آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » تبعات حذف بازرسی‌های وزارت راه ازگودبرداری‌ها
تبعات حذف بازرسی‌های وزارت راه ازگودبرداری‌ها

تبعات حذف بازرسی‌های وزارت راه ازگودبرداری‌ها

مسئول واحد بازرسی گودبرداری نظام مهندسی تهران در گفت وگو با «صما» مطرح کرد:
تبعات حذف بازرسی‌های وزارت راه ازگودبرداری‌ها/ دستورالعمل‌های متعدد گودبرداری باعث سردرگمی مهندسان ناظر شده
مسوول واحد بازرسی گودبرداری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ضمن تایید بی اعتنایی شهرداری به تذکرات نظام مهندسی گفت: بی توجهی شهرداری به اخطارهای فنی نظام مهندسی تهران امری عادی است.

وی پیشنهاد داد: برای حل این معضل لازم است که وزارت راه وشهرسازی در قالب ناظر عالیه مداخله جدی داشته باشد، این درحالی است که اخیرا بازرسی های ماده ۳۵ وزارت راه ازگودبرداری ها کاهش یافته است که این مساله مشکلات موجود را دوچندان کرده است.

حمیدرضا خوشدل ضمن بیان مطلب فوق در گفت وگو با خبرنگار «صما» در همین حال اظهار داشت: موضوع بی توجهی شهرداری تهران به اخطارهای مکرر سازمان نظام مهندسی امری عمومی است وصرفا مختص به منطقه خاصی نیست. متاسفانه بی اعتنایی ها به هشدارها و نامه‌نگاری‌های نظام مهندسی سبب دوچندان شدن مخاطرات ناشی از ساخت می شود.

وی با اشاره به بالا بودن حجم تخلفات ساختمانی درمناطق ۱ تا ۵ تهران درباره دلیل این امر اظهارداشت: این مناطق از مناطق پرخطر و پرایراد به لحاظ تخلفات ساختمانی است و براساس مستندات آماری موجود درمجموعه سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران، تخلفات ساختمانی در این مناطق در قیاس با سایر مناطق بالاتر است که دلیل اصلی آن هم ناشی از بالابودن حجم عملیات ساختمانی دراین منطقه است.

وی درباره فرآیند نامه نگاری واخطارهای نظام مهندسی به شهرداری گفت:کارشناسان فنی نظام مهندسی عموما اخطارهای توقف عملیات گودبرداری را درزمانی که عمق گودحدود ۱ الی۲ متر است به شهرداری ابلاغ می کنند تا درجریان وضعیت طراحی گود قراربگیرند. اما متاسفانه شهرداری به این نوع اخطارها که نقش بازدارنده ای از وقوع حوداث ساختمانی دارند کاملا بی توجه است.

مسوول واحد بازرسی گودبرداری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه ناهماهنگی بین دستگاه های مرتبط با حوزه ساخت وساز شامل نظام مهندسی ساختمان، شهرداری، شورای شهر، وزارت خانه راه و شهرسازی از جمله موانع اصلی اجرای مقرارت ملی ساختمان است. در همین حال کاهش بازرسی های ماده ۳۵ قانون نظام مهندسی ازسوی وزارتخانه راه وشهرسازی را از جمله دیگردلایل تاثیرگذار در بی توجهی شهرداری به اخطارهای نظام مهندسی قلمداد کرد وگفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان و وزارت راه و شهر سازی دو رکن مکمل هستند و بدون شک همکاری و همراهی این دو نهاد می تواند هم افزایی مطلوبی را به دنبال داشته باشد این امر درحالی است که وزارتخانه مذکوردرجایگاه ناظرعالیه متاسفانه بازرسی های که براساس ماده ۳۵ قانون نظام مهندسی به عهده این وزارتخانه گذاشته شده را کاهش داده است.

وی با اشاره به اینکه مطالبه نظام مهندسی ساختمان جهت تمکین شهرداری از اخطارهای فنی اش افزایش تعامل وهمکاری بین نظام مهندسی ووزارتخانه راه وشهرسازی است گفت: بدون شک با ایجاد پیوند مطلوب بین نظام مهندسی ساختمان و وزارتخانه راه وشهرسازی شرایط بهتری برای استفاده از ظرفیتهای نظام مهندسی ایجاد خواهد شد.

مسوول واحد بازرسی گودبرداری نظام مهندسی تهران با اشاره به اینکه براساس مصوبه گودبرداری که وزارت راه و شهرسازی ابلاغ کرده است، این وزارتخانه تنها مرجع اصلی دراین زمینه است گفت: این امردرحالی است که سایرسازمانهای ذی مدخل درحوزه ساخت وساز به این مصوبه بی توجه هستند وآن را ملاک عمل قرارنمی دهند.

وی شورای شهر را ازجمله این نهادها دانست که به این مصوبه بی توجه است وادامه داد : شورای شهر تهران مصوبه ای مربوط به گودبرداری را تهیه و به تمامی شهرداری‌ها ابلاغ کرده است که چنین رویه ای وتدوین دستورالعمل های متنوع درحوزه گودبرداری باعث افزایش مخاطرات وایجاد سردرگمی دربین مهندسان ناظرمی شود.

وی راهکار حل این معضل را درایجاد هم‌اندیشی بین نظام مهندسی، وزارت راه وشهرسازی، شهرداری و شورای شهر دانست و گفت: در حال حاضر شورای شهر و شهرداری به دنبال آن هستند که مصوبات خود را درحوزه گودبرداری اجرایی کنند که این امر از نظر قانونی خیلی قابل قبول نیست این امر درحالی است که وزارتخانه راه وشهرسازی هم مصوبه گودبرداری را ابلاغیه کرده اما تاکنون اجرایی نشده است و در نتیجه مشکلات موجود در این زمینه را مضاعف کرده است.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.