آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » برخی کشورها به دنبال تاثیرگذاری بر مناسبات تهران و پکن

برخی کشورها به دنبال تاثیرگذاری بر مناسبات تهران و پکن

13930611000637_PhotoA

سفیر ایران در پکن گفت که روابط ایران و چین در طول تاریخ همواره مسیر دوستی را پیموده و هم اکنون نیز مناسبات تهران – پکن بالاترین سطح مناسبات دوران خود را تجربه می‌کند.

علی اصغر خاجی سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین در مصاحبه‌ای با «چنگ پینگ» سردبیر روزنامه گلوبال تایمز انگلیسی، به مناسبات ایران و چین، مسائل خاورمیانه و موضوع هسته‌ای پرداخت..

سفیر ایران در چین در این گفت‌وگو که به مناسبت سی و ششمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران انجام شد، ضمن یادآوری همزمانی ایام جشن پیروزی انقلاب اسلامی با جشن سال نو چینی در ماه فوریه، روابط ایران و چین را دارای استحکام و روبه رشد خواند و تأکید کرد: روابط دو کشور در طول تاریخ همواره مسیر دوستی را پیموده و هم اکنون نیز مناسبات تهران – پکن بالاترین سطح مناسبات دوران خود را تجربه می‌کند.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص چالش‌های روابط ایران و چین، تصریح کرد: خوشبختانه همانگونه که در طول تاریخ هم روابط دو کشور دوستانه بوده در حال حاضر هم چالشی در این میان وجود ندارد. البته برخی کشورها می‌خواهند بر روابط ایران و چین تأثیر بگذارند، ولی این مسئولیت مشترک دو کشور است که اجازه ندهند هیچ طرف سومی بر سلامت مناسبات بین آنها اثر بگذراد.

پرسش دیگر این روزنامه نگار ارشد چینی در خصوص احتمال دستیابی به اجماع بین طرفین در گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران با ۱+۵ بود که خاجی در پاسخ ضمن قدردانی از نقش مثبت چین در این گفت‌وگوها، یادآور شد: از همان آغاز، ایران همواره گفته که ایران درصدد دستیابی به جنبه صلح آمیز انرژی هسته‌ای بوده و شعار ما هم این بوده که انرژی هسته‌ای صلح آمیز برای همه و سلاح هسته‌ای برای هیچکس؛ اما طرف دیگر استانداردهای دوگانه‌های را مطرح ساخته و موضوع را سیاسی کرده است. یک رژیم در منطقه ما وجود دارد که سلاح هسته‌ای تولید کرده و امنیت منطقه را تهدید می‌کند در حالی که همیشه از حمایت‌های غرب بهره‌مند بوده است. در مقابل کشور من همیشه در استفاده صلح آمیز تأکید کرده ولی تحت تحریم قرار داده شده است.

وی افزود: در طول تاریخ فعالیت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هیچ کشوری به اندازه ایران همکاری با نظام بازرسی آژانس نکرده است. با این وجود باز هم ما آمادگی برای همکاری بیشتر را با آژانس داریم. ما همانگونه که عضو ان پی تی بوده و همواره به تعهداتمان پایبند بوده‌ایم، متقابلاً توقع منطقی داریم که از حقوق و امتیازات این عضویت نیز بهره‌مند شده و تحریم‌های ناعادلانه برداشته شود.

همچنین چنگ پینگ تأثیر کاهش شدید قیمت نفت بر بودجه و برنامه‌های ایران را جویا شد که سفیر کشورمان با اشاره به اثر کلی این کاهش بر همه کشورهای تولید کننده نفت تأکید کرد: گرچه کشورهای وارد کننده نفت در کوتاه مدت از کاهش قیمت آن سود می‌برند، لیکن برای دراز مدت حتی بر آنها نیز اثرات نامطلوب خود را خواهد گذاشت. چرا که بی ثباتی بازار نفت روند تولید آتی آن و به طور طبیعی تأمین انرژی وارد کنندگان را با مشکل مواجه خواهد ساخت.

سفیر ایران یادآور شد: در دوران حمله صدام حسین به ایران و تحمیل جنگ بر ما، کشورم تنها بود و فقط کشورهای اندکی به ما کمک می‌کردند، اما ما ایستادگی کرده و جنگیدیم. اگر الان نیز عده‌ای بر این باورند که می‌توانند با سقوط بهای نفت به مافشار آورند تا از مواضع بر حقمان عقب نشینی کنیم، باید بگویم که دارند دوباره آن اشتباه تاریخی را تکرار می‌کنند.

گلوبال تایمز از نقش ایران در خاورمیانه و همچنین مبارزه با تروریسم به ویژه خطر داعش سئوال کرد که خاجی با اشاره به پیشینه طولانی پدیده تروریسم در منطقه ما و ارتباط ریشه‌ای پدیده افراط گرایی و تروریسم خاورمیانه با برخی قدرت‌های بزرگ غربی و نظام‌های بسته و دیکتاتوری منطقه، خاطرنشان کرد: این جای سؤال دارد که کشورهایی که خود به وجود آورنده داعش و سایر گروه‌های تروریستی هستند، آیا در مبارزه با آن تحت عنوان ائتلاف ضد تروریسم جدی هستند؟ جمهوری اسلامی در مبارزه با تروریسم با قدرت عمل می‌کند، در مبارزه واقعی با تروریسم می‌بایست به ریشه‌های ایجاد آن توجه شود. داعش این روزها همه نوع انسان‌های بیگناه اعم از سنی، شیعه و غیر مسلمانان را قربانی می‌کند. گروه‌های انسانی که صدها سال در عراق و سوریه با هم زندگی مسالمت آمیزی داشته‌اند.

روزنامه نگار ارشد چینی گمانه زنی برخی رسانه‌ها درباره گفت‌وگوی ایران و آمریکا درباره عملیات نظامی مشترک علیه داعش را جویا شد که خاجی خاطرنشان کرد: گفت‌وگوهای ایران و آمریکا صرفاً در موضوع هسته‌ای می‌باشد. ما بر اساس این تفکر که مشکلات منطقه باید با کمک و همکاری کشورهای منطقه حل و فصل شود، با برخی کشورهای منطقه خودمان مانند عراق، سوریه و افغانستان در این زمینه همکاری‌هایی داریم.

سفیر ایران در چین در پایان به یکی از موضوعات مورد اختلاف ایران با غرب یعنی روش آنها در تقسیم تروریست‌ها به تروریست خوب و تروریست بد اشاره کرد و گفت: هرگاه گروهی در راستای منافع آنها به اقدامات تروریستی مبادرت می‌ورزند آنها با تروریست‌ها همکاری کرده و هرگاه حتی همان گروه‌ها علیه منافع غرب تغییر مسیر داده با شعار مبارزه با تروریسم با آنها می‌جنگند. بخش عمده‌ای از سلاح و مهمات مورد استفاده داعش که مستقیم یا غیر مستقیم دریافت می‌کنند از کشورهای ثالث به دست آنها می‌رسد.

منبع: خبرگزاری فارس

 

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.