آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » تحفه آخوندی از سفر فرنگ
تحفه آخوندی از سفر فرنگ

تحفه آخوندی از سفر فرنگ

نگاه «کافه صما» به مسکن، ساختمان و راه در هفته ای که گذشت:
تحفه آخوندی از سفر فرنگ/ استیضاح کش‌دار وزیر/ بنگاهی‌ها در گوشی چه می‌گویند؟
«کافه صما» در نگاهی اجمالی به مهمترین رویدادهای مسکن، ساختمان و راه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم سفر آخوندی به پاریس، پیش بینی آخوندی از اتفاقات خوب در حمل و نقل هوایی، تداوم داستان کش دار استیضاح، پرداخت یارانه سود تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده، زندگی ۲۰ میلیون ایرانی در بافت فرسوده، تغییر نرخ سود و سقف وام مسکن متناسب با تورم، بودجه ۳۰۰ میلیارد تومانی برای مسکن امید، یک سوم مردم ایران زیر خط فقر مسکن، امتناع بانک ها از پرداخت وام ۶۰ میلیونی، درخواست انبوه‌سازان برای گرانی مسکن مهر، افزایش ۱۷.۵ درصدی قیمت مسکن در جهان و نامه انبوه‌سازان به آخوندی برای ابطال مبحث دوم مقررات ملی ساختمان از اهم اخبار بخش مسکن بود.

ضرب المثل آخوندی در سفر اروپا

سفر عباس آخوندی به فرانسه یکی از مهمترین اتفاقات هفته اخیر بود. وزیر راه و شهرسازی در سفر به فرانسه ضمن سخنرانی در آکادمی دیپلماتیک بین المللی با موضوع اقتصاد ایران در چشم‌انداز لغو تحریم‌های بین‌المللی با رئیس اجرایی گروه ایرباس و وزیر مسکن فرانسه و دبیر دولت فرانسه در امور حمل ونقل دیدار و مذاکره کرد.

وزیر راه و شهرسازی در جمع خبرنگاران در پاریس با اشاره به لزوم تامین ۴۰۰ هواپیمای جدید در ده سال آینده در پاسخ به سوالی از لوموند در خصوص نتیجه گفتگوهای ایران و شرکت‌های تولید‌کننده هواپیما اظهار داشت: در فارسی ضرب المثلی داریم که می گوید صبح صدای آن در می آید.

عباس آخوندی در خصوص نگاه ایران به شرکت های مختلف برای همکاری های آتی، وزیر راه و شهر سازی اظهار داشت که ایران آماده است، درخواست همکاری های اقتصادی شرکت ها با ایران را با گشایش مورد بررسی قرار دهد.

وی در ادامه افزود: البته آنهایی که در شرایط سخت به همکاری با ایران ادامه داده اند و به تعهدات قراردادی خود پایبند بوده اند، از امتیاز بیشتری برخوردارند. اگر چه در اجرای پروژه ها، اصل رقابت را در صحنه داخلی و بین المللی مورد توجه جدی قرار داده و بر آن تاکید می کنیم.

پیش بینی آخوندی از اتفاقات خوب در حمل و نقل هوایی

اما در این هفته وزیر راه و شهرسازی سفر خود به پاریس را پربار توصیف کرد. عباس آخوندی در حاشیه نمایشگاه هوایی پاریس اظهار کرد که ملاقات‌های بسیار خوبی با فعالان و عرضه کنندگان بخش‌های مختلف داشته‌ و اتفاقات بسیار خوبی را در آینده شاهد خواهیم بود.

آخوندی درباره پنجاه و یکمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع هوانوردی بورژه فرانسه که از روز گذشته آغاز شده است، گفت: مهمترین دستاوردهای هوانوردی جهان در نمایشگاه پاریس به نمایش گذاشته شده است. در این نمایشگاه تمام فعالان صنعت هوانوردی جهان آخرین دستاوردهای خود را در بخش‌های تولید هواپیما، سیستم‌های کنترل و مدیریت ترافیک هوایی، سیستم‌های ایمنی و سایر سیستم‌های پیشرفته صنعت هوانوردی هواپیما و هلیکوپتری ارائه کرده‌اند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: بر اساس ارزیابی انجام شده برای ۱۰ سال آینده نیازمند فعالیت ۴۰۰ هواپیمای جدید در ناوگان ایران است که ارزش دلاری آن حدود ۲۰ میلیارد دلار است. بنابراین این نمایشگاه یک بازار بسیار مهم برای تمام دنیا محسوب می‌شود.

