آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » بازگشت قیمت مسکن به قیمت های سال ۹۰
بازگشت قیمت مسکن به قیمت های سال ۹۰

بازگشت قیمت مسکن به قیمت های سال ۹۰

گزارش وزارت راه و شهرسازی نشان داد
بازگشت قیمت مسکن به قیمت های سال ۹۰
ثبات بازار مسکن و رکود در این بازر مانع از افزایش قیمت مسکن در ۲ سال اخیر شده است. افزایش بی سابقه قیمت مسکن از سال ۹۱ آغاز شد که به اعتقاد اکثر کارشناسان بازار مسکن این افزایش قیمت بیشتر به صورت حباب گونه بود و ربطی به قیمت واقعی مسکن نداشت.

سوداگری و دلالی در بازار مسکن به رشد قیمت ها دامن زد تا آنجا که در ۳ سال اخیر قدرت خرید مردم و متقاضیان واقعی را برای خرید مسکن کاهش داد. البته رکود بازار مسکن تا حدودی موجب خالی شدن حباب قیمتی و کاهش سوداگری ها در این بازار شده و بازار را به سمت معاملات واقعی سوق داده است. اکنون نیز گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نشان می دهد قیمت های مسکن به سمت قیمت واقعی آن و قیمت های سال ۹۰ تمایل دارد.
دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن در گزارشی اعلام کرد ثبات نسبی قیمت مسکن در شرایطی ادامه داشته است که قیمت حقیقی مسکن به صورت مداوم کاهش یافته و حباب قیمت مسکن تخلیه شده است و در صورت ادامه ثبات قیمت مسکن در سال ۱۳۹۴، سیر نزولی قیمت حقیقی مسکن همچنان ادامه می یابد به طوری که قیمت حقیقی مسکن (قیمت اسمی تعدیل شده با شاخص تورم عمومی) در شهریور ماه سال ۱۳۹۴ برابر با قیمت اسمی مسکن در فروردین ماه سال ۱۳۹۰ است.
گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن همچنین در خصوص بهای مسکن و اجاره نشان می دهد که روند قیمت مسکن از ابتدای سال ۱۳۹۱ تا پایان اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ در شهر تهران پس از طی یک روند صعودی نسبتاً شدید، از تیرماه سال ۱۳۹۲ از ثبات نسبی برخوردار بوده و به حدود ۴ میلیون به ازای هر مترمربع رسیده است. همچنین بررسی بازار اجاره مسکن نیز نشان می دهد هرچند این بازار در شهر تهران در سال ۱۳۹۳ از ثبات نسبی برخوردار بوده ولی از ابتدای سال سال ۱۳۹۴، با یک روند افزایشی ملایم مواجه شده به طوری که در شهریور ماه سال ۱۳۹۴ نسبت به ماه مشابه سال قبل حدود ۱۲ درصد افزایش یافته است و با پایان فصل جابه جایی مستاجران مطابق با الگوی سال های گذشته و با توجه به ثبات در قیمت مسکن و همچنین کنترل نرخ تورم (به عنوان ۲ عامل اصلی تاثیرگذار بر اجاره بهای مسکن)، می توان انتظار داشت که در ادامه سال جاری، بازار اجاره مجدداً در سطح قیمتی جدید از ثبات برخوردار شود.
بر اساس گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن ثبات نسبی قیمت مسکن در شرایطی ادامه داشته است که نرخ تورم عمومی با وجود سیر نزولی طی دو سال اخیر، همواره بالغ بر ۱۱ درصد بوده لذا قیمت حقیقی مسکن به صورت مداوم کاهش یافته و حباب قیمت مسکن تخلیه شده است و در صورت ادامه ثبات قیمت مسکن در سال ۱۳۹۴، سیر نزولی قیمت حقیقی مسکن همچنان ادامه می یابد به طوری که قیمت حقیقی مسکن (قیمت اسمی تعدیل شده با شاخص تورم عمومی) در شهریور ماه سال ۱۳۹۴ برابر با قیمت اسمی مسکن در فروردین ماه سال ۱۳۹۰ است. همچنین طی سه سال اخیر نرخ رشد اجاره بها همواره کمتر از نرخ تورم عمومی بوده است.

توقف روند صدور پروانه های ساختمانی
بررسی تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده در این خصوص نشان می دهد با ایجاد ثبات قیمتی در بازار مسکن از اواسط سال ۱۳۹۲ و کاهش حاشیه سود و همچنین عدم فروش واحدهای مسکونی تکمیل شده به دلیل کاهش قدرت خرید متقاضیان مسکن، بتدریج ساخت و ساز جدید و در نتیجه تقاضا برای پروانه ساختمانی نیز در بازار مسکن کاهش یافته است.
منبع: ایران

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.