آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » ایجاد مراکز توزیع غذای گرم، سرنگ و سوزن استریل به معتادان

ایجاد مراکز توزیع غذای گرم، سرنگ و سوزن استریل به معتادان

222796_PhotoA

معاون بهداشتی وزیر بهداشت گفت: ۲۰ تا ۳۰ هزار معتاد تزریقی وجود دارد و حدود ۲۰ درصد از آنها از سرنگ و سوزن غیر استریل استفاده می‌کنند به همین دلیل مراکزی در نظر گرفته شده تا یک وعده غذای گرم به همراه سرنگ و سوزن مطمئن به آنها داده شود.

علی اکبر سیاری در حاشیه مراسم روز جهانی ایدز گفت: ایدز قابل پیشگیری و درمان است، داروهای درمانی برای افرادی که مبتلا هستند فراهم شده که می‌توانند زندگی طولانی‌تری داشته باشند. ما این داروها را رایگان می‌دهیم.

وی ادامه داد: ابزار و لوازم مورد نیاز برای اینکه ایدز منتقل نشود را وزارت بهداشت در اختیارشان گذاشته و اگر افرادی مبتلا بوده اما بیماریشان ثابت نشده می‌توانند به آزمایشگاه‌های پیشرفته وزارت بهداشت برای انجام مشاوره و آزمایش مراجعه کنند.

سیاری گفت: افرادی که فکر می‌کنند ممکن است در ارتباط با افرادی باشند که در معرض خطر هستند چه از نظر اعتیاد و جنسی، وزارت بهداشت این ابزارها را در اختیارشان قرار می‌دهد.

وی از توزیع رایگان سرنگ و سوزن در مراکز مشاوره وزارت بهداشت خبرداد و گفت: لوازم لازم برای روابط جنسی سالم نیز فراهم شده است.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت گفت: تاکنون حدود ۲۸ هزار بیمار مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شده که در دنیا ۷۶ میلیون نفر هستند و ۴۳ میلیون نفر فوت کرده و ۱۹ میلیون نفر تحت درمان اند .

وی افزود: در کشور ما ۴۲۰۰ نفر افراد تحت درمان ایدز هستند که دارو دریافت می‌کنند البته دارویی وجود ندارد که به طور کامل ایدز را از بین ببرد بلکه آن را به حداقل می‌رساند.

سیاری در مورد وجود اتاق تزریق برای معتادان گفت: ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر معتاد تزریقی داریم که میزان آلودگی آنها ۱۵ درصد است پس میزان شیوع بالایی دارند به همین دلیل مراکزی در نظر گرفته شده که یک وعده غذای گرم، سرنگ و سوزن مطمئن به آنها داده شود.

وی تصریح کرد: حتی اگر خود افراد مراجعه نکنند می‌توان از طریق کسانی که قبلاً مراجعه کرده‌اند و آموزش‌های لازم را دریافت کرده‌اند به این مراکز بیایند در واقع ارائه خدمت از طریق همتایان انجام می‌شود.

سیاری در مورد برنامه مشترک با ستاد مبارزه با مواد مخدر برای کاهش آسیب گفت: به دنبال راهی هستیم تا معتادانی که مواد استفاده می‌کنند نیاز به تزریق نداشته باشند یا از تزریق استریل استفاده کنند این در حالی است که ۱۵ تا ۲۰ درصد از معتادان تزریقی از سوزن‌های غیر استریل استفاده می‌کنند که باید به صفر برسد.

وی افزود: حمایت وزارت بهداشت توزیع دارو، سرنگ و سوزن رایگان است و تغییر مصرف مواد مخدر از تزریقی به خوراکی است.

وی گفت: برنامه‌ای که وجود دارد تا سال ۲۰۲۰ شناسایی ۹۰ درصد مبتلایان ایدز است بنابراین با توجه به اینکه ۸۵ هزار بیمار مبتلا به ایدز در ایران تخمین زده می‌شود فقط ۵ سال زمان باقیمانده تا شناسایی شوند.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.