آخرین خبرها
خانه » اخبار استان البرز » برخورد قاطع با مراکز متخلف فرهنگی و هنری البرز
برخورد قاطع با مراکز متخلف فرهنگی و هنری البرز

برخورد قاطع با مراکز متخلف فرهنگی و هنری البرز

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز گفت: به صورت جدی به واحدهای فرهنگی، هنری و آموزشی تذکر می‌دهیم که در صورت مشاهده کوچک‌ترین تخلفی، دیگر با آنها مدارا نکرده و بلافاصله مجوز فعالیت این واحدها لغو می‌شود.

سید موسی حسینی کاشانی اظهار داشت: خطبه‌های روشنگرانه روز گذشته نماینده ولی فقیه در استان البرز و خطیب جمعه شهرستان کرج، نقشه راه بسیار روشن و دقیق برای دستگاه‌ها و نهادهای متولی امور فرهنگی و آموزشی بود.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد استان البرز تصریح کرد: ایشان در جلسات مختلف از جمله جلسه شورای فرهنگ عمومی استان البرز تذکرات جدی در این زمینه مطرح کرده بودند و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز بر اساس وظایفی که دارد، رفع این دغدغه‌ها را در دستور کار خود قرار داده است.

این مسئول افزود: در ابتدا باید تاکید کنیم که مجموعه ارشاد استان البرز و ادارات شهرستانی ما آمادگی کامل دارند تا دغدغه‌های نماینده ولی فقیه که در حقیقت دغدغه‌های همه مردم مومن و ولایی استان است را رفع کنیم.

حسینی کاشانی افزود: بخشی از دغدغه‌های آیت‌الله حسینی همدانی مربوط به عملکرد واحدها و مراکز آموزش هنری از جمله آموزشگاه‌های موسیقی بود که دغدغه‌ای صحیح و بسیار درستی است.

وی بیان داشت: رویکرد اداره ارشاد این است که تذکرات مسئولان ارشد و دلسوزان اسلام و انقلاب را به طور جدی پیگیری کرده و در همین رابطه طرح‌های متعددی با هدف نظارت بر عملکرد مراکز فرهنگ و هنری البرز انجام شده است.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد استان البرز در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا با واحدهای متخلف برخوردی صورت گرفته است، گفت: تاکنون چندین جلسه در همین ارتباط برگزار کردیم و مجوز تعدادی از این مراکز نیز به دلیل تخلفاتی که داشتند، لغو گردیده و مجوز تعداد دیگری نیز تمدید نشده است.

حسینی همدانی با اشاره به گستردگی مراکز فرهنگی و هنری و آموزشی زیر نظر ارشاد استان البرز گفت: متاسفانه علی‌رغم اینکه واحدهای نظارت و بازرسی این اداره کل به صورت بی‌وقفه تلاش می‌کنند، اما به دلیل گستردگی و تعداد زیاد مراکز، نمی‌توانیم تمام این واحدها را به صورت لحظه به لحظه کنترل کنیم.

وی افزود: به همین دلیل نمی‌توانم وجود اشکال و نقص در کارها را به طور کامل رد کنم و انتظار ما از مردم این است که در این حوزه به کمک و یاری ارشاد آمده و در صورت مشاهده هرگونه تخلفی، بلافاصله موضوع را به بازرسان این اداره اطلاع دهند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان البرز یادآور شد: همچنین بار دیگر و به صورت جدی به واحدهای فرهنگی، هنری و آموزشی که از این اداره مجوز فعالیت گرفته‌اند، تذکر می‌دهیم که در صورت مشاهده کوچک‌ترین تخلفی، دیگر با آنها مدارا نکرده و بلافاصله مجوز فعالیت این واحدها لغو می‌شود.

حسینی همدانی گفت: در سال جاری بیش از ۸۰۰ بازرسی سرزده از واحدهای فرهنگی و هنری استان البرز داشتیم و به طور قطع این بازدیدها برای سال آینده افزایش خواهد داشت.

حسینی همدانی همچنین به بخش‌های دیگر خطبه‌های روز گذشته نماز جمعه کرج اشاره کرد و گفت: در این خطبه‌ها نماینده ولی فقیه استان البرز درباره نحوه تبلیغات سطح شهر گلایه‌هایی را مطرح کردند.

