آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » تبدیل حوض بزرگ و قدیمی شاه چراغ به قبرستان!!!!
تبدیل حوض بزرگ و قدیمی شاه چراغ به قبرستان!!!!

تبدیل حوض بزرگ و قدیمی شاه چراغ به قبرستان!!!!

تبدیل حوض قدیمی و بزرگ شاهچراغ به قبر!
حوض قدیمی و بزرگ شاهچراغ بخاطر ساخت تعدادی قبر تخریب شد.

معماری نیوز : در میان حیاط شاهچراغ، حوض بزرگ با فواره های زیبا ساخته شده بود که در اطراف آن درختکاری هایی نیز صورت گرفته بود. اما بدلیل ساخت قبر، این حوض قدیمی و زیبا تخریب شد.

شنیده ها حکایت از آن دارد که قیمت هر قبر حدود ۱۷۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است اما این قیمت گذاری ها هنوز به تایید معماری نیوز نرسیده است.

شاه‌چراغ آرامگاه «میر سید احمد» ملقب به شاه‌چراغ، پسر امام موسی کاظم امام هفتم شیعیان است.
این بنا در دوره اتابکان فارس در سده ششم هجری قمری ساخته شده است و گنبد و بارگاه آن دارای کاشی کاری‌های زیبایی است.

مشخصات ساختمان
درون حرم را با به کار بردن آئینه‌های ریز رنگین، به سبکی هنرمندانه، آئینه کاری کرده و انواع خط‌های زیبای فارسی و عربی، تزیین کننده نمای اطراف آینه‌ها و کاشی‌ها است.

بنای حرم، مشتمل بر ایوانی در جلو و حرمی گسترده در پشت ایوان است که در چهار جانب حرم، چهار شاه نشین قرار گرفته و مسجدی نیز در پشت حرم (سمت غرب) ساخته شده است. ضریح آن در شاه نشین زیر گنبد قرار دارد و از نقره ساخته شده است.

حیاط شاه چراغ دارای دو در اصلی ورودی است که در سمت جنوب و شمال حرم از زیر دو سر در بزرگ کاشی کاری شده گذشته و وارد حیاط وسیع حرم می‌شویم. در میان حیاط، حوض بزرگ فواره داری ساخته شده و در اطراف حوض درختکاری شده است. حرم شاهچراغ در سمت غرب حیاط و حرم سید میر محمد- برادر شاه چراغ – در سمت شمال شرقی حیاط قرار دارد.

غیر از دو در اصلی، دو در فرعی دیگر نیز وجود دارد که یکی به بازار حاجی و دیگر به مسجد جامع عتیق می‌رود درگاه مانندی نیز از ضلع شمال حیاط وارد بازار شاه چراغ می‌شود.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.