آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » بیشتر ساختمان‌های کشور در برابر زلزله‌ای به بزرگی زلزله “بم” مقام نیستند

بیشتر ساختمان‌های کشور در برابر زلزله‌ای به بزرگی زلزله “بم” مقام نیستند

5212

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه گفت: هم اکنون ۱۱ هزار مهندس در هفت رشته عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان هستند.

منوچهر کولانی به مناسبت روز مهندس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ادامه داد: پنجم اسفند روز مهندس بهانه‌ای است تا نقش دست‌اندرکاران نرم افزاری و سخت افزاری صنعت ساختمان کشور در جهت ارتقاء کیفیت ساخت و ساز کشور به خوبی تبیین شود.

وی به نقش مهندسان کشور درکیفیت ساخت و ساز کشور اشاره کرد و با بیان اینکه ایران کشوری حادثه خیز و به ویژه زلزله‌خیز است، تاکید کرد: یکی از وظایف اصلی مهندسان کشور مقاوم سازی سازه‌های ساختمانی است تا فاجعه‌هایی مانند “بم” دیگر تکرار نشود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه با انتقاد از ساخت و سازهای فعلی کشور، تصریح کرد: متاسفانه بیشتر ساختمان‌های شهری و روستایی و حتی ساخت و سازهای جدید در چند ساله اخیر در برابر زلزله‌ای به بزرگی زلزله بم مقاوم نیستند.

مهندس کولانی معتقد است: این وظیفه مهندسان است تا با رعایت قانون مقررات ملی ساختمان، به تولید ساختمان‌های مقاوم بپردازند و آسیب‌ها و تلفات انسانی را کاهش دهند.

وی ارتقاء عمر مفید ساختمان در کشور را یکی دیگر از وظایف مهندسان برشمرد و تاکید کرد: باید برای جلوگیری از هدر رفت منابع در صنعت ساختمان، مهندسین به مقاوم‌سازی بیشتر توجه کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه ایمن سازی ساختمان‌ها را موضوعی مهم خواند که مهندسان باید به آن توجه داشته باشند و به علاوه جلوگیری از هدررفت انرژی را در ساخت و سازهای خود لحاظ کنند.

مهندس کولانی در پاسخ به این پرسش که آیا مهندسان از کیفیت ساختمان‌هایی که تا به امروزساخته‌اند رضایت دارند، عنوان کرد: این سوال را باید جامعه با توجه به کیفیت ساخت و سازها پاسخ دهد.

وی با اشاره به ظرفیت بالای مهندسی در کشور ایران، ادامه داد: باید در ساختمان‌های ما تمام اصول استحکام، زیبایی، تناسب با محیط، صرفه جویی و رعایت شاخص‌های بومی و اسلامی رعایت شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه در ادامه تعهد را یکی از ویژگی‌های بارز یک مهندس خواند و افزود: مهندسان باید مسئولیت خود را بشناسند و به تمام جوانب اخلاقی و حقوقی در حرفه خود آگاه باشند و اشتباهات احتمالی خود را بپذیرند.

کولانی به وضعیت مهندسین در استان کرمانشاه نیز اشاره کرد و از وجود یازده هزار عضو در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خبر داد.

 

منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان

 

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.