وی اظهار داشت: ضمن قدردانی مجدد از رهنمودهای نماینده ولی فقیه در استان البرز، تاکید می‌کنم که ساماندهی تبلیغات شهری نیازمند عزم جدی دیگر دستگاه‌ها بوده و تمام کار بر عهده و زیر نظر ارشاد نیست.

این مسئول تصریح کرد: به عنوان نمونه برخی از دستگاه‌ها در زمان جانمایی تبلیغات شهری، با بخش خصوصی برای ساخت سازه‌های تبلیغاتی قراردادی را امضا کرده‌اند که بر اساس این قرارداد بخشی و یا تمام سازه‌های تبلیغاتی را برای مدت معین و مشخصی در اختیار بخش خصوصی قرار داده‌اند.

حسینی همدانی افزود: متاسفانه در زمان عقد قراردادهای فوق به این قانون که باید ۲۰ درصد تبلیغات شهری برای موضوعات فرهنگی اختصاص یابد، توجه نشده و یکی از مشکلات ما همین نکته است.

وی بیان داشت: موضوع فوق چندین بار در جلسات شورای فرهنگ عمومی استان البرز به بحث گذاشته شده و در تلاش هستیم با همکاری و همراهی دیگر دستگاه‌ها، ساماندهی تبلیغات شهری به ویژه در شهرستان کرج را در ماه‌های آینده به طور کامل نهایی کنیم.

حسینی همدانی تاکید کرد: البته تحقق این مهم بدون همراهی دستگاه‌های مختلف میسر نمی‌شود، چرا که در این حوزه تمام مسائل در اختیار ارشاد نیست.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین مشکلات استان البرز در حوزه تبلیغات شهری وجود واسطه‌های مختلف است، گفت: متاسفانه این موضوع در البرز مالک و متولی اصلی و مشخصی ندارد و همین امر موجب کندی نظارت در امور نظارتی و اجرای طرح‌های سامان‌دهی شده است.

حسینی همدانی در پایان وعده داد که برای رفع دغدغه‌های نماینده ولی فقیه در استان البرز کمیته ساماندهی تبلیغات شهری در استان البرز از این پس با جدیت بیشتری وظائف خود را انجام خواهد داد.
لازم به توضیح است، خطیب جمعه شهرستان کرج روز گذشته طی سخنان روشنگرانه گفته بود: کسی که مسئولیتی را قبول می‌کند نباید نسبت به انجام مسئولیت خود و وظایفی که برعهده دارد بی‌تفاوت باشد و اجازه دهد که مدیران و کارکنان مجموعه او از انجام وظایف تخطی کنند.

نماینده ولی فقیه در استان البرز افزود: اگر کسی مسئولیتی را پذیرفت و نظارتی بر کارها نداشت و مجموعه او خطایی مرتکب شدند به طور قطع او در برابر خدا، ولایت و ملت مسلمان ایران مسئول است و عذری از او پذیرفته نیست.

حسینی‌همدانی ادامه داد: الان در سطح شهر ملاحظه می‌کنیم که کلاس‌های به اصطلاح آموزش زبان به صورت مختلط برگزار می‌شود، وقتی که به مسئولین هشدار می‌دهیم توجهی نمی‌کنند.

خطیب جمعه شهرستان کرج بیان داشت: وقتی می‌خواهیم برای کارهای اسلامی و فرهنگی مثل برگزاری کلاس قرائت قرآن تبلیغ کنیم می‌بینیم تمام مراکز و جاهای تبلیغی را فروخته‌اند، به چه کسی فروخته‌اند؟ به کسانی فروخته‌اند و برای کاری فروخته‌اند که مسیر جمهوری اسلامی اصلا در آن مسیر نیست و هیچ مسئولی هم نظارت نمی‌کند.

آیت‌الله حسینی‌همدانی تاکید کرد: اگر مسئولی می‌گوید من از این کارها خبر ندارم بیاید آدرس این مراکز را به او بدهیم تا متوجه باشد در مجموعه او و در کارهایی که به دستگاه او ارتباط دارد چگونه عمل می‌شود.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.