آخوندی یادآور شد: با توجه به اینکه در حال حاضر میانگین سن ناوگان هوایی ایران حدود ۲۰ سال است با ادامه روند فعلی میانگین عمر ناوگان هوایی در ایران طی ۱۰ سال آینده به ۳۰ سال افزایش پیدا خواهد کرد و بسیاری از هواپیماهای ما قادر به ارائه خدمات و فعالیت نخواهند بود بنابراین توسعه ناوگان هوایی ایران یک موضوع بسیار مهم است.

مشاوران املاک در گوشی به هم چه می‌گویند؟

مشاوران املاک در مناطق مختلف تهران با تشریح آخرین وضعیت بازار و تاثیری که تسهیلات جدید خرید، بر رفتار خریداران و فروشنده‌های مسکن گذاشته است، اعلام کردند: اگر چه در روزهای گذشته، اخبار رسمی بانک مرکزی و دولت درباره کم و کیف وام‌های خرید باعث افزایش مراجعه متقاضیان به بنگاه‌ها و پرس‌وجو درباره قیمت‌‌های پیشنهادی شد اما ورود به ماه مبارک رمضان، باعث شکل‌گیری نوعی رکود سنتی در بازار ملک آن هم از سمت عرضه می‌شود که به این ترتیب در یک ماه آینده، رونق معاملات مصرفی دور از انتظار است.

به این ترتیب نیروی ناشی از وام مسکن که برای افزایش نقل و انتقالات وارد بازار شده، لااقل در اولین ماه تابستان، نمی‌‌تواند نقش بازی کند اما مطابق پیش‌بینی دلالان ملک، از نیمه فصل آینده، تنور معاملات آپارتمان‌های کوچک‌متراژ در شرق و غرب تهران و همچنین واحدهای میان‌متراژ در مناطق جنوبی گرم خواهد شد.

هر چند برخی مشاوران املاک از تاثیر وام بر قیمت می‌گویند اما همگی بر «بهبود روند معاملات» اجماع دارند و معتقدند: در این مقطع، قیمت‌ها کشش افزایش بالاتر از تورم را ندارد. محاسبات بازار نشان می‌دهد: وام ۸۰ میلیونی در جنوب تهران و مناطق مرکزی به ترتیب ۴۴درصد و ۲۵درصد قدرت خرید مصرفی را پوشش می‌دهد.

تداوم داستان کش دار استیضاح

در هفته آخر خرداد ماه در حالی صحبت هایی در مورد استیضاح آخوندی در مجلس مطرح شد که سخنگوی کمیسیون عمران از نشست متقاضیان استیضاح با وزیر راه و شهرسازی خبر داد.

پس از صحبت هایی که در هفته جاری در مورد استیضاح آخوندی مطرح شد، سخنگوی کمیسیون عمران گفت که وزیر راه هفته آینده در کمیسیون عمران مجلس حضور خواهد یافت.

منصور آرامی با بیان اینکه بررسی طرح استیضاح آخوندی مبنای حضور وی در کمیسیون عمران مجلس است، خاطرنشان کرد: هفته آینده با حضور درخواست کنندگان استیضاح طرح مورد بررسی واقع خواهد شد.

در همین حال معاون پارلمانی وزیر راه و شهرسازی با بیان این که بحث استیضاح وزیر باید در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی مطرح شده و سرانجام نسبت به وصول آن تصمیم‌گیری شود، گفت: مجلس شورای اسلامی در زمینه استیضاح وزراء آیین‌نامه جدیدی دارد که البته هنوز برخی از زوایای آن برای ما روشن نیست.

سیدحسین میرشفیع تصریح کرد: بر مبنای این آیین‌نامه ابتدا باید بحث مربوط به استیضاح در کمیسیون عمران مطرح شده وسپس در رابطه با آن رای‌گیری شود.

وی ادامه داد: در صورتی که نمایندگان حاضر در این کمیسیون از توضیحات وزیر راه و شهرسازی قانع شده و تعداد امضاها به کمتر از ۱۰ برسد این طرح در همانجا متوقف می‌شود و در غیر این صورت وارد مراحل دیگری خواهد شد.

پرداخت یارانه سود تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده

در هفته ای که گذشت مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران از پرداخت ۱۰ درصد یارانه سود تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده توسط دولت خبر داد و گفت: در صورت رعایت مبحث ۱۹ در ساخت و ساز احتمال افزایش این رقم به ۱۲ درصد نیز وجود دارد.

