آخرین خبرها
خانه » اخبار استان البرز » البرز مستعد توسعه با محوریت دانش و فناوری
البرز مستعد توسعه با محوریت دانش و فناوری

البرز مستعد توسعه با محوریت دانش و فناوری

البرز مستعد توسعه با محوریت دانش و فناوری
کرج – ایرنا – استان البرز با ظرفیت هایی که دارد، در صورت توسعه زیرساخت ها و تامین الزامات لازم، می تواند، توسعه با محوریت دانش و فناوری را تجربه کرده و به مرکزی برای فعالیت های دانش محور و فناور در کشور مبدل شود.
[البرز مستعد توسعه با محوریت دانش و فناوری]

شرکت های دانش بنیان از طریق توسعه اقتصاد دانش محور به افزایش ثروت در جامعه کمک شایانی می کنند که استقرار آنها در پارک های علم و فناوری شتاب مضاعفی به توسعه کمی و کیفی فعالیت های آنان بخشیده است.

وحید احمدی معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نقش شرکت های دانش بنیان در اقتصاد پایدار، می گوید: توسعه زیرساخت ها و اصلاح قوانین موجود از عمده ترین برنامه های دولت برای ارتقاء شرکت های دانش بنیان است و در این زمینه تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی از جمله اقدامات مهم دولت برای توسعه این شرکت ها است.

احمدی می افزاید: هم اکنون ۱۵۰۰ شرکت دانش بنیان در سطح کشور مجوز گرفته اند و دولت ۱۰۰۰ میلیارد تومان به صندوق شکوفایی و توسعه واریز کرده است. همچنین کمک های دولت به پارک های علم و فناوری در دو سال اخیر به نسبت سال های قبل از آن ۵ برابر شده است.

تلاش برای تجاری سازی محصولات شرکت های دانش بنیان و فناور نیز از جمله اقداماتی است که می تواند انگیزه بیشتری را برای فعالیت این شرکت ها در سطح کشور فراهم کند.

از سویی استان البرز با توجه به رشد نامتوازن در سال های گذشته و استقرار صنایع مختلف آلاینده در آن، گنجایشی برای حضور اینگونه صنایع ندارد. همچنین با توجه به بحران کم آبی در استان این صنایع می توانند ضربه جبران ناپذیری به منابع آبی بسیار محدود استان وارد کنند، بنابراین از این جهت نیز استقرار شرکت های دانش بنیان با محوریت فعالیت های علم محور و فناور می تواند مسیر توسعه استان را اصلاح کند.

رییس پارک علم و فناوری استان البرز نیز در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه کرج می تواند به عنوان شهر علمی در کشور مطرح شود، گفت: شهرهای علمی دنیا فرصت های خاصی را برای کشور ایجاد می کند و با توجه به وجود این خصوصیات، کرج می تواند به عنوان شهر علمی مطرح شود.

عطاءالله ربانی افزود: سال گذشته ۳۳ شرکت دانش بنیان جذب پارک علم و فناوری استان البرز شدند که با فضای کاری که به واسطه حضور این شرکت ها در پارک فراهم شده، آینده روشنی برای این استان ترسیم شده است.

حمایت و پشتیبانی از ایده های جدید در حوزه های مختلف فناوری های پیشرفته، ضمن ایجاد بستری مناسب برای به کارگیری تمام متخصصین حوزه فناوری و تولید محصولات دانش بنیان، زمینه توسعه علمی و فناوری به منظور توسعه اقتصادی کشور به ویژه استان البرز را فراهم کند.

با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری بر مقاوم سازی اقتصاد و اتکا به توان و نیروی داخلی به منظور غلبه بر مشکلات اقتصادی، شرکت های دانش بنیان می توانند به عنوان عاملی مهم در تحقق این امر مهم تلقی شوند و مسیری درست برای خروج اقتصاد کشور از اتکا به درآمدهای نفتی باشند.

با توجه به فعالیت شرکت های متعدد دانش بنیان و فناور در استان البرز این استان توانمندی ها و استعدادهای بالقوه ای برای مبدل شدن به قطب فعالیت های دانش محور و علمی کشور محسوب شود و در صورت توجه ویژه به این موضوع و استفاده از این ظرفیت ها در عرصه عمل، استان شاهد رشد متناسب با توانمندی های علمی خود خواهد بود.

سید حمید طهایی استاندار البرز نیز با اشاره به نقش فعالیت شرکت های دانش بنیان در تحقق اقتصاد مقاومتی و اتکا به دانش و توان داخلی، می گوید: پارک های علم و فناوری می توانند نقش موثری در این زمینه داشته باشند چرا که توسعه شرکت ها و فناوری های دانش بنیان که قابلیت تجاری سازی را دارند، یکی از مهمترین راهکارهای خروج از اقتصاد نفتی و خودکفایی بیشتر است.

در پارک علم و فناوری استان البرز ۴۰ شرکت فناور در حوزه های فنی و مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، علوم انسانی، علوم پایه و بهداشت و درمان مستقر هستند که ۳۳ درصد دانش بنیان و الباقی نیز در حال احراز صلاحیت دانش بنیانی هستند و در مجموع به دنبال کمک به افزایش ثروت در جامعه از طریق توسعه اقتصاد دانش محور هستند.

به گفته رییس پارک علم و فناوری استان البرز، راه اندازی مرکز مبادلات فناوری و تکنولوژی، حمایت ویژه از شرکت های دانش بنیان برای شرکت در نمایشگاه های بین المللی، ایجاد مرکز بومی سازی فناوری و تکنولوژی های نوین، راه اندازی ۵ مرکز رشد در شهرستان های استان با توجه به قابلیت منطقه ای و راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری استان از جمله اقداماتی بوده که در این پارک تحقق یافته است.

استاندار البرز با اشاره به حضور فناوران جوان و آینده ساز ایران اسلامی در نمایشگاه های متعدد علمی و فناوری را نشانگر توانمندی های جوانان و نخبگان مستعد در استان دانست و گفت: این فعالیت ها در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری قابل ارزیابی است و بی تردید این راهکار یکی از مهمترین مسیر ها برای دستیابی به اقتصاد دانش بنیان مقاومتی است.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.