آخرین خبرها
خانه » اخبار استان البرز » افت ۱۳۰ متری سفره های آب زیرزمینی البرز و هشدار درباره خشکی چاه ها
افت ۱۳۰ متری سفره های آب زیرزمینی البرز و هشدار درباره خشکی چاه ها

افت ۱۳۰ متری سفره های آب زیرزمینی البرز و هشدار درباره خشکی چاه ها

افت ۱۳۰ متری سفره های آب زیرزمینی البرز و هشدار درباره خشکی چاه ها
کرج-ایرنا-مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان البرزگفت که برداشت های بی رویه و کاهش نزولات آسمانی سطح سفره های زیر زمینی این استان را ۱۳۰ متر کاهش داده و به وضعیت هشدار رسانده است.
[افت ۱۳۰ متری سفره های آب زیرزمینی البرز و هشدار درباره خشکی چاه ها]

غلامرضا رضایی فر روز سه شنبه در جریان بازدید از مرکز ایرنا البرز و شرکت در میزگرد بررسی بحران آب، افزود:در سال ۸۵چاه هایی که در استان البرز برای آبدهی حفر می شد، با ۱۲۰ متر حفاری به آب می رسید، اما اکنون برای استحصال از طریق چاه باید ۲۵۰ متر حفاری صورت گیرد.

وی ادامه داد:با وجود اینکه عمق چاه ها ۱۳۰ متر افزایش یافته، اما ۱۰ لیتر کمتر آب از این چاه ها استحصال می شود.

رضایی فر با اشاره به اینکه در استان البرز حدود ۱۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز و ۴هزار حلقه چاه مجاز وجود دارد، گفت: برداشت از سفره های زمینی افزایش یافته و این نگرانی وجود دارد، منابع آب زیر زمینی از دست بدهیم.

وی با بیان اینکه دردو سال گذشته ۱۷حلقه چاه در استان البرز حفر شده افزود: در این مدت زمان ۱۵حلقه چاه ازمدار خارج شده است.

رضایی فر خاطرنشان کرد:اگر چاه های غیرمجاز به همین صورت افزایش یابد، آبدهی چاه های مجاز را از دست خواهیم داد.

وی با اشاره به ضرورت شبکه های آب شرب در استان البرز، اظهار کرد: دو هزارو۸۰۰ کیلومترشبکه آب شرب دراین استان وجود دارد که ۷۰۰کیلومترآن نیاز به بازسازی و اصلاح دارد.

وی ادامه داد: سالانه درصدی از این شبکه بازسازی و اصلاح می شود، اما با محدودیت اعتبار که وجود دارد نمی توانیم تا دو سال آینده تمام ۷۰۰کیلومتر را اصلاح و بازسازی کنیم.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان البرز افزود: وجود شبکه های فرسوده آب در شریان های اصلی شهر نیز سبب شده این امکان در فاصله زمانی کوتاه برای بازسازی شبکه های فرسوده آب شهری وجود نداشته باشد.

رضایی فر گفت: سال گذشته ۴۰۰میلیارد ریال برای اصلاح و بازسازی شبکه های فرسوده آب در استان البرز صرف شد و امسال بنا داریم ۴۵کیلیومتر با اعتبار ۷۰ میلیارد ریال صرف اصلاح وبازسازی شبکه های فرسوده کنیم.

این مسوول افزود: درسالجاری ۱۱۵میلیارد ریال از منابع جاری و از مردم دریافت شده که برای اصلاح و بازسازی شکبه های فرسوده صرف خواهد شد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.