محمدسعید ایزدی در مراسم امضای تفاهم نامه احیا و بازسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری با کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران، اظهار کرد: در بحث نوسازی بافت‌های فرسوده شرایط خوبی فراهم آمده تا بتوانیم در اولویت اول فرصت بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده در اختیار انبوه سازان قرار دهیم.

وی با بیان اینکه پیش از این ۹ درصد از یارانه سود تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده توسط دولت پرداخت می‌شد، تصریح کرد: اخیراً با مصوبه دولت یک درصد به این رقم افزوده شد و ۱۰ درصد یارانه سود تسهیلات از سوی دولت پرداخت می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: حتی بحث پرداخت ۱۲ درصد یارانه سود تسهیلات در صورت رعایت مبحث ۱۹ یعنی بهینه‌سازی در ساخت و سازها مطرح است.

زندگی ۲۰ میلیون ایرانی در بافت فرسوده

همچنین محمد سعید ایزدی در این هفته با اشاره به این نکته مهم که ۲۰ میلیون نفر در ۱۳۰ هزار هکتار بافت فرسوده زندگی می کنند، گفت: ساخت ۷۰ طرح بزرگ در بافتهای فرسوده کشور در دست اجراست.

محمد سعید ایزدی تصریح کرد: ۵۴ هزار هکتار از بافت های فرسوده کشور در محلات میانی، ۵۴ هزار هکتار در سکونتگاه های غیر رسمی و ۲۲ هزار هکتار نیز در محدوده مرکزی و تاریخی است.۲۰ میلیون ایرانی در ۱۳۰ هزار هکتار بافت فرسوده زندگی می کنند.

وی ادامه داد: از برنامه های دولت برای افزایش رفاه حال ساکنان بافت فرسوده ساخت درمانگاه، خانه محله، پارک و کتابخانه است.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: باید برنامه هایی را دنبال کنیم که از شدت شکل گیری محدوده‌های غیر رسمی و مناطق فرسوده شهری جلوگیری کند

تغییر نرخ سود و سقف وام مسکن متناسب با تورم

در هفته اخیر معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد که نرخ سود و سقف وام مسکن متناسب با تورم تغییر خواهد کرد.

حامد مظاهریان با بیان اینکه پیشنهاد ما برای وام مسکن حداقل ۵۰ درصد قیمت خرید مسکن بود، گفت: مکانیزم وام مسکن طوری طراحی شده که نرخ سود و سقف مبلغ، متناسب با تورم تغییر کند.

مظاهریان در خصوص وام‌های جدید مسکن و تناسب آن با قدرت خرید مردم، اظهار داشت: این وام قرار است با تغییرات اقتصادی کشور متناسب شود، بنابراین مبلغ کنونی این وام با توجه به شرایط و امکانات فعلی نظام بانکی است.

وی با بیان اینکه پیشنهاد ما تامین حداقل ۵۰ درصد قیمت خرید مسکن بود، بیان کرد: این وام از دیدگاه ما ۴۰ درصد از قیمت خرید مسکن را پوشش می‌دهد و با خواسته ما فاصله دارد، البته قرار است تا متناسب با تورم مبلغ این وام هم در سال‌های مختلف تغییر کند.

بودجه ۳۰۰ میلیارد تومانی برای مسکن امید

در هفته جاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از اختصاص بودجه ۳۰۰ میلیارد تومانی برای آغاز طرح مسکن امید خبر داد و گفت: مراحل ساخت‌وساز از ماه های آینده آغاز می‌شود.

سید تقی نوربخش در خصوص آخرین وضعیت مسکن امید، اظهار داشت: برای این طرح حدود ۳۰۰ میلیارد تومان در بودجه سازمان دیده شده است و به دلیل اینکه این طرح یک طرح بین بخشی است مذاکرات با بانک‌ها، وزارت مسکن و دولت در حال انجام است، البته در این طرح به مشارکت خود مستمری‌بگیران نیز نیاز داریم.

وی ادامه داد: کارهای تئوریک این طرح آغاز شده و عملیات آن امسال کلید خواهد خورد، در مرحله اول با توجه به وجود دو میلیون مستمری‌بگیر اصلی در تامین اجتماعی ممکن است نتوانیم تمام مستمری‌بگیران را تحت پوشش این طرح ببریم اما این قول را می‌دهیم که اجرای طرح طی ماه‌های آینده آغاز شود.

