آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » افزایش رهن و اجاره مسکن
افزایش رهن و اجاره مسکن

افزایش رهن و اجاره مسکن

«صما» بررسی می کند:
افزایش رهن و اجاره مسکن؛ از شایعه تا واقعیت
خبری در فضای رسانه ای و سطح جامعه منتشر شد مبنی بر اینکه قیمت اجاره ها ۴۰ درصد اضافه شده است که واکنش های متفاوتی در میان مسئولان و مردم برانگیخت. برخی آن را شایعه خواندند و برخی به چشم سناریوی طراحی شده توسط دلالان مسکن به آن نگریستند. به نظر می رسد نیاز است که به این موضوع دقیق تر پرداخته شود و با دلایل و شواهد به رد یا قبول آن بپردازیم.

نگاهی به ادوار گذشته نشان می دهد که بازار مسکن که معمولاً یک تناوب سینوسی رونق و رکود را طی می کند علاوه بر تقاضاهای موثر در بازار که خریداران واقعی را شامل می شود یک سری تقاضاهای غیر واقعی را نیز شامل می شود که به قصد سرمایه گذاری و انتفاع از این بازار اقدام به خرید و فروش می کنند. تجارب گذشته نشان می دهد که در دوران رونق بازار، درصد کسانی که به قصد سود و سرمایه گذاری اقدام به خرید مسکن می کنند افزایش محسوسی می یابد تا جایی که به عنوان یکی از دلایل افزایش حباب‌وار قیمت مسکن در دوران رونق به حساب می آیند. در کنار این ها می توان از کسانی نام برد که با مشاهده رونق بازار اقدام به اخذ جواز ساخت می کنند و در دورانی که قیمت مصالح ساختمانی به شدت افزایش یافته، ساخت و ساز را شروع می کنند و زمانی واحدهای آنها آماده فروش است که بازار، چونان امسال دوران رکود را طی می کند و قادر به فروش با دامنه سود مورد انتظار نیستند. حال باید دید که این دو دسته افراد که این واحدها را در اختیار دارند چه راهی برای جلوگیری از متضرر شدن خود پیش رو دارند. به نظر می رسد یا باید واحد مسکونی خود را به قیمتی پایین تر به فروش بگذارند که مشتری ها در این شرایط حاضر به خرید باشند و یا اگر قصد نگهداری آن را دارند تا دوران رکود سپری شود و به قیمت بهتری بفروشند باید بتوانند بخشی از ثمن آن را نقد کنند و در بخشی دیگر سرمایه گذاری نمایند.

برای نیل به این مقصود، این افراد دو راه پیش رو دارند؛ هم می توانند از بانک تسهیلات بگیرند و هم واحد خود را رهن و اجاره دهند و بخشی دیگر از سرمایه خود را آزاد کنند، بدون اینکه مجبور به فروش واحد خود شوند و با کمک این شیوه، دوران رکود مسکن را پشت سر بگذارند. نکته مهم اینجاست که هر دو راهی که در پیش می گیرند به مستأجران ختم خواهد شد. چون در صورت گرفتن وام بانکی برای واحد مسکونی که به قصد سرمایه گذاری خریده اند برای پرداخت اقساط تسهیلات بیشترین فشار را می آورند که اجاره بها را بالا ببرند و در صورت نیاز به پول نقد هم با بالاتر بردن مبلغ رهن واحد خود به تأمین آن مبادرت می ورزند. از آنجا که بعد از تعطیلات مدارس در خردادماه، بیشتر جابه جایی مستأجران آغاز می شود بدیهی است که آن دو دسته افرادی که ذکر شد -جهت سرمایه گذاری و انتفاع در بازار مسکن ورود کرده اند- فرصت را مناسب می بینند که مبلغ رهن و اجاره خود را افزایش دهند.

در این بین شاید ابراز نظر مهندس سید مهدی هاشمی، رییس کمیسیون عمران مجلس در سرمقاله‌ای که برای روزنامه جام جم نوشته بیشتر به چشم آید که گفته «خلاصه و فشرده ماجرا از این قرار است که مدت‌هاست بازار مسکن در رکود به سر می‌برد و به همین دلیل تعدادی از واحدهای ساخته شده روی دست برخی از سازندگان مانده است. آنها هم به دلیل طمع یا هر علت دیگری تاکنون از عرضه آنها به بازار خودداری کرده‌اند. اما حال که بازار در رکود فرو رفته است، این شایعه را پراکنده‌اند که قیمت اجاره‌بها ۴۰ درصد اضافه شده تا از این طریق بتوانند واحدهای روی دست مانده را به بالاترین قیمت بفروشند». البته با توجه به مطالبی که گفته شد نمی توان خیلی روی این موضوع تأکید کرد که هدف افرادی که این شایعه را می پراکنند فروش واحدها به بالاترین قیمت باشد زیرا پروسه تأثیر افزایش اجاره بهای مسکن بر قیمت مسکن پیچیده تر و زمانبرتر از این است که عده ای سعی کنند با شایعه افزایش اجاره بها رونق را به بازار فروش برگردانند و واحدهای خود را به قیمت بالاتری بفروشند. اما تجارب گذشته دوران رکود مسکن نشان داده است که به دلایل گفته شده در بالا شاهد افزایش قیمت رهن و اجاره در این بازه زمانی خواهیم بود و در دوره های قبل عملاً اتفاق افتاده و بعید است که اگر وضعیت رکود مسکن هم چنان ادامه یابد این افزایش در طی ماه های آتی شایعه باشد. پس لازم است که حتماً تدبیری برای آن اندیشیده شود که دود این رکود به چشم مستأجران نرود.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.