آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » انجام خدمات اپتومتریست‌ها در صلاحیت پرستاران نیست

انجام خدمات اپتومتریست‌ها در صلاحیت پرستاران نیست

13910901000197_PhotoA

یک اپتومتریست در سمینار دو روزه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در برخی بیمارستانها پرستاران را بعد از دوره‌های کوتاه آموزشی مسئول انجام خدمات پاراکلینیکی چشم قرار داده‌اند که به هیچ وجه در صلاحیت آنان نیست و این خدمات در شرح وظایف اپتومتریستها قرار دارد.

سید رفیع حسینی اپتومتریست در سمینار دو روزه اپتومتری ایران با اشاره به برخی از مشکلات اپتومتریست‌ها اظهارکرد: اخیراً در برخی بیمارستانها پرستاران را مسئول انجام اقدامات پاراکلینیک چشم قرار داده‌اند که به هیچ وجه در صلاحیت آنان نیست.

وی تصریح کرد: در برخی بیمارستانهای دولتی و خصوصی از جمله بیمارستان فارابی و الزهراء زاهدان پرستاران را طی آموزش‌های کوتاه مدتی مسئول ارائه و انجام تست‌های پاراکلینیک کرده‌اند چرا که این پرستاران با حقوق کمتری این خدمات را انجام می‌دهند در حالی که قطعاً این اقدام مشکلاتی در پی خواهد داشت.

حسینی گفت: این پرستاران خدمات پاراکلینیکی نظیر اکوی چشم و سنجش میزان بینایی و کارهایی نظیر آن را انجام می‌دهند در حالی که این اقدامات باید توسط اپتومتریست‌ها که برای انجام این کار چندین واحد درسی پاس کرده‌اند انجام شود چنانکه این گونه اقدامات در تمام کشورهای دنیا توسط اپتومتریست‌ها صورت می‌گیرد.

این اپتومتریست گفت: اگر در خصوص این موضوع چاره‌اندیشی نشود اکثر مراکز این کار را انجام خواهند داد ضمن اینکه احتمالاً مراکز زیادی این کار را انجام می‌دهند که ما از آن اطلاع نداریم.

وی فقدان اطلاعات کافی از حیطه خدمات و شرح وظایف اپتومتریست‌ها را یکی دیگر از مشکلات صنفی اپتومتریست‌ها دانست و گفت: در این راستا ما مشکلاتی با وزارت صنعت، معدن و تجارت داریم چرا که هر از گاهی به بهانه نداشتن مجوز کسب از این وزارتخانه دفاتر اپتومتریست‌ها را پلمپ می‌کنند.

حسینی خاطرنشان کرد: این اقدام غیرقانونی وزارت صنعت، معدن و تجارت در حالی است که بر اساس رأی دیوان عدالت اداری اپتومتریست‌ها از قانون نظام صنفی مستثنی هستند و باید از وزارت بهداشت مجوز کار بگیرند.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.