آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » تاکید آخوندی بر آموزش مهندسان
تاکید آخوندی بر آموزش مهندسان

تاکید آخوندی بر آموزش مهندسان

نگاه «کافه صما» به مسکن در هفته ای که گذشت:
تاکید آخوندی بر آموزش مهندسان/ افزایش قیمت مسکن در تهران
«کافه صما» در نگاهی اجمالی اهم رویدادهای هفته نخست خردادماه را مورد بررسی قرار داده است.

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم، تاکید آخوندی بر آموزش مهندسان، انتقاد حناچی از کاهش کیفیت زندگی در شهرها، پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن، انتقاد از واکنش سرد بانک‌ها به وام بافت فرسوده، استفاده از وام ۸۰ میلیونی در مسکن مهر پرند و پردیس، اجرای طرح مسکن امید در کشور، اشتغال اتباع خارجی در بخش مسکن، موافقت بورس با تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان، افزایش قیمت مسکن در تهران و ثبت بیش از ۹۱ هزار مبایعه نامه در اردیبهشت از مهمترین اخبار بخش مسکن بود.

تاکید آخوندی بر آموزش مهندسان

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم، وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر نقش مهم آموزش مهندسان و نیروهای فعال در صنعت ساخت و ساز گفت: آموزش مهندسان و نیروهای دخیل در بخش ساخت و ساز، در جهت رفع چالش های شهری بسیار موثر است.

عباس آخوندی افزود: در راستای رفع چالش های شهری، هم بحث آموزش بسیار موثر است و هم برگشتن به اصل حق بنیادی شهروندی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

مسئول عالی رتبه وزارت راه و شهرسازی در عین حال با تاکید بر ضرورت مطالبات اجتماعی تصریح کرد: اگر ما شهروندان پرسشگری داشته باشیم، قاعدتا بخش عمده ای از این اتفاقات و چالش ها در فضاهای شهری رخ نمی دهد.

انتقاد حناچی از کاهش کیفیت زندگی در شهرها

در هفته ای که گذشت معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در ۱۰ سال آینده هم کیفیت زندگی در شهرهای کشور بهبود پیدا نمی کند، گفت: ساکنان شهرها از فضاهای شهری رضایت ندارند.

پیروز حناچی اظهار داشت: نگاه نقادانه کاریکاتوریست ها در بخش مسکن شهری تاثیر گذار است و در سال ۱۳۷۸ هم در نمایشگاهی که از کاریکاتورهای بخش مسکن برگزار شده بود مورد تقدیر رئیس جمهور وقت قرار گرفت.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: بعید می دانم ساکنان شهرها از فضای شهری و چشم انداز شهرها راضی باشند و اگر به ۱۰ سال پیش نگاه کنیم و تصویری از۱۰ سال آینده داشته باشیم می بینیم که وضعیت شهرها تغییری نخواهد کرد.

حناچی با بیان اینکه از نظر فضای شهری و کیفیت زندگی درسطح خوبی قرار نداریم، بیان کرد: باید برای این منظور، آسیب شناسی و اقداماتی برای اصلاح این وضعیت انجام شود.

پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن

در این هفته یک مقام مسئول از انعقاد تفاهم نامه پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن خبر داد و گفت: این تسهیلات به صورت قرض الحسنه و به متقاضیانی که از سوی شرکت عمران و بهسازی شهری معرفی شوند، پرداخت می شود.

محمدسعید ایزدی در مراسم انعقاد تفاهم نامه شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با صندوق قرض الحسنه مهر امام رضا، اظهار داشت: این تفاهم نامه با سقف مبلغ ۱۲۰ میلیارد ریال برای اختصاص وام ودیعه مسکن به متقاضیان به امضا رسیده است.

وی با اشاره به اینکه برای یک هزار واحد با سقف ۲۰ میلیون تومان وام ودیعه مسکن پرداخت می‌شود، گفت: این تسهیلات به صورت قرض الحسنه و به متقاضیانی که از سوی شرکت عمران و بهسازی شهری معرفی شوند، پرداخت خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با بیان اینکه رویکرد صندوق کمک و حمایت از ساکنان بافت‌های فرسوده است، بیان کرد: این تسهیلات با اولویت بندی به متقاضیانی داده می‌شود که شرایط لازم را داشته باشند ضمن آنکه شیوه نامه دریافت این تسهیلات در حال تهیه است.

انتقاد از واکنش سرد بانک‌ها به وام بافت فرسوده

همچنین در هفته جاری معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بانک‌های خصوصی تمایلی به پرداخت وام بافت فرسوده نشان نداده‌اند، گفت: امیدواریم ۵۰ درصد از سهمیه بافت‌های فرسوده از سوی بانک‌ها پرداخت شود.

