آخرین خبرها
خانه » اخبار استان البرز » برداشت ۱۰ میلیارد مترمکعب آب اضافی از سفره های زیر زمینی کشور
برداشت ۱۰ میلیارد مترمکعب آب اضافی از سفره های زیر زمینی کشور

برداشت ۱۰ میلیارد مترمکعب آب اضافی از سفره های زیر زمینی کشور

معاون وزیر جهاد کشاورزی : برداشت ۱۰ میلیارد مترمکعب آب اضافی از سفره های زیر زمینی کشور کرج-ایرنا-معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با بیان اینکه در وضعیت کنونی موضوع آب به مدیریت اصولی در کمترین زمان ممکن نیاز دارد،گفت: سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب آب اضافی از سفره های زیر زمینی کشور برداشت می شود. برداشت ۱۰ میلیارد مترمکعب آب اضافی از سفره های زیر زمینی کشور به گزارش ایرنا، عباس کشاورز روز سه شنبه در آیین گشایش هشتمین نمایشگاه تکنولوژی زیر ساخت های کشاورزی کشور که در مجتمع فرهنگی و نمایشگاهی گلستان گلشهر کرج برگزار شد، افزود: مصرف آب های سطحی و زیر زمینی کشور باید بر اساس نیاز واقعی مدیریت شود و عرضه و تقاضا در این بخش متفاوت از گذشته باشد. وی با بیان اینکه خشکسالی و بحران آب در سال های گذشته آثار زیست محیطی مخرب مانند خشک شدن دریاچه ها را به دنبال داشته است ، گفت: استمرار این وضعیت تهدید بزرگی برای محیط زیست کشور محسوب می شود. معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد که این مقوله نباید به حاشیه رود و از نگاه ها دور بماند بلکه نیازمند مدیریت و برنامه ریزی اصولی در کمترین زمان ممکن است. وی با اشاره به سه رویکرد مهم برای آینده کشاورزی و حفاظت از منابع آبی کشور گفت: مدیریت منابع آب ، توجه به پایداری محیط زیست و افزایش تولید و درآمد در بخش کشاورزی با استفاده از روش های عملی و عملی ضروری است. معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بسیاری از کشور امروز به بحث مدیریت آب ورود کرده اند، افزود: اگر ما بحران و مشکل آب را به خود بقبولانیم می توانیم از روش های موفق جهان در عرصه مدیریت آب استفاده کنیم. کشاورز از صاحبان فناوری و شرکت های تولیدی تخصصی خواست در زمینه مدیریت آب و بحران خشکسالی به کمک دستگاه های اجرایی از جمله وزارت جهاد کشاورزی بیایند. وی با بیان اینکه اکنون فرصتی برای آزمون و خطا در بخش مدیریت منابع آبی کشور نداریم ، گفت: تنها حدود ۸ سال فرصت داریم تا بحران آب را مدیریت کنیم در غیر این صورت فرصت ها از دست خواهد رفت.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تغییر الگوی کشت در مزارع را از مهم ترین راهکارها برای مدیریت آب دانست و اظهار داشت: بخش عمده منابع آبی در بخش پرورش بذور گیاهی مصرف می شود که باید نشاء کاری را جایگزین این روش کرد.
وی ادامه داد: استفاده از این روش حدود ۳۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی خواهد کرد.
کشاورز، بوته کاری زراعی و بذر پاشی به صورت تنک را روشی نامناسب درکشت دانست و افزود: در این بخش باید بوته کاری با استفاده از مکانیزاسیون و تکنولوژی به صورت فشرده انجام شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: سیاست این وزارتخانه حمایت از بخش خصوصی است و نگرانی ما این است که بخش خصوصی موضوع بحران آب را جدی نگیرد.
وی تاکید کرد که صاحبان فناوری باید داشته های خود را به مزارع کشاورزی و باغی انتقال دهند تا با استفاده از تجهیزات نوین طرح های کشاورزی به صورت اصولی پیش رود.
کشاورز افزود: صاحبان صنایع و فناوری باید ثابت کنند که می توانند با استفاده از روش های جدید بخش کشاورزی را دگرگون کنند.
وی با اشاره به برپایی نمایشگاه تکنولوژی و زیرساخت های وزارت جهاد کشاورزی در کرج گفت: انتظار می رود دارندگان شرکت های تولیدی و صنعتی برای بهبود وضعیت کشاورزی کشور به کمک کشاورزان بشتابند و تعامل سازنده برای تغییر الگوهای کشت به وجود آورند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی از استانداری البرز خواست فضای مناسبی برای نمایشگاه های کشاورزی در این استان اختصاص دهد.
هشتمین نمایشگاه تکنولوژی زیرساخت های کشاورزی کشور روز سه شنبه با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و مسئولان استانی در کرج گشایش یافت .
در این نمایشگاه ۹۲ شرکت تولیدی از ۲۷ استان کشور ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی در فضایی به مساحت چهار هزارو۵۰۰ متر مربع به نمایش گذاشتند.
این نمایشگاه تخصصی به مدت چهار روز با محور معرفی تجهیزات آبیاری نوین و سیستم های نشاء کاری برپا شده است.
کشاورزان استان البرز می توانند در این مدت از جدیدترین دستاوردهای کشاورزی در این نمایشگاه دیدن کنند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.