آخرین خبرها
خانه » اخبار استان البرز » برنامه ریزی برای افزایش ۹ میلیون تنی تولیدات کشاورزی در کشور
برنامه ریزی برای افزایش ۹ میلیون تنی تولیدات کشاورزی در کشور

برنامه ریزی برای افزایش ۹ میلیون تنی تولیدات کشاورزی در کشور

برنامه ریزی برای افزایش ۹ میلیون تنی تولیدات کشاورزی در کشور
کرج- ایرنا- معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی از برنامه ریزی برای افزایش ۹ میلیون تنی انواع تولیدات کشاورزی در کشور خبرداد.
برنامه ریزی برای افزایش ۹ میلیون تنی تولیدات کشاورزی در کشور
به گزارش ایرنا، حسن رکنی بعد از ظهر شنبه در حاشیه بازدید از موسسه علوم دامی کشور مستقر در کرج در جمع خبرنگاران، مدیران و کارشناسان این موسسه به اجرای طرح های تحقیقاتی مختلف در جهت بهبود کمی و کیفی محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: یکی از بزرگترین طرح های وزارت جهاد کشاورزی در جهت ارتقا کمی و کیفی محصولات کشاورزی در جنوب کشور آغاز شده است.
وی اظهار داشت: اگر به دنبال ارزش افزوده در کشور هستیم، در زیربخش های کشاورزی بایستی به سمت افزایش آن باشیم، زیرا افزایش تولیدات در بخش دام و طیور ایجاد ارزش افزوده می کند.
وی تاکید کرد: تولید کاه و جو ارزش افزوده است ولی زمانی که تبدیل به ارزش بیشتری می شود که تبدیل به محصولی همچون پروتئین شود.
رکنی در خصوص طرح افزایش تولید ۹ میلیون تنی محصولات کشاورزی گفت: این افزایش تولید در قالب طرح ۵۵۰ هزارهکتاری احیای اراضی خوزستان در جنوب کشور انجام می شود که کشت های جدیدی در آن اجرائیی می شود.
وی افزود: در کنار اجرای احیای این اراضی به دنبال آن هستیم تا در تولید و افزایش محصولات دامی فعالیت های جدیدی انجام شود که منجر به انعقاد قراردادهای شده که تولید خوراک های مناسب از سرشاخه های نیشکر برای دام و طیور از جمله این قراردادها است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی به طرح های دیگری همچون استفاده از محصولات فرعی همچون پوست پسته اشاره کرد و بیان داشت: در سال جاری به صورت پایلوت اقدامات اجرائی استفاده از این محصول فرعی به میزان حدود ۵۰۰ هزار تن پوست پسته آغاز شده است.
وی گفت: قرار است تا برای نخستین بار بخشی از این پوست های پسته را به شکل سیلو در واحدهای تولیدی استفاده کنیم و امیدواریم حاصل آن در سال آینده با ارزیابی های انجام شده از تولیدکنندگان نتایج مثبتی در برداشته باشد تا بتوانیم این کار را توسعه دهیم.
رکنی همچنین به تحقیقات بخش طیور اشاره کرد و افزود: به روز کردن بعضی از کارهای تحقیقاتی روی لاین موجود طیور مورد بحث است، در حالیکه لاین موجود یک مجموعه ارزشمند و اقتصادی مناسب دارد ولی نیاز است تا صفات اقتصادی خود را به لاین های موجود دنیا نزدیک کند که لازمه آن طرح و تحقیقات محققین است.
وی بعضی از ابتکارات، خلاقیت، اکتشافات و نوآوری ها در موسسه علوم دامی را راهگشای کار دانست و اضافه کرد: فعالیت های مستمر اصلاح نژادی از جمله این برنامه ها در این موسسه است.
**تولید ملکه زنبور عسل به شکل تجاری برای نخستین بار در کشور
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی به فعالیت هایی در بخش زنبور عسل نیز اشاره کرد و گفت: در سال جاری برای نخستین بار تولید ملکه زنبور عسل به شکل تجاری در کشور انجام شد که به واحدهای تولید کننده زنبور عسل ملکه فرستادیم تا بخشی از نیازهای تامین ملکه در کلونی های مختلف در سطح کشور را پوشش دهیم.
وی افزود: در سال جاری سه هزار ملکه در سطح این واحدها توزیع شد و امیدواریم این میزان به سرعت گسترش یابد.
**پیش بینی تولید ۹ میلیون تن شیر در کشور تا پایان سال جاری
رکنی در ادامه به موضوع تولیدات مختلف دامی در سطح کشور اشاره کرد و اظهار داشت: تا پایان سال ۹۳، هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تن شیر در کشور تولید شده بود که امیدواریم این عدد تا پایان سال جاری به بیش از ۹میلیون تن برسد که برای همین منظور روز به روز خود را تجهیز می کنیم و در حال اصلاح نژاد، عوامل محیطی و تغذیه ای دام ها هستیم.
وی همچنین به تولید گوشت قرمز نیز اشاره کرد و گفت: در یکسال گذشته ۷۸۰ هزارتن گوشت قرمز در کشور تولید شد که امیدواریم در سال جاری به میزان تولید بیش از ۸۰۰ هزار تن برسیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی یکی از طرح های مورد نظر برای افزایش تولید گوشت قرمز در کشور را یک طرح مشترک با موسسه علوم دامی با عنوان تولید دام های سنگین دومنظوره دانست و تاکید کرد: امیدواریم تا با توسعه واحدهای صنعتی جدید و با استفاده از پتانسیل های ژنتیکی جدید بتوانیم به این هدف دست یابیم.
وی گفت: در اجرای این طرح از نژادهائی همچون سمینتال استفاده می کنیم تا به سمت تامین کمبود مواد پروتئینی قدمی برداریم.
رکنی همچنین در حوزه تولیدات طیور نیز بیان داشت: سال گذشته حدود ۱۵۰ هزار تن تخم مرغ و مرغ صادرات داشتیم و امیدواریم امسال بازارهای جدیدی همچون روسیه را به بازارهای صادرکننده این محصولات کشورمان اضافه کنیم.
وی میزان تولیدات تخم مرغ در کشور را بسیارخوب ارزیابی کرد و افزود: با توجه به زیرساخت های خوب کشورمان علاوه بر تامین نیازهای داخلی کشورمان، صادرات خوبی را نیز داریم و امیدواریم شاهد رشد صادرات محصولات پروئینی باشیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین به صادرات ۶۵۰ هزار تنی انواع لبنیات کشورمان به خارج از کشور اشاره کرد و اظهار داشت: این میزان صادرات محصولات لبنیاتی در تاریخ کشورمان بی نظیر بود و امیدواریم در این حوزه نیز افزایش داشته باشیم.
وی افزایش تولید و صادرات در هر کدام از این محصولات را نیازمند برنامه های علمی پویا و هدفمند به سمت جلو دانست و گفت: برای همین منظور نیازمند رابطه تنگاتنگ با همکاران بخش تحقیقات هستیم.
رکنی در این بخش از سخنان خود به پتانسیل های موجود در کشورمان اشاره کردو ادامه داد: ما کشوری داریم که بسیاری از پتانسیل های تولیدی نهفته دارد و با برنامه ریزی می توان آن را به فعلیت رساند و نیاز غذائی مردم کشورمان و همچنین عملی کردن اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری هست را داشته باشیم.
معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی پس از این نشست از بخش های مختلف موسسه علوم دامی کشور مستقر در کرج بازدید کرد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.