفت: برآوردم این است که استیضاح رای نمی‌آورد.

محمدرضا باهنر اظهار کرد: در مورد مسائلی مانند مسکن مهر وزارت راه و شهرسازی خیلی خوب عمل کرده است، اما به هر حال نمایندگان طرحی را آماده کردند و ما طبق روال قانونی روز گذشته اعلام وصول کردیم. ولی بنده آخوندی جزو وزرای استراتژیک و قدرتمند دولت یازدهم می دانم در عین حال معتقدم رای با نمایندگان است اما برآوردم این است که استیضاح رای نمی آورد.

نرخ سود ۱۰ درصدی برای بافت‌های فرسوده

در هفته اول مهرماه، سخنگوی دولت با تاکید بر اجرای مصوبه هشتم آبان سال گذشته هیئت وزیران گفت: در خصوص اعطای تسهیلات ارزان قیمت به زوج های جوان،‌ احیای بافت های فرسوده و حاشیه شهرها متعهد هستیم تسهیلات با نرخ حداکثر ۱۰ درصد پرداخت شود.

محمد باقر نوبخت اظهار داشت: در نشستی که با وزیر راه و شهرسازی داشتیم بر اجرای برنامه هایی برای تحرک به بخش مسکن که تاثیر مستقیم در رشد و اشتغال دارد ، تاکید شد.

قول طیب‌نیا درباره وام ۳۰ میلیونی مسکن مهر

در هفته اخیر سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه این کمیسیون با وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: آقای وزیر اعلام کرد که تلاش می‌کند اعتبار هر واحد مسکن مهر را به ۳۰ میلیون تومان افزایش دهد.

منصور آرامی افزود: در جلسه اخیر کمیسیون عمران مجلس وزیر اقتصاد و معاونان وی در این جلسه حضور یافتند که آقای وزیر در این جلسه علاوه بر پاسخگویی به دغدغه های نمایندگان، به ارائه یک گزارش مبسوط در خصوص حوزه های تاثیرگذار وزارت اقتصاد بر بخش های عمرانی و مسکن پرداخت.

تایید و تکذیب وام ۱۰۰ میلیونی ساخت مسکن

در این هفته رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور از اعلام آمادگی رسمی بانک مسکن برای پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن خبر داد و گفت: این تسهیلات بدون سپرده‌گذاری بوده و پس از دوران ساخت به خریداران منتقل می‌شود.

اما در حالی این سخنان توسط جمشید برزگر مطرح شد که چند روز بعد، بانک مسکن وام ۱۰۰ میلیونی را تکذیب کرد. محمدحسن مرادی مدیر طرح و برنامه بانک مسکن با تکذیب پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن با سود ۱۴ درصد به انبوه‌سازان گفت: این وام تنها به برخی مشتریان خاص این بانک و با نرخ سود ۲۴ درصد پرداخت می‌شود.

عدم تایید مسکن‌خواری توسط یک مسئول

در حالی که اخیرا مؤسسه پژوهشی «مدیریت و اقتصاد مسکن نوین (مأمن)» در پژوهشی از وقوع پدیده‌ای به‌نام «مسکن‌خواری» خبر داده، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: پدیده احتکار مسکن و مسکن‌خواری مورد تایید ما نیست.

درپی انتشار این گزارش، علی چگنی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه اصطلاح مسکن‌خواری به لحاظ علمی واژه درستی نیست؛ اظهار داشت : وقتی از زمین‌خواری یا دریاخواری بحث می‌شود به این علت است که فردی مکانی را که حدود و ثغور خاصی ندارد به مالکیت خود درمی‌آورد؛ اما «مسکن»، حدود و ثغور و مالک دارد و مالک مسکن یا در آن ساکن است یا واحد مسکونی خود را خالی گذاشته و در آن را قفل کرده است؛ به هر حال هیچ فردی بدون اجازه مالک نه می‌تواند به آن وارد شود و نه می‌تواند در آن دخل و تصرف کند.

اتمام ۵۶۰ هزار واحد مسکن مهر در دولت یازدهم

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی و مجری ویژه طرح مسکن مهر با بیان اینکه تأکید دولت تدبیر و امید بر تکمیل پروژه‌های مسکن مهر است، گفت: ممکن است انتقاداتی به پروژه مسکن مهر وجود داشته باشد اما دولت تدبیر و امید عزم راسخی در تکمیل و اتمام پروژه‌های مسکن مهر در کشور دارد.

احمد اصغری‌مهرآبادی اظهار کرد: بیش از هزار و ۱۰۰ شهر از مسکن مهر بهره‌مند هستند و ممکن است در برخی نقاط در طراحی‌ها با مشکل مواجه باشد.

مراجعه داوطلبان رد صلاحیت شده به وزارت راه

درحالی که روال مشخص و سازوکار قانونی شفافی برای انتخابات نظام مهندسی تعیین شده است اما در این هفته براساس اخبار واصله برخی ازکاندیداهایی که رد صلاحیت شده اند به منظور پیگیری و اعلام مراتب اعتراض خود به وزارت راه وشهرسازی مراجعت کرده اند.

سیداحمد لطفی‌زاده، عضو پنج دوره هیات نظارت برانتخابات نظام مهندسی شاخص ترین کاندیداهای معترض به رد صلاحیت در این دوره که به وزارتخانه راه وشهرسازی مراجعه کرده اند را افراد دوشغله دانست که براساس ابلاغیه وزیر از مشارکت دراین انتخابات منع شده اند، این درحالی است که ابلاغیه وزیر براساس قانون منع مداخله صورت گرفته است.

انصراف ترکان از انتخابات نظام مهندسی

در این هفته و در حالی که تنها ۱۱ روز تا برگزاری هفتمین دوره انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان باقی مانده بود، اکبر ترکان رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور از شرکت در ماراتن جامعه مهندسی کناره‌گیری کرد.

حجت‌اله عامری دبیر اجرایی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، ضمن تایید خبر فوق گفت: رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به دلایل شخصی از شرکت در این انتخابات کناره‌گیری کرده است.

انتقاد از نبود شایسته‌سالاری در هیئت مدیره نظام مهندسی

در هفته اول مهرماه عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران با بیان این‌که شاکله هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی بر اساس شایسته سالا‌ری نیست، گفت: ارجاع عادلانه کار حق مهندسان است و ضرورت دارد در این حوزه شاخص کیفی‌سازی مد نظر قرار گیرد.

حجت‌الله عزیزی اظهار کرد: یکی از موضوعات چالشی سازمان نظام مهندسی این است که هنوز به‌ صورت ۱۰۰ درصدی نتوانسته‌ایم مسائل مهندسی درون سازمانی را حل کرده و از زیر یوغ شهرداری‌ها خارج شویم، شهرداری به‌عنوان یک سازمان قدرتمند مقابل سازمان نظام مهندسی است.

حذف نمایشگاه صنعت ساختمان از تقویم نمایشگاهی

در این هفته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه نمایشگاه صنعت ساختمان از سال آینده از برنامه نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران حذف می‌شود.

گفتنی است تخصصی شدن‌ نمایشگاه صنعت ساختمان بنا به پیشنهاد این سازمان و موافقت وزیر صنعت، معدن و تجارت و در راستای حرفه‌ای‌گرایی و استفاده از ظرفیت تمام بنگاه‌های ذیربط اتخاذ شده است.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.