آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » باتلاق تحریم‌ها هم از راه رسید!
باتلاق تحریم‌ها هم از راه رسید!

باتلاق تحریم‌ها هم از راه رسید!

/بسته گزارشی روزانه فارس/
قصه پرغصه تلاش جریان خاص برای القای بی‌اعتمادی میان دولت و ملت/«باتلاق تحریم‌ها» هم از راه رسید!

سخنان تحریف نشدنی امام راحل درباره تحریم‌های اقتصادی و از افلیج‌نمایی اقتصاد ایران قانع نشدند؛«باتلاق تحریم‌ها» را آوردند، مطالبی هستند که در بسته امروز گزارش تحلیلی به آنها پرداخته‌ایم.
خبرگزاری فارس: قصه پرغصه تلاش جریان خاص برای القای بی‌اعتمادی میان دولت و ملت/«باتلاق تحریم‌ها» هم از راه رسید!

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

***

وقتی امام گفت «مردم باید تصمیم خود را بگیرند»

سخنان تحریف نشدنی امام راحل درباره تحریم‌های اقتصادی

امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، در تاریخ ۲۰/۱۰/۶۷ طی پیامی که در «صحیفه نور» آمده است؛ در تجلیل از کارکنان صنعت نفت، با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور می‌فرمایند: امروز دنیا اعمال ما و شما را زیر ذره‌‏بین گذاشته است تا ببیند چکاره‏‌ایم و چقدر توان مقابله با مشکلات را داریم. امروز پدر پیر شما خمینی از تمامی شما کارگران و صنعتگران و متخصصان می‏‌خواهد که با تمام قدرت مواظب باشید که دوباره مردم ما گرفتار ابرقدرت‌ها و قدرت‌ها نشوند.

امام امّت همچنین می‌افزاید: مردم عزیز زیر فشار چرخ‌های زندگی و اقتصادی همانگونه که تا به حال برای خدا و دین او مقاومت کرده‌‏اند، بعد از این نیز با تمام توان استقامت می‌‏کنند؛ و الاّ همۀ زحمات این سالیان پردرد و اضطراب و افتخار از بین خواهد رفت. هوشیاری مردم در وضع فعلی یکی از عوامل پیروزی آنان بر باطل است.

«روح خدا در کالبد زمان» در ادامه همین پیام می‌نویسد: باز سفارش می‏‌کنم که به خدا متکی باشید و برای همیشه زیر بار شرق و غرب نروید. مردم باید تصمیم خود را بگیرند: یا رفاه و مصرف‌گرایی و یا تحمل سختی و استقلال. و این مسئله ممکن است چند سالی طول بکشد، ولی مردم ما یقیناً دومین راه را، که استقلال و شرافت و کرامت است، انتخاب خواهند کرد.

*از این تقریرات مهم امام راحل پیرامون مشاکل اقتصادی کشور و تکلیف مردم و مسئولان بیش از ۲۶ سال می‌گذرد.

هم‌اکنون جمهوری اسلامی ایران دیگر نه یک اقتصاد بحران‌زده و درگیر جنگ که هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیاست.

ایران اسلامی توانسته است بحران و جنگ را پشت سر بگذارد.

تنها سلاحی که هم‌اکنون بعنوان ابزار فشار در دست دشمن باقی مانده مسئله‌ای به نام «تحریم» است که بنا به اذعان کارشناسان کمتر از ۳۰ درصد بر اقتصاد کشور تأثیر دارد و متأسفانه عده‌ای در صدد بزرگنمایی آنها برای مردم هستند.

خوانش دوباره صحبت‌های امام راحل در مسئله اقتصاد و تحریم و استقلال از آن‌رو ضروری می‌نماید که طی ۳ سال گذشته، یک جریان خاص سیاسی بر روی مسئله «بزرگنمایی تحریم‌ها» متمرکز شده است.

کار این جریان به آنجا رسیده است که عددی از چهره‌هایش مدعی فلج شدن اقتصاد کشور بر اثر تحریم‌ها شده و کسان دیگری از آنها نیز جملات عجیبی و غریبی را درباره اثر بزرگ تحریم‌ها بر کشور و مردم بر زبان رانده‌اند…

***

از افلیج‌نمایی اقتصاد ایران قانع نشدند؛«باتلاق تحریم‌ها» را آوردند

«باتلاق تحریم‌ها» هم از راه رسید!

احمد خرّم، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و وزیر راه دولت اصلاحات اخیراً طی گفت‌وگویی اظهار کرده است:‌ اگر تیم مذاکره کننده کمترین سُستی در این قضیه کند و تحریم‌ها ادامه پیدا کند کشور می‌رود به باتلاقی که دیگر برنمی‌گردد!

