آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » افزودنی‌های غیر مجاز در نان‌ها سلامت جامعه را تهدید می‌کند

افزودنی‌های غیر مجاز در نان‌ها سلامت جامعه را تهدید می‌کند

67548_PhotoA

معاون برنامه‌ریزی استانداری البرز گفت: متاسفانه برخی نانوایی‌ها از بی‌اطلاعی مردم سوء استفاده کرده و امروز افزودنی‌های غیر مجاز سلامت جامعه را تهدید می‌کند.

ذبیح‌الله قائمی امروز اظهار داشت: نان یکی از مهمترین اقلام غذایی ایرانیان به شمار آمده و در فرهنگ غذایی و سبد خوارکی خانواده‌های ایرانی نقش بسیار مهمی دارد.

وی تصریح کرد: مردم ایران به طور مداوم در وعده‌های غذایی خود از نان استفاده کرده و به هر میزان که سطح درآمد خانواده‌ها در مقایسه با دیگران پایین بیاید، میزان مصرف نان آنها افزایش می‌باد.

این مسئول افزود: بنابراین نان برای همه اقشار جامعه به ویژه خانواده‌های کم‌درآمد و محروم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و به همین دلیل دولت تلاش ویژه‌ای برای بهبود کیفیت نان و نظارت بر نحوه تولید آرد و نان در کشور دارد.

معاون استاندار البرز با اشاره به تدوین و تصویب قیمت جدید نان در کشور گفت: یکی از اهداف این طرح، افزایش کیفیت نان بوده و دیگر نانوایی‌ها و مدیران این واحدها توجهی برای کم‌فروشی، گران‌فروشی و تولید و عرضه نان بی‌کیفیت ندارند.

قائمی بیان داشت: متاسفانه فرهنگ استفاده نان در کشور ما اشکالاتی دارد، از جمله آنکه بر خلاف آموزه‌های دینی، در مصرف این مواد غذایی ارزشمند اسراف کرده و هزینه زیادی طی سال به کشور از طریق دور ریز نان تحمیل می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین یک نگاه غلط به نان با کیفیت داریم و این است که هر چه نان سفید‌تر باشد، کیفیت بیشتری دارد که این نگاه صد در صد غلط بوده و نان با کیفیت باید درصدی سبوس داشته و این سبوس موجب تیره شدن آن می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی استاندار البرز گفت: این نگاه غلط موجب شده که برخی واحدهای نانوایی از بی‌اطلاعی مردم سوء استفاده کرده و برای سفید شدن نان جوهر قند به خمیر اضافه کنند که از جمله افزودنی‌های خطرناک بوده و آسیب جدی به سلامت مردم وارد می‌کند.

قائمی در پایان اظهار داشت: به همین دلیل در استان البرز در کنار نظارت بر قیمت نان، نظارت بر کیفیت و سلامت این محصول با اهمیت نیز به طور جدی انجام شده و در صورت مشاهده تخلف از سوی واحدهای صنفی، جریمه‌های سنگین و حتی لغو مجوز نیز از سوی مراجع صلاحیت‌دار علیه متخلفان اعمال می‌شود.

منبع: خبرگزاری فارس

 

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.