آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » برچسب انرژی به زودی نهایی می‌شود
برچسب انرژی به زودی نهایی می‌شود

برچسب انرژی به زودی نهایی می‌شود

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفتگوی اختصاصی با «صما»:
برچسب انرژی به زودی نهایی می‌شود/ مردم با صرف هزینه برای کاهش مصرف انرژی مشکل دارند
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: براساس ماده ۱۸ آیین‌نامه اجرایی قانون اصلاح الگوی مصرف، برچسب انرژی هم‌اکنون در کمیسیون‌های زیربنایی دولت در دست بررسی است که امیدواریم ظرف چند ماه آینده نهایی شود.

محمد شکرچی‌زاده در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار «صما» با اعلام این مطلب افزود: برچسب انرژی فرصتی به ما می‌دهد که با ایجاد جنبه‌‌های رقابتی، بتوانیم مراحل دستیابی به صرفه‌جویی در مصرف انرژی را گام به گام پیش ببریم تا به نقطه ایده‌آل برسیم.

شکرچی‌زاده با بیان اینکه برچسب انرژی این فرصت را فراهم می‌کند که با رده‌بندی‌های مختلفی آن را پیگیری کنیم و درنهایت به شرایط قابل قبولی برسیم، اضافه کرد: مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان از حدود ۲۰ سال قبل مواردی را به صورت توصیه‌ای و الزامی ارائه کرده که ساختمان‌ها باید براساس آنها طراحی می‌شد.

وی همچنین چالش اصلی در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی را قیمت ارزان آن دانست و گفت: در کشور ما انرژی ارزان است و قیمت واقعی خود را ندارد، بنابراین مردم با این موضوع که باید متحمل صرف هزینه‌هایی شوند تا بتوانند ساختمان‌های خود را به شرایط قابل قبولی برسانند و یا از تجهیزاتی استفاده کنند که منجر به صرفه‌جویی در مصرف انرژی شود، مشکل دارند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بنابراین هر چه به سمت واقعی‌تر شدن قیمت انرژی و نیز بالا بردن سطح فرهنگ عمومی حرکت کنیم تا این موضوع جا بیفتد که انرژی یک منبع محدود و به عنوان سرمایه‌ای است که به صورت امانت در اختیار ماست و ما باید امانتدار نسل‌های بعدی باشیم.

شکرچی‌زاده افزود: این اقدامات و ارتقای آگاهی در بین جامعه می‌تواند کمک کند که تا حد قابل توجهی به اهداف پیش‌بینی شده در برنامه ۱۴۰۴یعنی کاهش شدت مصرف انرژی برسیم.

کمبود متخصص انرژی در کشور

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی یکی از مشکلات موجود در این بخش را کمبود متخصص انرژی و مهندس انرژی در کشور دانست و گفت: مهندسان فعال در حوزه انرژی فقط شامل تعدادی از مهندسان رشته‌های معماری و تا حدودی مهندسان تاسیسات هستند که تعدادشان به هیچ وجه کفاف بحث بهینه‌سازی مصرف انرژی در سطح کشور را نمی‌دهد و ما باید سعی در افزایش متخصصان انرژی در سطح کشور بکنیم.

شکرچی زاده درخصوص نقش مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در زمینه کاهش مصرف انرژی در کشور گفت: نقش این مرکز، تنظیم ضوابط و آیین‌نامه‌ها و مقررات، براساس واقعیت موجود در جامعه است.

وی ادامه داد: یعنی ما نمی‌خواهیم راه‌حل‌هایی ارائه کنیم که اجرای آنها عملا از عهده شرایط واقعی، صنعت و سطح فرهنگی ما خارج است. از همین رو نقش ما این است که با توجه به شرایط و واقعیات جامعه و صنعت، مراحل تدوین مقررات را به سرانجام برسانیم.

وی همچنین در زمینه راهکارهای اطلاع‌رسانی به مردم و شهروندان افزود: برگزاری همایش‌ها و نشست‌های مرتبط در این راستا موثر خواهد بود.

شکرچی زاده در پایان اعلام کرد: همچنین طی هماهنگی‌های انجام شده با تحقیقات آموزش عالی، ‌یکی از برنامه‌‌های ما این است که بتوانیم دروس و واحدهای مربوط به انرژی راگسترش دهیم و در صورت امکان، دانشجویان رشته‌های عمران هم با مفاهیم انرژی آشنا شوند که بتوانند در طراحی ساختمان‌های خود، ملاحظات انرژی را مورد توجه قرار دهند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.