به گزارش سایت حزب ندای ایرانیان، او همچنین گفته است:‌ آنقدر بهانه دست کشورها دادیم تا قدرت های دنیا بتوانند علیه کشورما جوّ بسازند.

*خرّم پیش از این نیز در سخنانی مدعی «فلج شدن کشور بر اثر تحریم‌ها در صورت ادامه وضع کنونی»! شده بود.

در کنار وی، محسن رهامی، دیگر فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز از جمله کسانی است که بر فلج شدن اقتصاد کشور به دلیل تحریم‌ها! اشاره کرده است.

خرّم همچنین در حالی به زعم خود افکار عمومی را از چیزی به نام «باتلاق تحریم‌ها» ترسانیده که نگفته است کشور و مردم هم‌اکنون در کدام گنداب و شن‌زار دست و پا می‌زنند که پس از این باید آنها را از باتلاق ترساند؟!

آیا قحطی و بیماری در کشور شیوع یافته یا ارزاق عمومی به نحو غیر قابل تحملی گران است یا اینکه فقر و ناامنی معضل اصلی کشور شده یا اینکه دیگر هیچ هواپیما و کشتی‌ای از جای خود حرکت نمی‌کند؟!

بدیهیست که هیچکدام از این اتفاق‌های نماد تحریم و بحران‌زدگی در جمهوری اسلامی ایران وقوع نیافته و ترسیم کردن باتلاق! در محیط پیش روی حرکت ایران؛ در حالت خوشبینانه یک بی‌انصافی سیاسی است.

از طرفی باید از خرّم پرسید که آمریکا و همه‌ی تحریم‌کنندگان ایران مگر هم‌اکنون چه تحریمی را در آستین قرار داده‌اند که از اِعمال آن علیه ایران خودداری می‌کنند تا به وقت لزوم بتوانند مردم ایران را به باتلاق بکشانند؟!

آیا عقلایی است که بپذیریم آمریکا در حال تخفیف دادن به ایران، مثلاً در زمینه تحریم‌هاست؟!

تخفیفی که اگر مذاکره‌کنندگان قدر آنرا ندانند؛ می‌رود تا فضای کشور را به باتلاقی عمیق بکشاند!

همچنین است که باید سوگمندانه از خرّم پرسید که آیا ربط دادن آب خوردن به تحریم‌ها بس نبود که اکنون قرار است باتلاق هم به فضای ادامه‌ی تحریم‌ها وصّالی شود؟!

و ایضاً مگر غیر از این است که ملت ایران در تمام طول ۳۶ سال گذشته تحریم نبوده است؟

پس اکنون آیا کسی می‌تواند در گوشه‌ای از کشور آدرس باتلاق‌های تحریمی بزرگی که خرّم گفته است را بدهد؟!

در اینجا باید اشاره کرد که مشاهیر جریان خاص به یک‌باره طی ۳ سال گذشته بحث تحریم‌ها را در دستور کار خود قرار داده و در تمام قیام و قعود خود، از ماادریک مالتحریم! سخن می‌گویند.

استدلال آنها نیز این است که طی ۳ سال اخیر بر اثر رفتارهای سوء دولت سابق؛ میزان شدّت تحریم‌ها علیه ایران افزوده شده است.

این در حالی است که با پذیرش این استدلال، پس لاجرم باید پذیرفت که آمریکا همواره در حال ارائه سطحی از «تخفیف تحریمی» به ایران است و تحریم‌هایی را در انبان خود دارد که از اعمال آنها علیه ایران جلوگیری می‌کند! (که این حرف به هیچ وجه مبنای عقلایی ندارد و قابل پذیرش نیست)

از سوی دیگر تلاش و تقلای دولت سابق برای برقراری رابطه با آمریکا که تا سطح اظهار دوستی با مردم اسرائیل نیز پیش رفت! هنوز از خاطر افکار عمومی نرفته و متأسفانه باید گفت که اظهارات جریان خاص در زمینه تندرو بودن بین‌المللی دولت نهم و دولت دهم و حساس کردن دولت‌های غربی برای تحریم بیشتر ایران؛ یک پیش فرض غلط و نمایشی برای بیان سخنی نادرست است.

