آخرین خبرها
خانه » اخبار استان البرز » تحول اساسی لازمه وضعیت پساتحریم دراقتصاد کشور است
تحول اساسی لازمه وضعیت پساتحریم دراقتصاد کشور است

تحول اساسی لازمه وضعیت پساتحریم دراقتصاد کشور است

رییس اتاق بازرگانی و صنایع البرز:
تحول اساسی لازمه وضعیت پساتحریم دراقتصاد کشور است
کرج- ایرنا- رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز، تحول اساسی را لازمه پویایی اقتصاد کشور در زمان پسا تحریم دانست.
[تحول اساسی لازمه وضعیت پساتحریم دراقتصاد کشور است]

رحیم بنامولایی روز یکشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نخستین گام این تحول، تمرکز بر بازارهای تجاری منطقه خاورمیانه و کشورهای آفریقایی و آسیای میانه است.

وی ادامه داد: بخش تولید و صنعت کشور نیاز به مهندسی و چشم انداز بلندمدت دارد و در این بین تربیت نیروی انسانی متخصص متناسب با نیاز بخش صنعت، فعال سازی خدمات فنی مهندسی و برنامه ریزی برای مدیریت صادرات از جمله اقدامات است.

بنامولایی ، برنامه ریزی دولت و فعال سازی بخش خصوصی لازمه پویایی اقتصاد ایران پساتحریم دانست و گفت: در برخی از کشورها علاوه بر مدیریت تولید، مدیریت برندها وجود دارد که تولید، کیفیت، قیمت و بازار را کنترل می کنند.

وی در ادامه با اشاره به توافق انجام شده در مذاکرات هسته ای اظهارداشت: درشرایط کنونی با توجه به اینکه دولت قدم اولیه را برداشته روابط بین المللی را برای کشور همواره کرد لیکن اکنون باید از رکود به سوی رونق حرکت کنیم.

بنامولایی گفت: در طول ۲۳ ماه گذشته آثار کاهش تورم را بدون آنکه رونقی در پی داشته باشد در کشور شاهد بودیم که این کاهش تورم، سبب رکود هم شده است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز یکی از مهمترین راهکارهای حل مشکلات در کشور را آمایش سرزمین دانست و افزود: در دولت های قبلی کمی گرایی اصل بود و فقط به آمار اهمیت داده می شد و متاسفانه برخی از ارگان ها هنوز تابع آن سیاست و آمارهای کارشناسی نشده، هستند.

وی همچنین به بحث آزادسازی قیمت ها اشاره کرد و بیان داشت: در دولت گذشته قرار بر آزادسازی قیمت ها بود تا اختیارات به تشکل ها واگذار شود، در گذشته هم اصناف و هم کالاها درجه بندی بودند در نتیجه هیچ وقت تک نرخی بودن کالاها مطرح نبود زیرا با تک نرخی کردن کالاها کیفیت کالاها پایین آمد.

بنامولایی گفت: اگر قیمت ها آزادسازی شود درجه بندی کالاها و عرضه آن ها پوشش داده می شود و در این میان دولت بایستی نقش هدایت سرمایه را داشته باشد بطوریکه اگر بازار از کالایی اشباع شد دولت نبایستی با فعالیت تولید کننده دیگری در این عرصه موافقت کند.

وی اقتصاد را یکی از عوامل ایجاد امنیت در جامعه دانست و افزود: اگر خواستار رشد صنعت داخلی و برطرف شدن مشکل اشتغال و امنیت در جامعه هستیم بایستی اقتصاد کشور را ارتقاء دهیم.

وی همچنین بخش خصوصی را سوپاپ اطمینان نظام اقتصادی کشور دانست و اظهار داشت: هنر مدیریت یک کشور چاق کردن سرمایه مردم است.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.