محمدسعید ایزدی در خصوص تعلل ۲۱ بانک در پرداخت وام بافت فرسوده، اظهار داشت: تاکنون ۵ بانک سهمیه را به شعب خود ابلاغ کردند و با جلسه‌ای که در بانک مرکزی داشتیم، موضوع تسهیلات‌دهی بانک‌ها دوباره بررسی شد که براین اساس نرخ سود یکپارچه و ابلاغ شد.

وی با اشاره به اینکه به طورحتم سهمیه پرداخت ۳۰۰ هزار واحد بافت فرسوده امسال محقق نخواهد شد، گفت: با توجه به عملکرد سال گذشته که در دوماهه ابتدای سال ۲۷ هزار وام بافت فرسوده پرداخت شد امسال هم امیدواریم که حداقل ۵۰ درصد از این سهمیه از سوی بانک ها پرداخت شود.

ایزدی به حمایت بانک مرکزی از اختصاص وام بافت فرسوده اشاره کرد و افزود: تاکنون بانک‌های خصوصی استقبالی از این وام نداشتند که از وظایف آنها است. البته آنها عنوان می‌کنند که اطمینانی از پرداخت مابه التفاوت ازسوی دولت ندارند.

استفاده از وام ۸۰ میلیونی در مسکن مهر پرند و پردیس

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: آیین‌نامه فروش واحدهای مسکن مهری که در شهرهای جدید به دلیل قیمت بالا بدون متقاضی مانده‌اند با در نظر گرفتن وام ۸۰ میلیونی خرید مسکن تدوین شده است.

محسن نریمان با اشاره به افزایش وام مسکن اظهار کرد: این اقدام می‌تواند نقش بسیار مثبتی بر تسریع روند بازگشت رونق به بازار مسکن ایفا کند.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با تأکید بر افزایش قدرت خرید مسکن به خصوص توسط اقشار متوسط و بالاتر با تصویب وام جدید خرید مسکن افزود: برنامه‌ای که دولت می‌خواهد با استفاده از آن خروج از رکود و بازگشت رونق به بازار به خصوص بازار مسکن را اجرایی کند با تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار تقویت می‌شود و انگیزه ساخت‌و‌ساز نیز در بخش خصوصی افزایش می‌یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: آیین‌نامه و دستورالعمل هدایت وام ۸۰ میلیونی خرید مسکن به سمت فروش واحدهای مسکونی مازاد پرند و پردیس و سایر شهرهای جدید تدوین شده است.

اجرای طرح مسکن امید در کشور

در هفته ای که گذشت، عضو هیئت مدیره شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید گفت: تلاش خواهیم کرد تا پایان آذرماه امسال کل واحدهای مسکن مهر باقی مانده صدرا با توجه به تعیین معین ویژه به اتمام برسند.

یدالله رحمانی گفت: طبق آخرین سرشماری تعداد واحدهای مسکونی در کشور، بیش از تعداد کل خانوارها است اما پراکندگی مالکیت خانوارها در کشور موجب شده که حدود ۲۰۰ یا ۳۰۰ هزار خانوار فاقد مسکن باشند.

عضو هیئت مدیره شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید با اشاره به طرح مسکن اجتماعی تحت عنوان مسکن امید، عنوان کرد: این طرح برای خانواده‌های بی‌بضاعت تعریف شده که ممکن است نتوانند سهم آورده خود را تأمین کنند.

رحمانی اضافه کرد: این طرح در مرحله اخذ مجوزهای لازم قرار دارد و امیدواریم با تایید جزئیات آن، امسال اجرایی شود.

اشتغال اتباع خارجی در بخش مسکن

در هفته نخست خردادماه مدیرکل سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به نقش بی بدیل صنعت ساختمان در ایجاد بسترهای اشتغال زایی خاطرنشان ساخت: علی رغم سهم بالای صنعت ساختمان درایجاد مشاغل متنوع، بیم مسئولان از شکل گیری تقاضاهای سوداگرانه باعث ایجاد نگرانی در آنها شده است.

محمدرضا کارگر افزود: دولت برای مهار رفتارهای سودگرایانه و سفته بازی دربازارمسکن ناگزیر به رویکردهای انقباضی دراعطای تسهیلات شده که این امرهم تاحدودی باعث می شود که رکود مسکن ادامه پیدا کند.

