آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » اعلام وضعیت اقتصادی کشور در سال ۹۵/ در پساتحریم، کارآفرینان و مهندسان باید صادرات گرا باشند
اعلام وضعیت اقتصادی کشور در سال ۹۵/ در پساتحریم، کارآفرینان و مهندسان باید صادرات گرا باشند

اعلام وضعیت اقتصادی کشور در سال ۹۵/ در پساتحریم، کارآفرینان و مهندسان باید صادرات گرا باشند

گزارش «صما» از همایش «پساتحریم، فرصت های فراروی بخش خصوصی»:
اعلام وضعیت اقتصادی کشور در سال ۹۵/ در پساتحریم، کارآفرینان و مهندسان باید صادرات گرا باشند
مشاور اقتصادی رئیس جمهوری با بیان اینکه تحریم های ایران یک بازی باخت باخت بود که هم تحریم کنندگان و هم کشور ما متضرر شدند گفت: امروز بزرگترین مساله اقتصاد کشور موضوع تامین مالی و تنگنای نظام بانکی است و نظام بانکی به واسطه آسیب هایی که خورده، با معضل مواجه است.
به گزارش خبرنگار «صما» مسعود نیلی عصر روز یکشنبه در همایش «پساتحریم، فرصت های فراروی بخش خصوصی» که در سندیکای شرکت های ساختمانی ایران برگزار شد، افزود: هرچند تحریم ها بر زندگی مردم، تولید و سرمایه گذاری فشار وارد می کرد، اما موفق نبود و کشورهای اعمال کننده تحریم به هدف خود دست پیدا نکردند.

رشد اقتصادی ۶ درصدی در سال ۹۵

نیلی درادامه با اعلام اینکه در سال آینده با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و ارتباط با دنیا این امکان وجود دارد که به رشد اقتصادی ۶ درصدی دست یابیم افزود: همچنین پیش بینی می شود که سال آینده حجم تجارت خارجی حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا کند و هزینه های تامین منابع نظام بانکی کاهش یابد.

وی اضافه کرد: هرچند سال آینده به لحاظ مالی برای دولت همچنان دشوار است ولی برای فضای عمومی کشور سال خوبی خواهد بود و این فرصتی برای محدود شدن عملکرد دولت است تا بخش خصوصی بتواند ضمن تعامل با دنیا بیشتر فعالیت کند.

نیلی گفت: بر اساس بودجه سال ۹۵ دولت می تواند حدود ۴۰۰ هزار میلیارد ریال از بدهی های خود را به اوراق تبدیل کند و پرداخت بدهی های دولت به پیمانکاران و سیستم بانکی یکی از اصلاحات ساختاری است.

انتشار اوراق بدهی ضدتورمی است

مشاور اقتصادی رئیس جمهوری همچنین در بخش دیگری از سخنان خود، در پاسخ به این پرسش ملکیانی فرد رییس سندیکای شرکت های ساختمانی که آیا انتشار اوراق بدهی در این حد وسیع تورم زاست یا خیر گفت: انتشار اوراق بدهی ضد تورمی است و این اقدام اتکا به بانک ها را کاهش می دهد واقدامی در جهت سالم سازی اقتصاد خواهد بود.

وی افزود: شکل موجود یعنی بدهکاری دولت به بانک ها و پیمانکاران و نامشخص بودن حجم بدهی و زمان پرداخت این بدهی ها، خود تورم زاست زیرا به میزان بدهی، قدرت اعطای تسهیلات بانک ها کاهش می یابد و بانک ها به سمت منابع بانک مرکزی حرکت کرده و تورم ایجاد می شود.

نیلی ادامه داد: اگر این اوراق با حجم زیاد وارد بازار شود، می تواند نرخ ها را افزایش دهد که برای رفع این مشکل از ورود این اوراق به بازار جلوگیری می شود؛ بنابراین علاوه بر اینکه فشاری بر نرخ ها وارد نمی شود، پایه پولی و نقدینگی نیز رشد نخواهد کرد. به خصوص که بانک مرکزی با انتشار آن به ابزاری دست می یابد که بتواند بازار پول را تنظیم کند.

محور مزیت ما صدور خدمات فنی و مهندسی است

مشاور رئیس جمهوری در پاسخ به پرسش دیگر ملکیانی فرد مبنی بر اینکه ترکیب شرکای تجاری ایران پس از برجام چه تغییری خواهد کرد و وضعیت صادرات خدمات فنی و مهندسی به چه صورت خواهد بود، گفت: برای کشورهایی که به ایران آمد و شد دارند، برنامه هایی تهیه شده، به نحوی که مشخصا می دانیم از کشورها چه می خواهیم و در چه بخشی می توان به نتیجه عینی و ملموس دست یافت.

