آخرین خبرها
خانه » اخبار استان البرز » البرز از محروم ترین استان های کشور به لحاظ امکانات بهداشتی و درمانی
البرز از محروم ترین استان های کشور به لحاظ امکانات بهداشتی و درمانی

البرز از محروم ترین استان های کشور به لحاظ امکانات بهداشتی و درمانی

البرز از محروم ترین استان های کشور به لحاظ امکانات بهداشتی و درمانی
کرج – ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز گفت که این استان از لحاظ امکانات بهداشتی و درمانی در بخش دولتی، یکی از محروم ترین استان های کشور است.
البرز از محروم ترین استان های کشور به لحاظ امکانات بهداشتی و درمانی
حمید درفشی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهار کرد: چهار دهم تخت به ازای هر یک هزار نفر جمعیت در این استان وجود دارد که در کشور این میزان هفت دهم به ازای هر یک هزار نفر است.
وی بیان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون هیچ بیمارستان دولتی در کرج که امروز مرکز استان البرز است، احداث نشده، این در حالی است که جمعیت استان در این مدت زمان به ۱۰ برابر افزایش یافته است.
درفشی گفت: هنوز امکاناتی نظیر سی تی اسکن ، ام .آر. ای در مراکز درمانی دولتی استان البرز وجود ندارد و بیشتر از ۷۰ درصد نیاز بیماران به اینگونه خدمات درمانی در تهران انجام می شود، در عین حال بیشترین تصادفات جاده ای کشور مربوط به راه های البرز است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز اظهار کرد: نبود بخش های سرطان، عفونی، بیماری های صعب العلاج و سوختگی از مشکلات درمانی این استان به شمار می رود.
وی ادامه داد: برای این استان با حدود سه میلیون نفر جمعیت یک بیمارستان یک هزار تخت خوابی جدید نیاز است که در صورت احداث آن، بخش عمده ای از مشکلات بیماران استان کاهش می یابد.
درفشی یکی دیگر از کمبود درمانی استان را در بخش زنان و زایمان عنوان کرد و گفت: حداقل دو هزار تخت بیمارستانی در استان البرز کم داریم.
وی با بیان اینکه به لحاظ نیروی متخصص، استان البرز مشکل ندارد اما امکانات و تجهیزات آن محدود است، اظهار داشت: تجهیزات و امکانات پزشکی استان البرز هنوز در حد یک شهر ۳۰۰هزار نفری است.
وی در خصوص مشکل درمانی در شهرستان ۶۰۰ هزارنفری فردیس نیز اظهار کرد: با کمک ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و بخش خصوصی ساخت یک بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی در فردیس آغاز شده که ۶۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
درفشی با اشاره به اینکه بخش بهداشت و درمان استان البرز مانند سایر بخش ها در حد یک استان رشد نداشته و عمده مشکلات سخت افزاری به خاطر کمبود اعتبار است، گفت: امکانات این استان در بخش های مختلف در حد استان نیست و مسئولان باید برای آن چاره اندیشی کنند.
به گفته مسئولان بهداشت و درمان استان البرز ۹ بیمارستان دولتی در مرکز این استان وجود دارد که ساختمان های آنها به علت قدمت زیاد نیازمند بازسازی و مرمت کامل است.
اکنون ۱۶ بیمارستان بزرگ و کوچک دولتی، تامین اجتماعی و خصوصی در استان البرز وجود دارد که بنا به گفته مسئولان استان این مراکز درمانی از تجهیزات مناسب بیمارستانی برخوردار نیستند و به همین دلیل بیماران روانه تهران می شوند.
قرار گرفتن استان البرز در مسیر ارتباطی ۱۴ استان کشور و قرارداشتن ۱۸ درصد ترافیک جاده های کشور در این استان حجم بالای تصادفات و سوانح رانندگی را به دنبال دارد.
بر اساس اعلام مسئولان، در شبانه روز بیش از ۵۰ فقره تصادف در راه های البرز رخ می دهد.
به طور متوسط ماهانه حدود یکصد نفر در جاده های استان مصدوم و تعدادی کشته می شود که ترافیک سنگین در این جاده ها گاهی مواقع امداد رسانی را با مشکل مواجه کرده و به ناچار مسئولان امدادی البرز به امداد هوایی تهران متوسل می شوند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.