کارگرتاکید کرد: متاسفانه اشتغال تعداد قابل توجهی از اتباع خارجی در این بخش، جوانان کشور را از همین فرصتهای محدود کار و فعالیت باز داشته است و امیدواریم فعالان اقتصادی و کارفرمایان این بخش اولویت بکارگیری نیروهای داخلی را در اجرای پروژه ها بیش از پیش مد نظر داشته باشند.

مدیرکل سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره تاثیر رونق مسکن بر توسعه اشتغالزایی تاکید کرد: رونق بازارمسکن باعث خواهد شد که ضمن صیانت از مشاغل موجود این بخش، بخشی دیگراز نیروهای کاری با مهارتهای متوسط وپایین نیز در این حوزه به کار گرفته شوند و با نسبت کمتری فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز قادرشوند سهمی برای جذب دراین بازارداشته باشند

موافقت بورس با تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان

در هفته جاری بانک مسکن از موافقت اصولی سازمان بورس و اوراق بهادار با تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان مسکن خبر داد.

سازمان بورس و اوراق بهادار با تقاضای شرکت گروه سرمایه‌‌گذاری مسکن در‌خصوص تأسیس صندوق زمین و ساختمان موافقت کرد.

موضوع فعالیت صندوق، جمع‌آوری وجوه متقاضیان سرمایه‌گذاری در صندوق، ساخت پروژه ساختمانی، پیش‌فروش واحدهای ساختمانی پروژه و در‌نهایت تقسیم عواید ناشی از این فعالیت بین سرمایه‌‌گذاران است.

معزی مدیرعامل شرکت سرمایه‌‌گذاری مسکن در این‌باره گفت: در صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری زمین و ساختمان، سرمایه‌‌گذاران با توجه به‌میزان واحدهای سرمایه‌‌گذاری خریداری‌شده در پروژه شریک خواهند بود.

افزایش قیمت مسکن در تهران

در هفته ای که گذشت، بانک مرکزی گزارشی منتشر کرد که نشان می دهد در فروردین ماه امسال با افزایش۳٫۹ درصدی قیمت هر متر زیر بنای واحد مسکونی قیمت کلی مسکن در تهران با افزایش همراه شد.

بر اساس این گزارش در فروردین‌ماه امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه مشابه قبل ۳٫۹ درصد افزایش داشته است.

در ماه مورد بررسی تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۴۹۱۵ واحد مسکونی رسید که نسبت به مدت مشابه قبل ۳۱٫۹ درصد کاهش دارد.

ثبت بیش از ۹۱ هزار مبایعه نامه در اردیبهشت

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران از ۹۱ هزار و ۴۹۳ قرارداد خرید و فروش در کل کشور طی اردیبهشت امسال خبر داد و گفت: در شهر تهران طی این مدت ۱۵ هزار و ۵۷۲ قرارداد به ثبت رسیده است.

حسام عقبایی با اشاره به آمارهای خرید و فروش مسکن در سال جدید، اظهار داشت: اردیبهشت ۹۴ در کل کشور تعداد ۹۱ هزار و ۴۹۳ قرارداد خرید و فروش و ۵۸ هزار و ۳۴۷ قرارداد اجاره به ثبت رسیده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش نشان می دهد.

وی به آمارهای خرید و فروش و اجاره مسکن در شهر تهران اشاره کرد و افزود: در اردیبهشت امسال تعداد ۱۵ هزار و ۵۷۲ قرارداد خرید و فروش و ۱۶ هزار و ۸۴ قرارداد اجاره منعقد شد که شهر تهران هم در قرارداده های خرید وفروش نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

کاهش ۳۴درصدی صدور پروانه‌های ساختمانی در تهران

در این هفته علی چگینی، مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: صدور پروانه‌های ساختمانی در تهران نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است و براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی شهرداری در فروردین‌ماه امسال برای حدود ۳۶۹۷ واحد مسکونی پروانه صادر شده است.

وی با بیان این‌که این رقم در سال گذشته ۵۵۸۳ واحد مسکونی در شهر تهران بوده است، گفت: شاهد کاهش ۳۳٫۸ درصدی صدور پروانه در این زمینه بوده‌ایم.

بر اساس آخرین آمارها میزان صدور پروانه‌های ساختمانی در تهران نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است و در فروردین‌ماه امسال برای حدود ۳۶۹۷ واحد مسکونی پروانه صادر شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۳٫۸ درصد کاهش داشته است.

بررسی میزان صدور پروانه های ساختمانی و روند کاهشی که در مدت اخیر طی کرده است، نشانگر آن است که روند ساخت و ساز کاهش یافته و سازندگان این حوزه با خارج کردن سرمایه هایشان ترجیح داده‌اند در حوزه‌های دیگری سرمایه‌گذاری کنند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.