آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » افخم در نشست هفتگی با خبرنگاران…
افخم در نشست هفتگی با خبرنگاران…

افخم در نشست هفتگی با خبرنگاران…

افخم در نشست هفتگی با خبرنگاران/۱
احتمال حل و فصل موضوع کشتی توقیف‌شده در ایران طی یکی ـ دو روز آینده/ به دنبال ساخت بمب نبوده و نیستیم/ حادثه «جده» به طور جدی پیگیری می‌شود

سخنگوی وزارت خارجه از احتمال حل و فصل موضوع کشتی توقیف‌شده در ایران ظرف یکی ـ دو روز آینده خبر داد.
خبرگزاری فارس: احتمال حل و فصل موضوع کشتی توقیف‌شده در ایران طی یکی ـ دو روز آینده/ به دنبال ساخت بمب نبوده و نیستیم/ حادثه «جده» به طور جدی پیگیری می‌شود

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز چهارشنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران به سؤالات آنها در خصوص اوضاع کنونی در یمن، نشست ژنو درباره سوریه، مذاکرات هسته‌ای و … پاسخ داد.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص اوضاع کنونی در یمن با بیان اینکه متأسفانه ۴۰ روز از تجاوز نظامی ائتلاف به یمن می‌گذرد و شاهد کشته و مجروح شدن مردم بی‌دفاع و بی‌گناه یمن هستیم، عنوان کرد: تأسیسات زیربنایی این کشور در معرض نابودی قرار گرفته است. ما از ابتدای این تجاوزات آن را محکوم کردیم و انتظار دایم جامعه جهانی توجه ویژه‌ای را در این خصوص و در جلوگیری از تلفات انسانی نشان دهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که امروز یمن در معرض وقوع فاجعه انسانی است، خاطرنشان کرد: محاصره یمن به دست کشورهای متجاوز باعث تضییقات و محدودیت‌ها در امور اولیه مردم یمن شده و موضوعاتی چون برق، نان و دارو از مسائلی است که مردم یمن با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

افخم ادامه داد: جمهوری اسلامی گفت‌وگو با کشورهای مختلف و نهادهای بین‌المللی را برای پایان دادن به محاصره و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به صورت جدی دنبال می‌کند و امیدواریم با اهتمام جدی عوامل مؤثر، کمک‌های اولیه انسانی به مردم یمن برسد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اقدام عربستان در ممانعت از فرود هواپیماهای حامل کمک‌های انسان‌دوستانه ایران برای مردم یمن، خاطرنشان کرد:‌ متأسفانه شاهد اقدام غیرانسانی و ضد انسانی بودیم که با بمباران فرودگاه و تداوم این کار مانع از ارسال کمک‌ها شدند و سایر کمک‌های انسان‌دوستانه با چنین محدودیت‌هایی مواجه است.

وی اضافه کرد: ما ضمن محکومیت این اقدام ضد انسانی، راه‌های مختلف ارسال کمک‌ها را بررسی می‌کنیم و با نهادهای مربوطه به ویژه صلیب سرخ در تماس هستیم تا در اولین زمان کمک‌های انسان‌دوستانه را در اختیار مردم یمن قرار دهیم.

افخم محاصره یمن را اقدامی غیر قابل بخشش خواند و افزود: این اقدام در خاطره و حافظه ملت‌های عرب باقی خواهد ماند.

وی با ذکر این نکته که تماس‌های سیاسی ما در این خصوص برقرار است، خاطرنشان کرد: همزمان با ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه، گفت‌وگوهایی را با کشورهای مؤثر برای حل بحران یمن داریم و جمهوری اسلامی راه‌های مختلفی را در این خصوص دنبال می‌کند و در همین راستا طرحی چهار ماده‌ای را ارائه دادیم.

به گفته وی باید منطقه را از جنگ‌، تنش و گسترش آن دور کرد و عقل و منطق نیز چنین حکم می‌کند که کشورهایی که خواهان صلح و ثبات در منطقه هستند در راستای حل این بحران قدم بردارند.

وی در خصوص توقیف کشتی متعلق به جزایر مارشال در بندرعباس با بیان اینکه این مسئله کاملاً حقوقی است،‌ اظهار داشت: این موضوع به هیچ وجه جنبه سیاسی و نظامی ندارد و نباید بحث کشتی را به دلیل مسائلی که در منطقه است به موضوعات دیگر گره بزنیم.

افخم با ذکر این نکته که این کشتی دارای شاکی خصوصی بوده، خاطرنشان کرد: بر اساس حکم قضایی که به سازمان بنادر و گمرکات ما و به نیروی دریایی اعلام شده، حکم اجرا و کشتی در داخل آب‌های سرزمینی ایران متوقف شد.