نیلی با تاکید براینکه یک محور مزیت ما در شرایطی که کشور تحت فشار قرار دارد صدور خدمات فنی و مهندسی است، درباره آثار رکود بر فعالیت واحدهای تولیدی در سال ۹۴ گفت: امسال صادرات غیرنفتی ما فقط ۴ درصد رشد داشت و همه بخش های تقاضای کل اقتصاد در سال ۹۴ منفی بود و کشور شرایط بسیار سختی را داشت. زیرا علاوه بر کاهش ۲۰ درصدی درآمد ملی در سال های ۹۱ و ۹۲ که منجر به افت درآمد خانوارها شد، درآمد دولت به دلیل کاهش قیمت نفت با افت مواجه شد.

تشکل ها کم کاری کرده اند

یک استاد دانشگاه نیز در این همایش با انتقاد از کم کاری تشکل های بخش خصوصی گفت: در اواخر دهه ۸۰ خصوصی سازی به صورت گسترده انجام و به بخش غیردولتی واگذار شد، در حالی که بخش غیردولتی به معنای بخش خصوصی نیست و این موضوع گرفتاری بزرگی را ایجاد کرده است.

موسی غنی نژاد با انتقاد از قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ که در سال ۸۷ ابلاغ شد افزود: این قانون به هیچ وجه قانون خوبی نبود و تشکل ها هم نسبت به آن اعتراضی نکردند.

وی با بیان اینکه قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار که در سال ۹۰ تصویب شد و قانون مفید و خوبی است که اختیارات زیادی را به تشکل های بخش خصوصی داده است افزود: تشکل ها می توانند مطالبات خود را پیگیری و در افکار عمومی مطرح کنند تا فشاری برای دولت باشد که خواسته های آنها را انجام دهد.

در پساتحریم، کارآفرینان و مهندسان باید صادرات گرا باشند

همچنین در این همایش، استاد دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر اینکه مهندسان و متفکران داخلی در شرایط پساتحریم باید به کارآفرینی و صادرات گرایی بیشتر برای تصاحب بازارهای تازه بپردازند گفت: طی ۱۵ سال گذشته ذهنیت سازمان های نظام مهندسی روی داخل متمرکز بوده در حالی که ما باید صادرات گرا باشیم.

علینقی مشایخی با بیان اینکه بخش خصوصی باید نگرش خود را دگرگون کند و دولت نیز تغییر رویه دهد تا بتوان صادرات محور شد گفت: مهندسان، کارآفرینان و متفکران باید کارآفرین و توسعه گرا باشند نه اینکه منتظر بمانند طرحی از سوی دولت معرفی شود. چرا که بخش خصوصی توانمند می تواند اقتصاد کشور را به حرکت دربیاورد و اقتصاد مقاومتی فقط با وفاق ملی محقق می شود.

اولویت سیاست های پولی، مهار تورم است

در ادامه این نشست قائم مقام بانک مرکزی گفت: سیاست های پولی کشور به رشد اقتصادی بی توجه نیست اما اولویت آن مهار تورم است و هرچند رشد اقتصادی در ۶ ماه آغاز سال ۹۴ منفی بود اما پیش بینی می شود این وضع در سه ماهه پایانی سال بهبود یابد.

اکبر کمیجانی با ابراز امیدواری نسبت به تک رقمی شدن نرخ تورم در سال ۹۵ افزود: گام های مناسبی درباره تنظیم نرخ سود بانکی برداشته شده است. چنانکه بازار بین بانکی در ماه های پایانی سال ۹۳ فعال شد و نرخ سود بانکی از ۳۰ درصد آن زمان، به ۲۷ درصد در مهرماه امسال و ۱۹ تا ۲۰ درصد در شرایط کنونی کاهش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه نظام بانکی در کنار سایر بازارها دارای مشکل ساختاری است اضافه کرد در کنار حمایت از رشد اقتصادی باید تمرکز بر مهار تورم را ادامه دهیم.

به گفته وی، رشد اقتصادی در سال ۹۱، ۶٫۸- درصد و در سال ۹۲، ۱٫۹- درصد بود. رشد اقتصادی در سال ۹۳ معادل سه درصد بود و در فصل چهارم سال ۹۳ شتاب رشد اقتصادی از ۳٫۷ درصد به ۶/۰ درصد کاهش یافت.

وی گفت: رشد نقدینگی در سال ۱۳۹۲ با وجود بار تامین مالی مسکن مهر ۳۰ درصد بود که این رقم در سال بعد با توجه به سالم سازی فضای سیاست های پولی به ۲۲٫۳ درصد کاهش یافت و اکنون نزدیک به ۲۵ درصد است. رشد نقدینگی منتهی به هفدهم دی ماه امسال معادل ۲۷٫۲ و رشد نقدینگی آذرماه ۲۴٫۶ بود؛ بنابراین سیاست های پولی، یکسویه فقط برای مهار تورم نبوده و به رکورد نیز توجه داشته است.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.