آخرین خبرها
خانه » اخبار سازمان بسیج مهندسین » البرز رتبه نخست طلاق در کشور را دارد

البرز رتبه نخست طلاق در کشور را دارد

13930707000824_PhotoA

متاسفانه عدم توجه به کارهای فرهنگی به ویژه در حوزه خانواده نتایج ناخوشایندی را در استان البرز داشته است که از جمله آن می‌توان به کسب رتبه نخست طلاق در کشور اشاره کرد.

 

احمد تویسرکانی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در تیر ماه سال گذشته آمار نگران‌کننده‌ای را در مورد افزایش طلاق در استان البرز ارائه کرد.

وی در تاریخ ۲۴ تیر ماه سال جاری به رسانه‌ها گفته بود که “در بررسی تعداد طلاق‌های ثبت شده مشخص شد که در سال ۹۲ تعداد ۱۵۸ هزار و ۷۵۳ طلاق در دفاتر طلاق به ثبت رسیده که در مقایسه با سال قبل ۴٫۶ درصد افزایش یافته است، در سال ۹۱ نیز تعداد طلاق‌های ثبت شده نسبت به سال ۱۳۹۰ معادل ۸٫۴ درصد رشد داشته است.”

به گفته وی “با بررسی بیشتر می‌توان گفت؛ در تمامی پنج سال اخیر تعداد طلاق‌های ثبت شده هر سال افزایش یافته که این افزایش در سال ۸۸ معادل ۱۷ درصد، سال ۸۹ بیش از ۱۰ درصد و در سال ۹۰ بیش از ۷ درصد بوده است.”

این آمارها اگر چه برای کل کشور نگران‌کننده است، اما مردم ساکن استان البرز نگرانی بیشتری دارند، چرا که به گفته این مسئول “بیشترین طلاق مربوط به استان‌های البرز و تهران است.”

مردم زمانی که با این آمارها روبه‌رو می‌شوند، نخستین پرسشی که مطرح می‌کنند این است که برای جلوگیری از افزایش آمار طلاق چه اقداماتی در استان البرز صورت گرفته و از سوی دیگر آیا مسئولان ما پیش از این، از رشد آمار طلاق در البرز مطلع بوده‌اند؟

به طور قطع مسئولان استان البرز نمی‌توانند بگویند که در گذشته هشداری به آنها داده نشده است، چرا که با جست‌وجوی کوتاهی در رسانه‌ها به ویژه در فضای مجازی می‌توان به صدها هشدار جدی و ارائه آمارهای مختلفی در این حوزه دسترسی داشت.

از جمله آنکه زهرا آثاری کارشناس وقت امور بانوان استانداری البرز در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ یعنی حدود ۳۰ ماه قبل در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها به صراحت گفته بود که “آمار طلاق در استان البرز ۳۰ درصد افزایش داشته است.”

به گفته وی ” انجام فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی و تحکیم بنیان‌های خانواده می‌تواند در کاهش این معضل راهگشا باشد.”

۲۶دی ماه ۹۲ نیز، افروز بهرامی مدیرکل بهزیستی استان البرز در گفت‌وگویی با اشاره به آمار طلاق در استان البرز اظهار داشته بود “متاسفانه استان البرز رتبه اول طلاق را در کشور به خود اختصاص داده است، به‌طوری که ۵۱ درصد از ازدواج‌ها در این استان به طلاق منجر می‌شود.”

این مسئول حتی به صراحت گفته بود که “با وجود آمار بالای طلاق در استان هیچ مرکزی برای پیشگیری از این معضل اجتماعی در البرز وجود ندارد.”

 

البرز، استان مهاجران است

درباره دلایل افزایش طلاق دکتر مصطفی علمایی از کارشناسان حوزه روابط اجتماعی به خبرنگار فارس در کرج می‌گوید: روابط اجتماعی مجموعه‌ پیچیده‌ای است که برای شناخت آن باید به طور دقیق مطالعه و تحقیق کرده و نمی‌توان به حدس و گمان‌ها بسنده کرد.

وی ادامه داد: طلاق نیز یک پدیده منفی اجتماعی است که به طور قطع ریشه‌ها و دلایل گسترده‌ای دارد و برای بررسی این پدیده در هر جامعه‌ای ابتدا باید شناخت کاملی از آن جامعه داشت.

این استاد دانشگاه افزود: استان البرز با دیگر استان‌های کشور یک تفاوت اصلی و اساسی داشته و آنهم مهاجرپذیر بودن این استان است به طوری که اکثریت ساکنان البرز بومی منطقه نبوده و از دیگر استان‌ها به البرز مهاجرت کرده‌اند.

علمایی بیان داشت: وقتی در یک جامعه‌ای از فرهنگ‌های مختلف حضور دارند، به طور معمول با پدیده تداخل فرهنگی نیز روبه‌رو می‌شویم و این امر تاثیرات خود را در روابط اجتماعی می‌گذارد.

وی افزود: یکی دیگر از دلایل افزایش طلاق در جامعه ما مربوط به مشکلات اقتصادی است و متاسفانه رشد بیکاری و افزایش معضلات معیشتی مردم تاثیراتی دارد که نمی‌توان از آن غافل ماند که یکی از این تاثیرات منفی افزایش طلاق است.