وی عنوان کرد که مذاکره بین شاکی خصوصی و طرف مقابل در جریان است و احتمال دارد که موضوع ظرف یکی دو روز آینده حل و فصل شود.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ۲۴ خدمه کشتی آزاد هستند و اگر بخواهند می‌توانند از دسترسی کنسولی برخوردار شوند، خاطرنشان کرد: آنها مشمول قاعده توقیف کشتی نیستند. البته اینکه مقررات حرفه‌ای آنها چگونه عمل کند بحث دیگری است و مذاکرات بین کشتی و شرکت‌کشتی‌رانی در جریان است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره آخرین پیگیری‌های انجام شده در خصوص متعرضان به دو نوجوان ایرانی در جده خاطرنشان کرد: موضوع توسط سفارت ایران در ریاض و همچنین سرکنسولی‌گری ما در جده به طور مستمر دنبال می‌شود و با مسئولان اجرایی در دست پیگیری است.

وی عنوان کرد: هنوز تصمیمی که قطعی باشد به نمایندگان ما اعلام نشده، ولی این موضوع به صورت جدی از سوی ما دنبال می‌شود. سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص ممنوعیت سفر به حج خاطرنشان کرد: باید ببینیم که حکم و مجازات برای عاملان این اقدام چیست و سپس در مورد تعلیق ممنوعیت حج صحبت کنیم.

افخم درباره موضوع گریز هسته‌ای عنوان کرد: این موضوع از مواردی است که خبرنگاران کشورهای ۱+۵ باید از مسئولانشان بپرسند. ما گریزی نداریم و دنبال ساخت بمب نبوده و نیستیم و دلایل شرعی و خاص آن را اعلام کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه بحث گریز هسته‌ای به عنوان بحثی است که طرف مقابل به عنوان نگرانی خود بیان می‌کند، اظهار داشت: این چیزی نیست که مورد پذیرش ما باشد، آنها می‌گویند توافقی که به دست می‌آید موجب می‌شود که اگر ایران بخواهد وارد پروسه غیر صلح‌آمیز شود از زمان ورود تا حصول نتیجه یک سال طول می‌کشد. این استدلالی است که طرف مقابل مطرح می‌کند و به این مفهوم نیست که به عنوان یک بند مورد توافق قرار گیرد و این استدلال غیرواقعی است.

افخم افزود: چیزی به عنوان پذیرش این بحث در هیچ یک از متونی که تأیید شده، نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص فاصله زمانی بین حصول توافق جامع تا اجرای آن که سؤال یکی از خبرنگاران بود، اظهار داشت: از روزی که توافق حاصل می‌شود تا روز اجرا، فاصله‌ای وجود دارد که ما در این فاصله مقدمات را انجام و طرف مقابل نیز مقدمات لازم را صورت می‌دهد، اما زمان اجرای تعهدات یک روز مشخص خواهد بود.

وی ادامه داد: بخش زیادی از مذاکرات نیویورک به این موضوع اختصاص داشت که زمان اجرای تعهدات یک روز مشخص باشد.

افخم همچنین اعلام کرد که رئیس‌جمهور چین قرار است به تهران سفر کند و پس از اینکه زمان‌بندی قطعی آن مشخص شد اعلام خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه نشست هفتگی خود در پاسخ به خبرنگار فارس در خصوص روند بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و انگلستان در تهران و لندن گفت: تحول قابل ذکر جدیدی در این زمینه نداریم. کاراداران ترددی به کار خود ادامه می‌دهند و روال کار را دنبال می‌کنند. این مسیر کاملاً تدریجی و گام به گام است.

افخم با بیان اینکه مذاکرات برای تنظیم راه‌های از سر گیری فعالیت سفارتخانه‌ها ادامه دارد عنوان کرد: در گفت‌وگوهای کارشناسی نیز رفع موانع در این خصوص مورد گفت‌وگو قرار می‌گیرد و نتیجه‌ای که قابل ذکر باشد هنوز صورت نگرفته است.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس در خصوص اینکه آیا در دور بعدی مذاکرات وین نیز وزرای خارجه نیز حضور دارند گفت: هفته آینده روانچی و عراقچی با هلگا اشمیت معاون موگرینی در وین مذاکره دارند و قرار است آخر هفته آینده نیز گروه ۱+۵ به آنها بپیوندند و در صورتیکه ضرورت باشد وزرا به جمع اضافه شوند در آن ایام تصمیم گیری می‌شود و بسته به روند تدوین پیش نویس دارد.

ادامه دارد…

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.