***

قصه پرغصه تلاش جریان خاص برای القای بی‌اعتمادی میان دولت و ملت

احمد پورنجاتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در بخشی از گفت‌وگوی خود با شماره چهارشنبه روزنامه شهروند که با موضوع حقوق شهروندی انجام شده؛ گفته است:

«یکی از مهم‌ترین عوامل (یکجانبه‌نگری شهروندان) که متأسفانه در کشور ما نیز مشاهده می‌شود، بروز شکاف اعتماد و گسترش نوعی کم‌اعتمادی بین دولت و ملت است»

او می‌افزاید: این شکاف وجود دارد و نمی‌توان آن را نادیده انگاشت. البته حد و حدودش قابل بحث است. احساس می‌شود نوعی تلقی زیرپوستی در جامعه شکل گرفته که همه آن چیزی که گفته یا ادعا می‌شود در عمل اتفاق نمی‌افتد. یا به نوعی در برخی موارد، خلاف واقع گفته می‌شود. اما احساس بی‌اعتمادی بیشتر از بی‌اعتمادی واقعی است!

*مشخص نیست این کشف و شهود از کجا به قلب دکتر پورنجاتی وارد شده است که میان دولت و یا شاید حکومت! و مردم شکاف و کم‌اعتمادی و دوئیّت وجود دارد؟!

چه سندی در این رابطه وجود دارد و نشانه قطعی که بتوان بوسیله آن وجود بی‌اعتمادی و شکاف را اثبات کرد چیست؟!

البته «القای وجود شکاف و اختلاف در ایران»، قصه پرغصه‌ای است که عددی از مشاهیر جریان سیاسی خاص، به دلایل نامعلوم کمر به نهادینه‌سازی آن در افکار عمومی بسته‌اند.

در همین زمینه، هادی خانیکی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و از مقامات دولت اصلاحات نیز چندی قبل در بخشی از یک گفت‌وگو با سایت جماران با بیان اینکه مردم (ایران) به رسانه ها اعتماد ندارند! اظهار کرده بود: اگر در جامعه‌ای میان حکومت و جامعه شکاف وجود داشته باشد، دودستگی و جدایی را میان جامعه و رسانه‌ها و حتی در بخش‌های مختلف جامعه می‌توان دید!

و همچنین بهمن ماه سال گذشته بود که رضا صالحی امیری، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز در نشستی به مناسبت ۲۲ بهمن، از «شکاف» بعنوان عامل سقوط نظام شاهنشاهی یاد کرد و جالب آنکه هم او بود که مدتی قبل از سخنان بهمن‌ماهی خود در اجلاس ماهیانه بنیاد باران(وابسته به لیدر اصلاح‌طلبان) به وجود شکافی عمیق میان نگاه ساختارهای رسمی و غیر رسمی ایران اشاره کرده بود.

نهاد تحت امر صالحی امیری یعنی سازمان اسناد نیز مدتی پس از انتشار این سخنان و تحلیل آنها در همین بسته‌ی تحلیلی، نظرات خود را در قالب جوابیه‌ای صادر کرد و طی آن مدعی تمایز معنای «شکاف» با «پارادوکس»! شد و از این نوشت که شکاف مورد اشاره‌ی امیری، شکاف موجود در دوران پهلوی نبوده است!

خوانش تلاش جمعی چهره‌های جریان خاص مبنی بر وجود چیزی به نام شکاف یا بی‌اعتمادی میان دولت و حاکمیت و البته مردم؛ مقوله‌ای است که نمی‌توان به راحتی از آن گذشت زیرا از منظر تحلیلی و با فکت‌های موجود، به هیچ‌وجه سناریوهای خیرخواهانه‌ای در فراروی آن قابل تصور نیست.

و همانطور که در صحبت‌های پورنجاتی نیز گزینه «تکرار»! مشاهده می‌شود، ظاهراً مسئله‌ی بی‌اعتمادی ملت و دولت در ایران، مسئله‌ی یک اظهار نظر شخصی و یک بار بیان شده هم نیست بلکه بر طبق موارد اشاره شده؛ پس از این نیز شاهد اصرار جریان سیاسی خاص بر وجود این شکاف در جمهوری اسلامی ایران خواهیم بود.

گفتنیست، مقام معظم رهبری چند سال قبل در لابه‌لای یکی از بیانات خود با اشاره به قضیه القای شکاف در ایران فرمودند:

«ایجاد شکاف در میان ملت، به جان هم انداختن آحاد ملت، فاصله ایجاد کردن بین توده‌ی عظیم مردمی کشور با مسئولین، ایجاد سوءظن، ایجاد بگومگو بر سر قضایای هیچ و پوچ. یکی از مهمترین اقلام دشمنی دشمنان با انقلاب اسلامی این است؛ باید مراقب بود»

معظم‌له همچنین در یکی دیگر از بیانات خود نیز تأکید ویژه‌ای را مطرح کرده و می‌فرمایند: «همه باید مراقب ایجاد شکاف، ایجاد فتنه، ایجاد بدبینی نسبت به دستگاه (جمهوری اسلامی) باشند»…

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.