آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » تشریح روند انتخاب هیئت‌های اجرایی در استان‌ها
تشریح روند انتخاب هیئت‌های اجرایی در استان‌ها

تشریح روند انتخاب هیئت‌های اجرایی در استان‌ها

در گفتگوی «صما» با مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها مطرح شد/ ۱
تشریح روند انتخاب هیئت‌های اجرایی در استان‌ها
صما، گروه نظام مهندسی- طبق ماده ۶۲ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، تایید و تشخیص صلاحیت نامزدهای انتخابات هیئت مدیره سازمان‌های نظام مهندسی در سراسر کشور به عهده اداره کل وزارت راه و شهرسازی هر استان است.

همچنین اولین مرحله از برگزاری انتخابات هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی انتخاب «دستگاه نظارت» است دستگاهی که با تشخیص صلاحیت کاندیدا بر روند انتخابات نیز نظارت می‌کند، بنابراین اگر گام اول این انتخابات سالم و قانونمند برداشته شود، نتیجه مطلوبی بر سایر اقدامات مربوطه و در کل، تمام روند انتخابات خواهد داشت.

به گزارش «صما» کمتر از ۴ ماه تا زمان برگزاری هفتمین دوره انتخابات سازمان‌های نظام مهندسی باقی نمانده است و ادارات کل راه و شهرسازی طبق قانون مشغول گزینش هیئت‌های اجرایی یا همان«دستگاه نظارت» هستند؛ از این رو «صما» به منظور بررسی وضعیت این گزینش با چند تن از روسای ادارات کل راه و شهرسازی در استان‌ها گفتگو کرد و کم و کیف روند انتخاب هیئت‌های اجرایی در استان‌ها را جویا شد.

رای دادن به افراد قانونمند نسبت به دیگر نامزدها اولویت دارد

مدیرکل راه و شهرسازی استان سمنان با بیان اینکه اکنون همکاری مناسبی میان اداره راه و شهرسازی با سازمان نظام مهندسی استان وجود دارد گفت: همچنین هر هفته نیز جلسات اثربخشی میان این دو سازمان در خصوص رفع چالش های بخش ساخت و ساز و قانونمند کردن این حوزه برگزار می‌شود.

اسماعیل صادقی در گفتگو با «صما» با اشاره به برگزاری هفتمین دوره انتخابات هیئت مدیره سازمان های نظام‌ مهندسی ، اظهار داشت: طبق قانون، انتخاب دستگاه نظارت به عهده اداره راه و شهرسازی در هر استان است از این رو هر استان تلاش خود را به کار می بندد که این وظیفه را به نحو احسنت انجام دهد.

صادقی در ادامه تصریح کرد: اداره کل راه و شهرسازی استان سمنان در این زمینه تمام تلاش خود را به کار بسته تا اعضای هیئت‌های اجرایی را از تمام شهرستان‌های استان‌‌ها انتخاب کند و اکنون چهارده نفر منتخب هستند.

به گفته این مسئول قرار است در هفته آینده طی جلسه مشترکی با سازمان نظام مهندسی از میان چهارده فرد منتخب، هفت نفر از کل شهرهای استان به عنوان هیئت‌های اجرایی در استان سمنان گزینش شوند.

صادقی با بیان این پیش بینی که هفتمین دوره انتخابات هیئت مدیره سازمان‌های نظام مهندسی، متفاوت‌تر از سایر دوره‌ها برگزار خواهد شد، ادامه داد: به علاوه اینکه برخی هیئت مدیره ها در دوره ی قبل نتوانستند خواسته های اعضا را برآورده سازنند، ازین رو، اعضا با دقت بیشتری در این انتخابات شرکت و سعی می کنند افراد با مسئولیتی را انتخاب کنند.

وی همچنین به اعضای نظام مهندسی توصیه کرد: رای دادن به افرادی که بر اجرای قوانین و مقررات ملی ساختمان و قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان حساس هستند نسبت به دیگر کاندیدا الویت دارد.

صادقی در پاسخ به اینکه هفتمین دوره انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی چه میزان در راستای شش نظریه وزیر راه و شهرسازی برگزار می‌شود، اظهار داشت: خوشبختانه استان ما مشمول تخلفاتی که آقای وزیر به آن اشاره کرد نبود اما در سایر استان‌ها به وفور دیده می‌شود.

این مسئول در پایان اظهار داشت: امیدوارم افرادی در این دوره از انتخاب هیئت مدیره نظام مهندسی انتخاب شوند که ضمن پیگیری رعایت قوانین و مقررات ملی ساختمان در امور ساخت و ساز، بتوانند گام‌های موثری در جهت اجرای دستورات و ابلاغات وزارت راه و شهرسازی بردارند و درصدد افزایش عمر مفید ساختمان در کشور باشند.

