آخرین خبرها
خانه » اخبار سازمان بسیج مهندسین » بافت فرسوده را درکشور تولید می کنیم/ تشریح سه وجه ساختمان از بعد معماری

بافت فرسوده را درکشور تولید می کنیم/ تشریح سه وجه ساختمان از بعد معماری

bafte farsudeساخت و ساز در دید وسیع شهرسازی تاثیر بسزایی در زندگی انسان دارد؛ بخش اعظمی از روابط اجتماعی و عمر هر فردی در ساختمان ها می گذرد و می توان این ادعا را داشت که شهرسازی تاثیر مستقیم در پرورش انسان متعالی دارد؛ به همین جهت ساخت و ساز ایمن، اصولی و زیبا یک امر حیاتی است و باید از سوی دست اندرکاران این حوزه جدی گرفته شود.

نائب رئیس جامعه مهندسان شهرساز ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار «صما» ضمن بیان این مطلب گفت: زیبایی، رفاه، آسایش و آرامش چهار اصل و نیاز اساسی زندگی انسان در محل سکونتش به حساب می آید. بخش اعظمی از روابط اجتماعی و عمر هر فردی در محل سکونتش طی می شود، به همین جهت ساخت و ساز بخش مهمی از زندگی انسان را تشکیل می دهد.

ناصر مشهدی زاده ساخت و ساز موجود در کشور را بسیار ناپایدار دانست و اذعان داشت: هر لحظه از زندگی افراد جامعه به خاطر ناپایداری ساختمان ها به خطر می افتد؛ علاوه بر آن عدم اجرای کار تخصصی در بخش ساخت و ساز بر زیبایی شهر هم تاثیر نامطلوبی گذاشته است و می توان این ادعا را کرد که در ساختمان های ما زندگی مطلوب وجود ندارد.

نائب رئیس جامعه مهندسان شهرساز ایران، ساختمان از بعد معماری را دارای سه وجه برشمرد و گفت: اول سرپناه، به معنی اینکه سقفی که انسان را از حوادث طبیعی حفظ کند، دوم ساختمان هایی که براساس مقررات ملی ساختمان و اصول فنی ساخته می شوند، جنبه سوم هم معماری است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در مرحله اول جسم انسان محافظت می شود؛ مرحله دوم که با رعایت استاندارد مهندسی آسایش در ساختمان تامین می گردد و در مرحله سوم جان انسان و روح مد نظر است که جایش در ساختمان های فعلی خالیست، روح انسان ها در یک معماری خوب آسایش پیدا می کند.

مشهدی زاده با اعتقاد بر اینکه بخش عمده ساخت و ساز کشور در بافت فرسوده قرار دارد، تصریح کرد: در بخش بافت فرسوده، روستاها وضعیت وخیم تری دارند و به دلیل عدم کیفیت ساختمان ها میزان آسیب پذیری بخش روستایی بیشتر است.

نائب رئیس جامعه مهندسان شهرساز ایران با بیان اینکه بخش عمده ای از ساختمان ها در بافت فرسوده مربوط به دهه های قبل است، اظهار داشت: علاوه بر ساختمان های قدیمی بخش عمده ای از بافت فرسوده در سال های اخیر به وجود آمده، یعنی ما با حرکت نادرست فنی، مصالح نامرغوب، نبود ناظر مقیم، نبود سازنده حرفه ای و… در اصل بافت فرسوده تولید کرده ایم که میزان زیادی از این بافت فرسوده را مسکن مهر تشکیل می دهد.

مشهدی زاده در ادامه یادآورشد: متاسفانه خدمات شهری در بافت فرسوده در حداقل میزان ممکن قرار دارد؛ جالب اینجاست که در طرح های جدیدی همچون مسکن مهر هم خدمات شهری در رتبه صفر قرار دارد، حال اینکه در چنین شرایط و جامعه ای چگونه انسان متعالی رشد کرده و به آرامش می رسد، خود جای تامل دارد.

وی با اعتقاد به اینکه شهر موجود زنده و دارای تولد و حیات است که شاید یک روزی بمیرد و قبل از مردن دچار فساد شود، تصریح کرد: ساختمان ها سلول های شهری هستند اگر سلولهای کوچک سالم نباشند، در نتیجه شهر هم دچار ناپایداری و فرسودگی می شود.

نائب رئیس جامعه مهندسان شهرساز ایران در ادامه یادآورشد: اگر نسبت به نوسازی و بهسازی شهر اقدام نشود، بدنه بزرگ شهر دچار خرابی می شود؛ البته عوامل متعدد از جمله شرایط اقتصادی، سیاسی، جغرافیایی و.. در نوسازی و بهسازی شهر تاثیر دارد.

مشهدی زاده در پایان تاکید کرد: مدیریت شهری، مدیریت اقتصادی، اقلیم شهری و… همه از جمله موضوعاتی است که فقط در شهر تحقق می یابد. باید نسبت به ساخت شهر مطلوب و استاندارد جدی بود، بافت فرسوده هم متاثر از این موضوع نیست و باید اقدامات جدی در رابطه با آن انجام بگیرد، در این شرایط ترمیم نمی تواند راهگشا باشد باید به جراحی فکر کرد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.