آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » افزایش تولید مسکن پیامد کاهش سود بانکی…
افزایش تولید مسکن پیامد کاهش سود بانکی…

افزایش تولید مسکن پیامد کاهش سود بانکی…

رییس انجمن انبوه سازان تهران در پاسخ به «صما» مطرح کرد:
ارائه دو طرح پیشنهادی انبوه‌سازان به دولت/ افزایش تولید مسکن، پیامد کاهش سود بانکی
رییس انجمن انبوه سازان استان تهران درخصوص برنامه‌ها و طرح‌های این انجمن جهت رونق بازار مسکن در پاسخ به «صما» گفت: انجمن پیشنهاداتی در رابطه با توسعه احیای بافت‌های فرسوده و تسریع در تکمیل پروژه‌های نیمه تمام مسکن مهر به دولت ارائه کرده و انتظار همکاری وزارت راه را در این زمینه ها دارد.

به گزارش «صما» حسن محتشم با بیان این مطلب در نشستی خبری در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما مبنی بر تاثیرات کاهش نرخ سود بانکی بر بازار مسکن گفت: کاهش رقم سود بانکی دو اتفاق در بازار مسکن را به دنبال دارد. به این ترتیب که بخشی از سپرده‌ها از بانک‌ها خارج و به بخش مسکن منتقل می‌شود که می‌تواند در افزایش تولید و عرضه مسکن موثر باشد.

وی با تاکید براینکه کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند در کاهش قیمت تمام‌شده مسکن نیز اثرگذار باشد افزود: البته تاثیر چندانی در این بخش نخواهد داشت و بیشتر در افزایش تولید تاثیر خود را نشان می‌دهد.

کاهش ۷۰ درصدی احداث مسکن در سال‌های ۹۲ و ۹۳

محتشم درعین حال با اشاره به کاهش ۷۰درصدی احداث آپارتمان در سال‌های ۹۲ و ۹۳ گفت: در این سال‌ها سیاست های انقباضی دولت باعث رکود در ساخت وسازها شده است. بنابراین اگر دولت حداقل شرایط را برای گرفتن پروانه ساختمانی برای احداث مسکن را تسهیل کند، می‌توانیم امیدوار به افزایش ساخت و ساز مسکن در کشور باشیم.

وی در ادامه عنوان کرد: البته افزایش ساخت وسازها در پایتخت قابل قبول نیست چرا که درحال حاضر به واسطه افزایش بی رویه جمعیت در این کلانشهر مشکلات متعددی برای شهروندان ایجاد شده است.

محتشم با بیان اینکه بهتر است در شهرهای جدید فرصت‌های جذب جمعیت ایجاد شود ادامه داد: اگر برای ساکنان شهرهای جدیدی که در اطراف تهران ساخته شده، اشتغال‌زایی نیز ایجاد شود به گونه‌ای که ناچار به رفت و آمد به محل کار خود در تهران نباشد، بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد و سطح کیفی زندگی مردم افزایش می یابد.

نایب رییس کانون سراسری انبوه سازان ایران همچنین با بیان اینکه کاهش ساخت مسکن در طول سال‌های اخیر منجر به انباشت تقاضا شده و این انباشت تقاضا درصورت عدم جبران در طول سال‌های آینده به صورت جهش قیمت مسکن خود را نشان خواهد داد گفت: جامعه انبو‌ه‌سازان در این خصوص به دولت هشدار داده و خواستار عدم توقف تولید مسکن شده اند.

کشور نباید دچار شوک بعد از توافقات شود

رییس انجمن انبوه‌سازان تهران با تاکید بر اینکه رونق بخش مسکن به عنوان یکی از صنایع پیشران تاثیر مستقیمی در رونق سایر صنایع دارد افزود: تازمانی که این بخش رونق نگیرد، سایر بخش‌ها نمی‌توانند رونق بگیرند، لذا لازم است که دولت در بخش مسکن برنامه ریزی کرده و یک کمیته کارشناسی برای پیش‌بینی یک‌سری اقدامات اساسی در این حوزه در صورت توافقات ۱+۵ انجام دهد.

محتشم ادامه داد: دولت باید پیش بینی کند که اگر بیانیه لوزان در تیرماه منتج به نتیجه شود و شرکت‌ها و سرمایه گذاران خارجی امکان فعالیت و سرمایه گذاری در عرصه ساخت وساز در کشور ما را پیدا کنند، آماده جذب این فرصت‌ها باشد.

وی افزود: درواقع اگر کشور ما امکان ارائه امکانات لازم اعم از نیروهای انسانی متخصص و کارگران آموزش‌دیده را به این سرمایه گذاران خارجی نداشته باشد، به مشکل بر می خوریم و چه بسا این شرکت‌ها ناچار به وارد کردن کارگران خارجی شوند.

محتشم با اشاره به اینکه دولت و مسئولان باید به گونه‌ای عمل کنند که در صورت توافقات نهایی کشور دچار شوک نشود گفت: در عین حال باید شرایط برای فعالیت شرکت‌های ایرانی در کنار شرکت‌های خارجی فراهم شود و بتوانند در زمینه تامین منابع مالی لازم در کنار خارجی‌ها قرار گیرند.

صنعتی سازی مستلزم ارائه تسهیلات

این انبوه ساز در بخش دیگری از صحبت‌های خود توسعه صنعتی سازی مسکن را مستلزم ارائه تسهیلات قابل توجه برای ورود ماشین‌آلات لازم و مورد نیاز دانست و تصریح کرد: دولت باید درصدد حفظ و تقویت تجربه انبوه سازی به دست آمده در مسکن مهر باشد و با ارائه تسهیلات برای واردات تجهیزات لازم برای صنعتی سازی، آن را گسترش دهد.

به اذعان محتشم، قبل از انقلاب به جز تعدادی از ساختمان‌ها و برج‌ها که به صورت صنعتی احداث شد، باقی ساخت و سازها به صورت طاق ضربی انجام می شد و از همین رو در طول سال‌های پس از انقلاب هرچند کیفیت ساختمان‌ها در سطح کشور بسیار ارتقا یافته، اما هنوز به حد کافی رشد نکرده است.

وی با انتقاد از سیاست شهرداری‌ها در فروش تراکم و ایجاد توجیه اقتصادی برای مالکان در افزایش طبقات ساختمان‌های خود عنوان کرد: تخریب ساختمان‌ها در پی سیاست‌های غلط شهرداری‌ها منجر به اتلاف سرمایه‌های ملی و تخریب ساختمان‌‌هایی می‌شود که هنوز از استحکام کافی برای ادامه بهره‌برداری برخوردارند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.