تاثیر انتخاب صحیح اعضای هیئت‌ اجرایی در کاهش تنش‌های انتخاباتی

همچنین مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان با بیان اینکه اداره کل راه و شهرسازی استان‌ها به عنوان نهاد حاکمیتی پیگیری اجرای دستورات وزارت راه و شهرسازی در استان‌ها هستند، گفت: این اداره با توجه به جایگاه خود، پیگیر اجرای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به ویژه ماده ۳۵ قانون نظام مهندسی که در راستای نظارت در سازه، اجرا و معماری است فعالیت می کند.

محمد رودباری در گفتگو با خبرنگار «صما» افزود: اکنون زمان برگزاری هفتمین دوره انتخابات هیئت مدیره سازمان‌های نظام مهندسی است از این رو اسامی افراد منتخب به عنوان دستگاه نظارت بر انتخابات از سوی اداره کل راه و شهرسازی استان به وزارتخانه اعلام شده‌ است.

رودباری با بیان اینکه اولین جلسه هیئت‌های اجرایی در هفته جاری برگزار می‌شود، تصریح کرد: در این هفته با برگزاری جلسه میان افراد، رییس و منشی انتخاب می‌شوند و هیئت اجرایی استان عملا فعالیت رسمی خود را آغاز می‌کند.

وی با تاکید بر برگزاری قانونمند انتخاب هیئت مدیره نظامات مهندسی، اظهار داشت: با توجه به تاکیدات وزارتخانه بر برگزاری قانونمند این دوره از انتخابات و نیز بخشنامه وزیر، هیئت‌های اجرایی تلاش خود را در جهت گزینش صحیح کاندیدا به کار می‌بندند.

رودباری با اشاره به ویژگی هیئت های یادشده، افزود: هیئت‌ اجرایی استان همدان دارای تجربه، ‌صلاحیت و نیز مورد مقبولیت اعضای نظام مهندسی هستند و این ویژگی بر مشارکت حداکثری اعضا در این ماراتن مهندسی موثر است.

رودباری ادامه داد: همچنین انتخاب صحیح اعضای هیئت‌های اجرایی در کاهش تنش‌های بعد از انتخابات نقش به سزایی دارد چرا که اطمینان و توجه اعضا به شرکت در انتخابات جلب می‌شود.

این مسئول در پایان یادآوری کرد: امیدوارم میان داوطلبان این انتخابات، مهندسان جوان و با تجربه استان نیز دیده شود و نیز دغدغه هیئت مدیره دوره هفتم سازمان نظام مهندسی همدان تنها رعایت قانون در ساخت و ساز باشد.

ورود ادارات کل راه و شهرسازی به حوزه اجرایی انتخابات صحیح نیست

در همین رابطه مدیرکل راه و شهرسازی استان گیلان با بیان اینکه میان اداره راه و شهرسازی با سازمان نظام مهندسی استان درک مفاهیم متناسبی دیده می شود، گفت: اکنون سازمان نظام مهندسی گیلان، ۱۷ هزار عضو دارد و خوشبختانه تا به امروز رابطه اداره راه و شهرسازی با این خانواده مهندسی خوب و ثمربخش است و اختلافات جزئی در جلسات مکرری که برگزار می‌شود رفع می‌شود.

علی خاوری با اشاره به نزدیک بودن زمان انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی در سراسر استان‌ها، گفت: اولین اقدام قانونی در مسیر برگزاری این مهم، انتخاب هیئت‌های اجرایی است که با توجه دستور وزارت راه و شهرسازی به استان این جامعه هدف انتخاب شده است.

خاوری با اشاره به اهمیت انتخابات هیئت مدیره سازمان‌های نظام مهندسی تاکید کرد: این انتخابات باید در چارچوب قانون و عاری از هر تنشی برگزار شود و تا سازمان نظام مهندسی به درستی تکالیف خود را به عنوان یک سازمان مردم نهاد در کشور انجام دهد و به جایگاه واقعی خود برگردند.

وی در پاسخ به اینکه انتخاب هیئت مدیره تا چه میزان در راستای شش نظریه وزیر راه و شهرسازی اجرا می‌شود، افزود: نظریه ابلاغ شده از سوی وزیر کاملا به جا و درست است و قطعا تمام بندهای آن در این ماراتن رعایت می‌شود.

خاوری، ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها را نظاره‌گر قانونی بر انتخاب دانست و گفت: این ادارات تنها دستگاه نظارت بر روند اجرایی انتخابات هستند و بهتر است که هیچ یک از افراد مشغول در این بدنه و به حوزه اجرایی ورود نکنند تا کار انتخابات بدون شبهه اجرا شود.

این مسئول در پایان یادآور شد: اجرای ابلاغات و دستورات وزارت راه و شهرسازی به کلیه این ادارات لازم‌الاجرا است و رعایت تمام نکات آن به منظور برگزاری انتخاباتی قانونی امری بدیهی است.

گفتنی است «صما» در گفتگو با مدیران کل راه و شهرسازی سایر استان ها نیز این موضوع را مورد بررسی قرار داده که به مرور منتشر خواهد شد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.