علمایی عدم اجرای برنامه‌های فرهنگی در حوزه تحکیم خانواده و عدم ارائه آموزش‌های پیش و حین ازدواج به ویژه برای جوانان و زوج‌های جوان را یکی دیگر از دلایل افزایش طلاق در استان البرز نام برد و گفت: جامعه ما از یک سو به شدت به سمت مدرن شدن پیش رفته و استفاده از ابزار و تجهیزات مدرن به ویژه اینترنت و ماهواره بدون هیچ‌گونه پشتوانه فرهنگی در میان خانواده‌های ما رواج یافته است.

وی افزود: از سوی دیگر ازدواج‌های ما به صورتی سنتی است و این در حالی است که نه ازدواج سنتی به طور کامل رعایت می‌شود و نه استفاده از ابزارهای مدرن در کشور ما فرهنگ‌سازی شده است، بنابراین تمام این رفتارها و عملکردهای متناقض تاثیر منفی خود را نشان می‌دهد و امروز با کسب رتبه نخست طلاق در استان البرز شاهد این اثرات هستیم.

 

تهاجم فرهنگی ریشه اصلی تزلزل کانون خانواده‌ است

بر اساس این گزارش، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالله پورمظاهری از علمای دینی در گفت‌وگویی با خبرنگار فارس در کرج از یک زاویه دیگر به دلایل و ریشه‌های افزایش طلاق در استان البرز نگاه کرده است.

وی می‌گوید: امروزه در دنیای غرب همانطور که رهبری عظیم‌الشان انقلاب اسلامی نیز تاکید فرمودند، کانون خانواده به پاشنه آشیل آنها تبدیل شده و هر روز شاهد فروریختن بیشتر کانون خانواده در کشورهای اروپایی و آمریکایی هستیم.

این عالم دینی افزود: رواج بی‌بندوباری، روابط غیر دینی و کنترل نشده مردم، عدم آگاهی بخشی به جوانان و … موجب شده که پایبندی به خانواده در کشورهای غربی به موضوعی از یاد رفته تبدیل شود.

پورمظاهری اظهار داشت: در چنین شرایطی شاهد هستیم که هزاران سایت اینترنتی و صدها شبکه ماهواره‌ای به طور مرتب بی‌بندوباری و لاابالی‌گری اخلاقی را ترویج می‌کنند و دختران و پسرانی که بدون هیچگونه نظارتی به طور مرتب در معرض این تهاجم گسترده فرهنگی هستند، معلوم است که دچار انحراف می‌شوند.

وی با اشاره به برخی از سریال‌های خارجی پخش شده در شبکه‌های ماهواره‌ای به ویژه سریال ترکیه‌ای گفت: در دین مبین اسلام به طور صریح تاکید شده است که زنا و روابط غیر شرعی موجب تنگدستی و رفتن برکت از ما انسان‌ها می‌شود. اما صدها سریال و فیلم سینمایی به طور مرتب از شبکه‌های ماهواره‌ای پخش می‌شود که در آن قهرمان داستان از زندگی بسیار متمولی برخوردار بوده و هم زمان با چندین نامحرم ارتباط جنسی دارد.

پورمظاهری ادامه داد: در این فیلم‌ها به طور مرتب فقط یک نکته مطرح می‌شود و آن‌هم این است که زن و مرد هیچ دلیلی ندارد که به هم خیانت نکرده و پایبند زندگی خود باشند و پایبندی به خانواده مانع اصلی پیشرفت آنها است.

وی تاکید کرد: بارها زنان و مردانی به ما مراجعه می‌کنند و می‌گویند مثلا با همسرم چنین برخوردی داشتم و یا در خفا چنین کاری کرده‌ام. به او می‌گویم این کار تو تبعاتی در زندگی خودت می‌گذارد که جبران‌ناپذیر است، اما در جواب می‌گوید آقا شما از دنیا عقب هستید، دیگر کسی به این حرف‌ها توجهی ندارد و اصلا چرا من باید خودم را فدای همسرم کنم.

این استاد حوزه‌های علمیه بیان داشت: متاسفانه در کشور ما و به ویژه استان البرز نه تنها کار فرهنگی لازم برای آگاه‌سازی خانواده‌ها نکرده‌ایم، بلکه تلاشی هم علی‌رغم تاکیدات مکرر رهبری عظیم‌الشان انقلاب و هشدارهای دلسوزان اسلام و انقلاب برای خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان نمی‌کنیم و نتیجه عدم فرهنگ‌سازی این می‌شود که استان البرز رتبه نخست طلاق در کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

بر اساس این گزارش، رشد نگران‌کننده آمار طلاق در استان البرز نشان می‌دهد که این استان برای کاهش این پدیده منفی نیازمند یک مدیریت جهادی است تا بتوانیم طی چند سال ریشه‌های طلاق را بخشکانیم.

البته برخی از دستگاه‌ها از جمله بهزیستی استان البرز اقداماتی را در دستور کار قرار داده‌اند که در صورت تحقق کامل برنامه‌ها می‌توان به آینده امیدوار بود.

از جمله آنکه افروز بهرامی مدیرکل اداره بهزیستی استان البرز گفته است ” اجرای طرح مشترک مداخلات تخصصی خانواده درمانی با همکاری معاونت پیشگیری از جرم دادگستری و بهزیستی استان البرز در دستور کار قرار گرفته است و این طرح بر اساس مطالعات انجام شده نقش موثری در کاهش آمار طلاق و اختلافات خانوادگی دارد.

به گفته وی طرح فوق سال گذشته به‌صورت آزمایشی در کرج اجرا شد که عوامل موثر در طلاق و راه‌های پیشگیری از آن مورد ارزیابی قرار گرفت.

 

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.