آخرین خبرها
خانه » اخبار استان البرز » برنامه حفاظت از ۸۰ غار موجود در استان البرز تدوین می شود
برنامه حفاظت از ۸۰ غار موجود در استان البرز تدوین می شود

برنامه حفاظت از ۸۰ غار موجود در استان البرز تدوین می شود

برنامه حفاظت از ۸۰ غار موجود در استان البرز تدوین می شود
کرج- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز از تدوین برنامه حفاظت از غارهای استان البرز به منظور شناسایی و حفاظت از غارهای استان خبرداد.
[برنامه حفاظت از ۸۰ غار موجود در استان البرز تدوین می شود]

به گزارش ایرنا، حسین محمدی روز سه شنبه در کارگاه آموزشی حفاظت از غارها که در استانداری البرز برگزار شد، به شناسایی ۸۰ غار در این استان اشاره کرد و گفت: می توان البرز را جز استان های شاخص کشور از نظر تعداد غار در نظر گرفت.
کارگاه آموزشی حفاظت از غارها توسط انجمن غار و غارشناسان ایران به بهانه اجرای طرح گردشگری در غار یخ مراد و احتمال ورود آسیب به آن، برگزار شده است.
نحوه تشکیل غارها و دلیل حفاظت از آن ها و آب و کارست توسط اساتید دانشگاه و غارشناسان و دلایل حفاظت از غارهایی مثل یخ مراد شرح داده و اطلاعات لازم درباره ی این پدیده هادر اختیار حافظان غارها قرار داده شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز، ایران را یکی از کشورهای برتر در زمینه جاذبه های طبیعی دانست و افزود: ایران یکی از ۱۰ کشور برتر جهان در این زمینه است ولی در زمینه جذب گردشگر موفق نبوده و جزو ۱۰۰ کشور برتر جهان نیز در این زمینه نیست به همین دلیل باید تلاش های خود را برای جذب گردشگر بیشتر کنیم.
محمدی در ادامه به معضلات زیست محیطی موجود در استان البرز اشاره کرد و گفت: البرز کوچکترین استان کشور است اما تراکم جمعیت آن ۱۰ برابر میانگین کشوری است همچنین هفت درصد از فعالیت های اقتصادی کشور و ۲۰ درصد از ترافیک برون شهری در البرز انجام می شود.
وی ادامه داد: همین معضلات استان البرز را بیش از هر نقطه کشور با چالش های زیست محیطی مواجه خواهد کرد.
روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز گزارش می دهد:این کارگاه های آموزشی با مشارکت اداره ی کل محیط زیست و معاونت عمرانی استانداری البرز که از اعضای کارگاه غارشناسی این استان به شمار می آیند به صورت آزاد و رایگان برگزار شد.
کارگروه غارشناسی کشور در آخرین جلسه اش پس از بررسی پرونده ی غار یخ مراد و طرح گردشگری که اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان برای این غار داشته است، اعلام کرد: غار یخ مراد از لحاظ تکنوتیکی و ساختاری، مناسب گردشگری عمومی نیست.
سوژه گردشگری عمومی، یعنی غار فقط سه ماه از سال قابل مشاهده است و این برای اجرای طرح گردشگری کافی نیست.
هزینه ایمن سازی این غار با توجه به ساختار ناپایدار سنگ ها بسیار زیاد و در صورت سرمایه گذاری، غیرقابل بازگشت و معقول نیست.
همچنین کارگروه درخواست کرد که سرمایه گذار یخ مراد طرح مدیریت و بهره برداری ارائه کند، چون تا کنون چنین طرحی ارائه نشده است.
کارگروه پس از انجام این اقدامات درباره غار یخ مراد اعلام نظر قطعی خواهد کرد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.