آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » برجام…
برجام…

برجام…

عراقچی: امیدواریم در موعد مقرر نگارش «برجام» پایان یابد/ هیچ امتیاز خاصی نمی‌دهیم/ تعداد پرانتزها زیاد است

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایرانی روند نگارش متن «برجام» را آهسته و پیوسته خواند و گفت: در حال پیشرفت هستیم، البته بعضی بخش‌ها در پرانتز است که تعدادشان هم زیاد است.
خبرگزاری فارس: عراقچی: امیدواریم در موعد مقرر نگارش «برجام» پایان یابد/ هیچ امتیاز خاصی نمی‌دهیم/ تعداد پرانتزها زیاد است

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: هنگامی که نگارش متن توافق به پایان برسد، تاریخی برای اجرای آن تعیین می‌شود. در آن روز همه تحریم‌های اقتصادی و مالی علیه ایران باید لغو شود.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان تاکید کرد که یکی از خواسته‌های اصلی مذاکره کننده « لغو فوری همه تحریم‌های مالی و اقتصادی » هنگام اجرایی شدن توافق است.

وی افزود: وقتی که نگارش توافق پایان یابد، روزی را برای اجرایی شدن آن تعیین می‌کنیم. آن روز حتما باید همه تحریم‌ها علیه ایران لغو شود. مذاکرات کنونی هم بر همین اساس در جریان است. توافقات کلی شده و در حال بحث بر سر جزییات و نگارش آن هستیم.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره سخنان اخیر جان کری که گفته بود بازرسی از ایران ابدی خواهد بود، گفت: فکر نمی‌کنم چندان چیز عجیب و غریبی باشد. این یکی از اصول اولیه ان.پی.تی است. کشورهایی که به ان.پی.تی ملحق و بر اساس آن از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای برخوردار می‌شوند، فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز خود را دنبال می‌کنند و در مقابل بازرسی‌های آژانس و اعتمادسازی به آژانس را می‌پذیرند.

وی تاکید کرد: اینکه نظارت‌هایی وجود داشته باشد که از صلح آمیز بودن برنامه‌ها اطمینان حاصل شود، یکی از اصول اولیه ان.پی.تی است. ما هم سال‌هاست که به ان.پی.تی پیوسته‌ایم و بر اساس آن، یک موافقتنامه پادمان بین ایران و آژانس امضا شده که دائمی است پس بازرسی‌ها چیز عجیب و غریبی نیست.

عراقچی گفت: در مذاکرات نیز بحث نظارت‌ها یکی از بحث‌های جدی ماست .آنچه جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات به طرف مقابل عرضه می‌کند، اعتمادسازی است. ما هیچ امتیاز خاصی نمی‌دهیم و در مقابل، آنها غنی سازی، آب سنگین و ادامه برنامه‌های ما ،همکاری‌ها و رفع تحریم‌ها را می‌پذیرند. ما در مقابل اعتمادسازی را قدری بیشتر می‌کنیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان درباره لزوم تصویب پروتکل الحاقی در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از موضوع‌های مذاکره، پروتکل الحاقی است که اگر مجلس شورای اسلامی بپذیرد اجرایی خواهد شد. این هم چیز عجیب و غریبی نیست چون بیش از ۱۰۰ کشور دنیا پروتکل الحاقی را اجرا می کنند. یکی از اصول اولیه ان.پی.تی این است که کشورها برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز خود را خواهند داشت و در مقابل، با یکسری نظارت‌ها و بازرسی‌ها توسط آژانس موافقت می‌کنند تا اعتماد وجود داشته باشد.

عراقچی روند نگارش متن توافق جامع را «آهسته و پیوسته» توصیف کرد و گفت: در حال پیشرفت هستیم و امیدواریم بتوانیم در موعد مقرر این کار را به پایان برسانیم.

وی افزود: البته هنوز در خصوص بعضی از موارد همچون ادبیات نگارش متن و برخی مسائل اختلاف نظر وجود دارد، همچنان بعضی بخش‌ها در پرانتز است که تعدادشان هم زیاد است.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.