آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » تعریف شناسنامه فنی از زبان نظام مهندسی
تعریف شناسنامه فنی از زبان نظام مهندسی

تعریف شناسنامه فنی از زبان نظام مهندسی

«صما» درپی اظهارات آخوندی گزارش می‌دهد:
جزئیات تعریف جامع شناسنامه فنی از زبان نظام مهندسی
بر اساس نظر کارشناسان حوزه ساختمان، وجود شناسنامه فنی ملکی به عنوان یک سند معتبر، نشان کیفیت ساختمان بشمار می رود؛ اما وزیر راه و شهرسازی بر این اعتقاد است که شناسنامه فنی ملکی در صورتی که به روزرسانی نشود سند قابل اعتمادی نخواهد بود.

در روزهای اخیر وعده ارائه تعریف جامع از شناسنامه فنی ملکی از سوی مدیران وزارت راه و شهرسازی داده شده و از سوی دیگر، برخی از فعالان حوزه نظام مهندسی ساختمان اجرای مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان، درج برچسب انرژی، بازدیدهای دوره‌ای و… را از جمله موارد تکلمیلی شناسنامه فنی ملکی به عنوان یک سند معتبر و قابل اتکا برای ساختمان معرفی کرده اند.

شناسنامه فنی ملکی با اجرای مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان به‌روز می‌شود

نایب رییس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار «صما» با اشاره به مبحث ۲۲ قانون مقررات ملی ساختمان که در خصوص بحث نگهداری و کنترل ساختمان است، گفت: لازم است که در هر دوره زمانی و بخصوص به هنگام معامله ساختمان برای کسب اطمینان‌خاطر خریدار یا بهره‌بردار یک بازدید در تمام زمینه‌ها از جمله ابنیه، تاسیسات مکانیکی، برقی و… به منظور به روزرسانی ساختمان توسط کارشناس ذی‌صلاح و شخص دارای صلاحیت صورت پذیرد.

مهدی اژدری مقدم، از اجرایی شدن مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان به عنوان یکی از راه‌های به‌روزرسانی شناسنامه فنی ملکی یاد کرد و گفت: هر بهره‌برداری حق دارد نسبت به کیفیت ساختمان مورد نظرش اطمینان داشته باشد که برای کسب این اطمینان نیاز به نظر یک کارشناس و اطلاعات کامل از مشخصات فنی سازه است.

به گفته عضو هئیت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سیستان و بلوچستان، وقوع اتفاقات و حوادث غیر‌مترقبه از ویژگی هر ساختمانی است، به همین جهت بهره‌‌بردار باید اطمینان کامل از کیفیت و ایمنی ساختمان مورد نظر داشته باشد.

اژدری مقدم با اعتقاد به اینکه در واقع شناسنامه فنی ملکی تاریخ گویای ساختمان است که به بهره‌بردار اطمینان خاطر می‌دهد، اذعان داشت: ضروری است که هر ساختمانی حتی اگر مورد معامله هم قرار نگیرد هر پنج سال یک بار مورد بازدید کامل و همه جانبه متخصصان باشد، چرا که تجربه به ما نشان داده که هزینه کردن حدود ۵ درصد در هر ۵ سال یک بار باعث می‌شود عمر ساختمان‌ها به دو برابر ‌افزایش پیدا کند.

این مسئول سازمانی در ادامه اضافه کرد: متاسفانه تولیدکنندگان و بهره‌برداران فراموش می‌کنند که ساختمان به عنوان یک کالای مصرفی با گذشت زمان فرسوده می‌شود؛ در صورتی که می‌توان با پیش‌بینی یک سری تمهیدات مانع از فرسودگی زودهنگام ساختمان‌ها شد.

اژدری مقدم ضمن بیان اینکه عمده مصالح مصرفی استانداردهای خاصی را رعایت نمی‌کنند، تاکید کرد: با اجرای برخی تمهیدات می‌توان مانع فرسودگی زودهنگام ساختمان‌ها شد و شناسنامه فنی‌ملکی با عملیاتی شدن مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان کاملا به روزرسانی می‌شود.

درج بر چسب انرژی در شناسنامه فنی ملکی

در ادامه این گزارش عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، از شناسنامه فنی‌ملکی با عنوان هویت یک ساختمان که می‌توان مسائی همچون طراحی، اجرا و… را در آن دید، یاد کرد.

بهرام چاووشی، نحوه نگهداری و هزینه‌های جاری ساختمان در طول سال، مصرف انرژی و… را از جمله مواردی دانست که باید در شناسنامه فنی‌ملکی قید و تفاوت ساختمان‌ها در ابعاد مختلف مانند طراحی، ساخت، نوع نگهداری، انرژی و… مشخص شود.

رئیس سابق سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی با اعتقاد به اینکه شناسنامه‌های فعلی چنین ویژگی ندارند و فقط حداقل‌ها در آن مطرح شده، اظهار داشت: لازم است که در این سند عنوان سازندگان و طراحان قید شود و حالت صوری نداشته باشد، در حالی هم‌اکنون تفاوت جایگاه ساختمان‌ها چندان مشخص نیست و هر سازنده‌ای که حداقل‌ها را در نظر بگیرد شناسنامه فنی‌ملکی به عنوان یک سند به او داده می‌شود.

چاووشی اصلاح و تکمیل اطلاعات موجود در شناسنامه ‌‌فنی ‌ملکی را شرط اعتبار این سند ساختمانی برای اعلام هویت ساختمان‌ها عنوان کرد و گفت: مناسب است که علاوه بر دوره طراحی و ساخت، دوره عمر و تمامی تغییرات ساختمان در ابعاد متخلف فنی، فیزیکی و مالکیتی در این شناسنامه مطرح شود تا به عنوان یک سند معتبر در نقل و انتقالات ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد.

وی همچنین یادآور شد: در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و در هیئت رییسه گروه تخصصی برق، درخواست شد که برای تکمیل شناسنامه فنی اطلاعات انرژی و برچسب انرژی برای تمام ساختمان‌ها و در این شناسنامه درج شود که البته اداره استاندارد هم چنین چیزی را ابلاغ کرده است.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه باید موارد مذکور توسط بازرسان مربوطه در شناسنامه فنی‌ملکی و اسناد حقوقی ساختمان‌ها با نام برچسب انرژی درج شود، اذعان داشت: اینگونه اقدامات برای بهبودکیفیت ساخت و سازها، اجرای نهایی شناسنامه فنی و اینکه شناسنامه به عنوان یک هویت برای ساختمان باشد مطلوب خواهد بود و یکی از راه های حفظ سرمایه ملی بشمار می‌رود.

چاووشی در پایان خاطر نشان ساخت: لازم است که در بازدیدهای دوره‌ای کلیه تغییرات ساختمان‌ها، اطلاعات سازه‌ای و اشکالات احتمالی که در طول استفاده از ساختمان بوجود می‌آید درج شود تا با رفع این اشکالات در جهت ارتقای کیفیت و افزایش عمر ساختمان‌ها

گام برداشته شود.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.