آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » انعقاد پیش از ۲۲۰ میلیارد ریال قرارداد پژوهشی

انعقاد پیش از ۲۲۰ میلیارد ریال قرارداد پژوهشی

13930720000691_PhotoA

هفته ملی پژوهش، از ۲۳ آذر آغاز شد و با انعقاد بیش از ۲۲۰ میلیارد ریال قرارداد پژوهشی ۲۶ آذر پایان یافت.

هفته ملی پژوهش، از ۲۳ آذرماه آغاز شد  و ۲۶آذرماه پایان یافت.

هفته پژوهش با به صدا درآمدن زنگ پژوهش از روز یکشنبه در مدرسه فلسطین خیابان دماوند با حضور وزیر علوم و وزیر آموزش و پرورش کار خود را آغاز کرد

همزمان با نواخته شدن زنگ پژوهش از ۶  پژوهنده دانش آموز هم تقدیر شد.

برپایی پانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی یکی از برنامه‌های هفته پژوهش بود و در این نمایشگاه  که با شعار «پژوهش و فناوری پیشران اقتصاد دانش بنیان» برگزار شد، دستاوردهای علمی و پژوهشی محققان کشور  به نمایش گذاشته شد و همچنین دانشگاه‌های مختلف در این نمایشگاه دستاوردهای جدید خود را رونمایی کردند.

* نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره مخابراتی زمین آهنگ رونمایی شد

نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره مخابراتی زمین آهنگ که برای نخستین بار در کشور در پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران طراحی شده است در پانزدهمین نمایشگاه هفته پژوهش رونمایی شد.

نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره مخابراتی زمین آهنگ که برای نخستین بار در کشور در پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران طراحی شده است در پانزدهمین نمایشگاه هفته پژوهش رونمایی شد.

نرم‌افزار شبیه‌ساز مخابراتی زمین آهنگ شرایط خاص ماموریت ماهواره را قبل از انجام هزینه‌های کلان و پرتاب آن شبیه‌سازی می‌کنند. نقطه قوت این طرح لحاظ کردن زیرسامانه‌های مختلف ماهواره افزون بر زیرسامانه کنترلی است که در دیگر فعالیت‌های مشابه دیده نمی‌شود.

یک نرم‌افزار شبیه‌ساز کامل رایانه‌ای می‌تواند ابزار مفیدی برای آزمون سیستم‌های ماهواره‌ها به هنگام طراحی و قبل از قرار گرفتن در مدار محسوب شود و همچنین به عنوان وسیله‌ای برای آموزش پرسنل ایستگاه زمینی به کار گرفته می‌شود.

پژوهشگاه فضایی ایران در سالن ۱۰ و ۱۱ فن‌بازار هفته پژوهش در غرفه‌ای دستاوردهای خود را ارائه کرد که دو میمون فضا‌نورد ایرانی فرگام و پیشگام نیز در این غرفه‌ها به نمایش گذاشته شدند.

* شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران افتتاح شد

شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا) در حاشیه افتتاح پانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری با حضور وزیر علوم، وزیر کشور و وزیر آموزش و پرورش رونمایی شد.

شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران با هدف ایجاد بانک جامع اطلاعات تجهیزات، بسترسازی به منظور ایجاد آزمایشگاه‌های مرکزی، بسترسازی برای اخذ گواهی‌های بین‌المللی رونمایی شد.

سامانه شاعا به نشانی اینترنتی www.shaa.mfrp.ir شامل دو بخش سیستم جامع مدیریت تجهیزات و سایت است.

برگزاری دوره‌های آموزشی، تکمیل زنجیره تجهیزاتی دانشگاه‌ها، مشاوره راه‌اندازی آزمایشگاه‌های مرکزی، منطقه‌ای و ملی و تهیه الگوی آمایش سرزمین از برنامه‌های آینده این شبکه است.

* تقدیر از ۳ استانداران موثر در امر پژوهش

سه استاندار موثر در توسعه پژوهش در مراسم افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری تقدیر شدند.

استانداران استان‌های چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی و استان مرکزی سه استانداری بودند که به دلیل حضور موثر در توسعه پژوهش کشور صبح امروز با حضور رحمانی‌فضلی وزیر کشور، فرهادی وزیر علوم و فانی وزیر آموزش و پرورش مورد تجلیل قرار گرفتند.

مراسم تقدیر از پژوهشگران نیز که قرار بود با حضور رئیس جمهور برگزار شود بدون حضور وی برگزار شد.

شانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی با معرفی ۱۷ برگزیده در بخش دانشجویی و ۳۳ برگزیده در بخش دانش‌آموزی با حضور مسئولان علمی کشور در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

طرح‌های برگزیده در ۱۴ گروه تخصصی برق و کامپیوتر، مکانیک، هنر و معماری، کشاورزی و منابع طبیعی، علوم پایه، صنایع شیمیایی، زیست فناوری، محیط زیست و علوم پایه پزشکی، فناوری نانو، عمران، مواد، متالوژی و انرژی‌های نو، مهندسی نرم‌افزار و فناوری اطلاعات، هوافضا، مهندسی صنایع، مدیریت فناوری و مکاترونیک برگزیده شدند.

* انعقاد پیش از ۲۲۰ میلیارد ریال قرارداد در هفته پژوهش

دبیر فن‌بازار هفته پژوهش گفت: بیش از ۲۲۰ میلیارد ریال و ۴ میلیون و ۱۲۰ هزار دلار قرارداد در هفته پژوهش با شرکت‌ها و موسسات فناوری منعقد شد.

مجید متقی‌طلب دبیر فن‌بازار هفته پژوهش در مراسم اختتامیه نمایشگاه هفته پژوهش گفت: در این نمایشگاه ۸۲۰ مورد فن‌آوری ارائه شد که در مجموع مذاکرات ۱۵ مورد قرارداد در دو بخش ریالی و دلاری بود که بیش از ۲۲۰ میلیارد ریال و ۴ میلیون و ۱۲۰ هزار دلار قرارداد منعقد شد.

به گفته وی در این هفته ۲۱ مورد فناوری از سوی دانشجویان خارج کشور ارائه شده و ۶ شرکت از المان و ترکیه در این نمایشگاه حضور داشتند.

متقی‌طلب گفت: همچنین ۱۳ کارگاه آموزشی در این نمایشگاه برگزار شد.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.