نوربخش گفت: باید مراحل انتقال زمین آغاز شود اما ساخت‌وساز آن توسط هولدینگ‌های سازمان انجام می‌شود، وجوه این امر اداره شده است و سازمان بدون سود به این طرح کمک می‌کند ضمن اینکه دولت نیز در رابطه با تامین زمین و بانک‌ها در زمینه تسهیلات به پیشبرد این امر کمک خواهند کرد.

یک سوم مردم ایران زیر خط فقر مسکن

در هفته ای که گذشت مدیر علمی طرح جامع مسکن اظهار داشت که ۳۳ درصد از مردم ایران ، توان تامین حداقل‌های اولیه برای محل سکونت خود را ندارند.

فردین یزدانی با بیان اینکه بیش از هفت میلیون خانوار در ایران ، مسکن شخصی ندارند اظهار داشت : این تعداد خانوار نمی‌توانند حداقل‌های لازم در حوزه مسکن را برای خود فراهم کنند.

وی افزود : مسکن استاندارد تعریفی دارد و ما برای تعیین شاخص‌های مسکن استاندارد به استانداردهای حداقلی بسنده کردیم و به ازای هر فرد باید حداقل ۱۲ متر مربع محل سکونت در یک واحد مسکونی وجود داشته باشد. همچنین ساختمان از نظر مقاومتی و مصالحی که برای ساخت آن به‌کار رفته است امن به حساب‌ آید و در نهایت حداقل‌هایی مانند حمام ، سرویس بهداشتی و آشپزخانه در هر واحد وجود داشته باشد.

به گفته وی همین محاسبات دقیق نشان داده است که یک سوم جمعیت ایران ، فاقد مسکن هستند.

امتناع بانک ها از پرداخت وام ۶۰ میلیونی

در هفته جاری انتشار برخی از اخبار و گزارش ها نشان داد که بانک ها تمایل چندای به پرداخت وام ۶۰ میلیونی مسکن ندارند.

با وجود گذشت چند روز از ابلاغ مصوبه وام ۶۰ میلیونی مسکن به بانک‌ها، شعب هنوز دستورالعملی در این رابطه نداشته و مشتریان خود را با “صبر کنید” و یا اینکه “فعلا امکان پرداخت نداریم” بدرقه می‌کنند.

تصویب وام ۶۰ میلیون تومانی برای خرید و ساخت مسکن در جلسه ماه گذشته شورای پول و اعتبار ظاهرا می‌توانست خبر خوشایندی برای متقاضیان خرید و حتی ساخت واحدهای مسکونی که منتظر افزایش مبلغ وام بودند باشد، اما در ادامه برخی مسایل پیرامون آن، شرایط را به گونه‌ای دیگر رقم می‌زند.

همانطور که پیش‌بینی می‌شد بانک‌های تجاری که مسئوول پرداخت وام ۶۰ میلیونی هستند با توجه به حجم وام و سود ۲۱ درصد برای بازپرداخت که نیازمند منابع قابل توجهی است هنوز تمایلی برای پرداخت نشان نداده‌اند.

این در حالی است که روسای شعب برخی بانک‌ها عنوان می کنند که پرداخت چنین وامی با سود ۲۱ درصد برای بانکهای تجاری به صرفه نیست، آن هم در شرایطی که نمی توان دوره زمانی بالایی برای بازپرداخت آن متصور بود و اقساط ماهیانه انطباق چندانی با سایر وام های مسکن نداشته و مشتری را نیز تا حدی منصرف می کند.

درخواست انبوه‌سازان برای گرانی مسکن مهر

در هفته پایانی خرداد ماه رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران خواستار افزایش قیمت وام مسکن مهر برای جبران هزینه‌های بلندمرتبه‌سازی شد.

حسن محشتم با اشاره به اینکه هزینه ساخت مسکن مهر افزایش یافته است، گفت: ما از دولت درخواست داریم که نرخ ساخت ساختمان‌های بلندمرتبه در مسکن مهر را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه قیمت تمام شده بلندمرتبه‌سازی قابل مقایسه با ساختمان‌های چهار یا پنج طبقه نیست، گفت: قراردادهای مسکن مهر برای کل کشور یکسان است در صورتی که هزینه تمام شده برخی پروژه‌ها با یکدیگر متفاوت است، بنابراین برای اینکه سازندگان بتوانند به تعهدات خود پایبند باشند، نیاز است تا نرخ ساخت برخی پروژه‌ها افزایش یابد.

رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان اینکه نرخ تورم در سال‌های گذشته در بسیاری از اقلام کالاهای ساختمانی تاثیرگذار بوده است، بیان کرد: انتظار می‌رود بین سازندگان، دولت و مردم تفاهم بیشتری وجود داشته باشد و هر کسی در چارچوب حقوق و وظایف خود، به تعهدات عمل کند.

افزایش ۱۷.۵ درصدی قیمت مسکن در جهان

در هفته ای که گذشت انتشار نتایج یک تحقیق نشان داد قیمت جهانی مسکن رو به رشد است و در سه ماهه نخست ۲۰۱۵ از ۳۸ کشور مورد مطالعه قیمت مسکن در ۲۵ کشور از ۰.۷۸ درصد تا ۱۷.۵۷ درصد افزایش داشته است.

آمارهای منتشر شده از سوی نهادهای بین المللی نشان می دهد رشد قیمت جهانی مسکن با شدت ادامه دارد. قیمت مسکن در ۲۵ مورد از ۳۸ بازار مسکن جهان که آمارهای مربوط به سه ماهه نخست ۲۰۱۵ آنها منتشر شده، رشد داشته است. آمارهای اسمی که برای عموم مردم قابل درک تر است نشان می دهد که قیمت خانه در ۳۱ کشور افزایش یافته و تنها در ۷ کشور کاهش داشته است.

بر اساس این گزارش کشور ایرلند با ثبت ۱۷٫۵۷ درصد رشد قیمت مسکن در طی سه ماهه نخست ۲۰۱۵، همچنان فعال ترین بازار بوده، در حالی که رشد قیمت در سه ماهه نخست ۲۰۱۴ در این کشور ۷٫۴۹ درصد بوده است. این بیشترین رشد قیمت سالانه در حدود ۱۵ سال اخیر در ایرلند محسوب می شود.

از سوی دیگر، رشد قیمت مسکن در آمریکا و برزیل، به شدت کاهش داشته است. در دبی، پس از افزایش قابل توجه قیمت ها در فاصله سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴، قیمت مسکن در سه ماهه نخست امسال ۲٫۷۲ درصد افت داشته است.

نامه انبوه‌سازان به آخوندی برای ابطال مبحث دوم

به دنبال ابطال بخش مجریان صاحب صلاحیت در بخش مقررات ملی ساختمان، در این هفته انبوه سازان در نامه ای به وزیر راه و شهرسازی خواستار ابطال کل مبحث دوم مقررات ملی ساختمان شدند و آن را غیرقانونی دانستند.

به دنبال رای دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال بخش مجریان صاحب صلاحیت موضوع مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، انبوه سازان به آن واکنش نشان دادند و خواستار ابطال کل مبحث دوم مقررات ملی ساختمان شدند. آنها معتقدند که این مبحث مسیر قانونی خود را طی نکرده و به تصویب هیات دولت نرسیده است، بنابراین باید باطل شود.

انبوه سازان می‌گویند که اجرایی نشدن قانون نظام مهندسی ساختمان در این باره، باعث شده است که تمام فعالیت‌های سازما‌ن‌های نظام مهندسی در ارتباط با خدمات حرفه‌ای به انحراف کشیده شود. اما طبق قانون صنفی ماده ۱۲ و ۱۳ نظام صنفی هر فردی که می‌خواهد فعالیت صنفی انجام دهد قبل از هرگونه فعالیت باید پروانه اشتغال صنفی را دریافت کند. در ماده ۱۳ هم آنهایی که فعالیت فنی و حرفه‌ای انجام می‌دهند قبل از پروانه اشتغال صنفی باید دارای صلاحیت فنی و حرفه ای باشند.

در این رابطه کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی نوشته و خواستار این شده که با توجه به رای دیوان عدالت اداری از پذیرش هر گونه دستورالعملی که با مفاد ماده ۳۳ قانون و آیین‌نامه اجرایی تعارض دارد، خودداری کرده و نسبت به تهیه و تدوین آیین‌نامه موضوع ۲۹ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و سایر دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های مرتبط با ماده ۳۳ در چارچوب ضوابط قانونی و هماهنگی کلیه تشکل‌های صنفی و حرفه‌ای ذی‌ربط دستور اقدام سریع صادر شود.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.